60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Хахах .. абе едно е јасно , " Видела жабата коњот се потковува, па и она кренала нога ... ". А за целта на матурава не се некои подигања на свеста кај учениците или што ти ја знам .. бтв одсекогаш во фирмите се вработувале луѓе познаници на некои од повисоките класи и некои предложени од пријатели или некој други што се во однос со управата на некоја фирма .. Целта на матурата е перење пари како и сите други работи што се случуваат во земјава , некој од ова прави лева рака десен џеб , 500ден за полагање матура .. ма ајде молимте ако имаме толку развиено министерство за образование што би полагале матура како и во другите високоразвиени земји, ондак самата држава ке финансираше за полагање на истата . не да бара пари за да се полага .. глупости живи .. организација тапа .. на што ке го пуштам моето портфолио или мојата проектна задача на 11инчен монитор па со двоглед да ја гледа комисијата .. или пак ке стават некои професори што имаат по 70 години да буљаат во пцто како телиња во шарена врата .. нема ни услови, ни кадар ни некои специјализирани сали за полагање на истата .. затоа мислам дека целокупната работа на креаторите е нула . Поубаво ке беше да дадеа приемен испит на факултет , веројатно до таму и сме стигнати со развојот .. не сеа ке полагам матура .. за кого .. за никој да не ми ја признава .. катастрофа ... :uvo:
хм, во право си за тоа со фирмите...мислам...
предност има тој со највеќе вештини и највеќе препораки.

Како и да е, мислам дека веќе секој ја знае целта на школството, како што Винстон Черчил изјавил во 1944та ЈАВНО:

"The purpose of schooling is anything but education. It is for mass dumbing down of the population, creating citizens who can't think critically". Нензма дали е точниот quote...

По се на се, замисли се себеси како работодавач. КОГО БИ ПРИМИЛ:

ЧОВЕК КОЈ ЈА ИМА ПОЛОЖЕНО ДРЖАВНАТА МАТУРА, СО 10КИ НА УНИВЕРЗИТЕТ КОЈ Е НАПУМПАН СО ТЕОРЕТСКО ЗНАЕЊЕ или...

ЧОВЕК КОЈ НЕ БИЛ ТОЛКУ ДОБАР ВО ШКОЛО НО ИМА ПРАКТИЧНО ЗНАЕЊЕ И ВЕЌЕ ДАВА ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ?

Размисли...
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
A be nema da se polaga matura be so vi e na vas!
Kako sto e trgnata rabotava so NATO, izgleda na nikogo ne mu e do matura!
 
Х

Ханзо

Гостин
Ајдеее НАТО...само Кинