88ми американски филмски награди (Оскари 2015, 28 Февруари)

Кој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    93
  • Гласањето е завршено на .
G

grande-juve

Гостин
најдобриот(inside out) не е номиниран за најдобар филм(n), али од друга страна (y) за номинациите на Shaun the Sheep и Mad Max.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Рускиот шпион од Мостот > Том Харди од Ревенант > Сталоне.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.102
Поени од реакции
9.923
најдобриот(inside out) не е номиниран за најдобар филм(n), али од друга страна (y) за номинациите на Shaun the Sheep и Mad Max.
Не биди пристрасен, далеку е Inside out од сите номинирани за најдобар филм, освен од Bridge of Spies, со него се тука негде. Ако добие за најдобар анимиран нека се радува, мада ја би сакал пак да идат ко лани на некој black horse, а овој пат тоа нека биде Шон.
Туку мамата им на Америте, од кај Bridge of Spies меѓу најдобрите. Мора секоја година да има некое пропагандно филмче за големината на Америка. Where dreams come true.:mad: Принцот не доби номинација? Тарантино опет изоставен. :eek:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.786
Најмногу номинации:

The Revenant - 12
Mad Max: Fury Road - 10
The Martian - 7
Spotlight - 6
Bridge of Spies - 6
Carol - 6 (а без номинација за најдобар филм)
Star Wars: The Force Awakens - 5
The Big Short - 5
Room - 4
The Danish Girl - 4
Brooklyn - 3
The Hateful Eight - 3
Sicario - 3
Steve Jobs - 2
Inside Out - 2
Ex Machina - 2
Trumbo - 1
Creed - 1
45 Years - 1
Joy - 1
Cinderella - 1
The 100-Year-Old Man Who Climbed on the Window and Disappeared - 1
50 Shades of Grey - 1
Racing Extinction - 1
Youth - 1
The Hunting Ground - 1
Spectre - 1
Straight Outta Compton - 1
+уште 4 анимирани и сите странски, сите документарки и сите кратки - по 1[DOUBLEPOST=1452782745][/DOUBLEPOST]
Принцот не доби номинација?
Ова стоти пат го пишав: Принцот не беше ни во конкуренција, не беше пријавен меѓу 16-те пријавени, зашто уште не е дистрибуиран во Америка.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.102
Поени од реакции
9.923
[DOUBLEPOST=1452782745][/DOUBLEPOST]
Ова стоти пат го пишав: Принцот не беше ни во конкуренција, не беше пријавен меѓу 16-те пријавени, зашто уште не е дистрибуиран во Америка.
добре, добре :D
него потфрлија Индивајр, и годинава има 8 филма во игра за Оскар. :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Има шанси The Hateful Eight да земе за кинематографија пред The Revenant? Ги немам гледано ни двата, ама претпоставувам овие два ќе се во трка.
 
B

Blade Torch

Гостин
Има шанси The Hateful Eight да земе за кинематографија пред The Revenant? Ги немам гледано ни двата, ама претпоставувам овие два ќе се во трка.
Многу тешко. Ревенант според мене по сите правила и прописи ја зима оваа награда. Хејтфул мислам дека зема за музика и за споредна женска.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.786
добре, добре :D
него потфрлија Индивајр, и годинава има 8 филма во игра за Оскар. :D
Да. Тешко дека може само 5 да се, ко што прогнозираа. Треба многу коцки да се поклопат за тоа. Они всушност правеле анализа како би функционирал системот кога би го вовеле десетина години порано, и испаднало дека во една од годините (...2008, 2009, 2010 или 2011), не прецизираат кога, и да бил воведен системот, пак ќе имало само 5 номинирани. Од таму им беше и претпоставката. Сепак 8 номинирани, а не 9 или 10, значи дека исто како лани, имало голема конкуренција и годинава.[DOUBLEPOST=1452784646][/DOUBLEPOST]
Има шанси The Hateful Eight да земе за кинематографија пред The Revenant? Ги немам гледано ни двата, ама претпоставувам овие два ќе се во трка.
Јас мислам дека има, ама само затоа што Академијата не би му дала на Лубецки три пати по ред. Ама сепак јас мислам дека Carol има поголеми шанси од Hateful Eight зашто собра еден куп награди за кинематографија. (y)
 
G

grande-juve

Гостин
Не биди пристрасен, далеку е Inside out од сите номинирани за најдобар филм, освен од Bridge of Spies, со него се тука негде. Ако добие за најдобар анимиран нека се радува, мада ја би сакал пак да идат ко лани на некој black horse, а овој пат тоа нека биде Шон.
За пристрасност сите сме пристрасни, шо е нормално коа у прашање е вкус(филмови, музика, храна..). Inside Out далеку е, али далеку подобар од Шпиуните и Марсовецот(и двата добри ама само добри, солидни). Другите ги чекам на блуреј, и вака на неглеано само Ревенант ми има шанси да се доближи до прво место за 2015та, кај мене :)

Иначе ќе си се радува за најбоље анимиран, не се секирај:D. Чим е и за сценарио номиниран, јасно е(а и без тоа беше јасно)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.786
За пристрасност сите сме пристрасни, шо е нормално коа у прашање е вкус(филмови, музика, храна..). Inside Out далеку е, али далеку подобар од Шпиуните и Марсовецот(и двата добри ама само добри, солидни). Другите ги чекам на блуреј, и вака на неглеано само Ревенант ми има шанси да се доближи до прво место за 2015та, кај мене :)

Иначе ќе си се радува за најбоље анимиран, не се секирај:D. Чим е и за сценарио номиниран, јасно е(а и без тоа беше јасно)
Мислам дека да имаше уште едно или две места, и Inside Out ќе беше сигурен. Сигурно бил на 9то или 10то место, тоа се обложувам![DOUBLEPOST=1452785598][/DOUBLEPOST]
Иначе ќе си се радува за најбоље анимиран, не се секирај:D. Чим е и за сценарио номиниран, јасно е(а и без тоа беше јасно)
А замисли која глупост: Revenant со 12 номинации, најдобар од сите, а за сценарио не е номиниран. Ај најди НЗС![DOUBLEPOST=1452785878][/DOUBLEPOST]Boy and the World за најдобар анимиран сепак е шокот на денот за мене!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Морам да го гледам сега да видам што толку е подобар од The Peanuts Movie, The Good Dinosaur, Home и Minions.
 
Последно уредено:
G

grande-juve

Гостин
А замисли која глупост: Revenant со 12 номинации, најдобар од сите, а за сценарио не е номиниран. Ај најди НЗС![DOUBLEPOST=1452785878][/DOUBLEPOST]Boy and the World
Па ко шо разбрав од тука, нели малку дијалог имало во Ревенант :)

Boy and the world вечер ќе се глеа...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.786
Па ко шо разбрав од тука, нели малку дијалог имало во Ревенант :)

Boy and the world вечер ќе се глеа...
Па јас ко што знам, сценариото не го прави само дијалогот. Или тие даваат награди за дијалогот само?
 
W

wicked_1

Гостин
Па ко шо разбрав од тука, нели малку дијалог имало во Ревенант :)
Па јас ко што знам, сценариото не го прави само дијалогот. Или тие даваат награди за дијалогот само?
Не е само дијалогот ама има голема улога кога рејтуваат адаптирано и оригинално сценарио. Малце монотон е Ревенант, нема динамика за да се вреднува скриптата високо со минимизираните дијалози, до некаде разбирам зашо не е номиниран.

За најдобро адаптирано сценарио очекувам The Martian да земе, Spotlight кај најдобро оригинално сценарио.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.340
Поени од реакции
27.920
За Hateful Eight си се Тарантино и продуцентите криви. Кој им беше крив што премиерата ја ставиле во јануари? Не дека отпаѓа, уште е можно да земе номинација, ама јас искрено, не верувам. Тоа горе е мое предвидување, btw.
Хејтфул имаше премиера на 30 декември, а Ревенант на 8 јануари, така да ова нема везе :P
Исто како што си нема везе Сикарио со номинација во кинематографија :pos: т.е. безвезе е што уопште и е номиниран. Bridge of Spies очекувам да зграби неколку оскари, филмиште! Пред некој ден го гледав ептен ми се свиѓаше, иам уште неколку што не ми се гледани, ама по 10ти пати ќе искењам... што кур бара Сикарио на оскариве ?

За визуелни ефекти, интересна листа иди претпостави кој ќе земе. Ако идеме на рејтинг и напалени гикови веројатно Војна на ѕвездите би зел, а ако сме реални или Ревенант или Лудиот Макс, ама па и другите 2 не се вон конкуренција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom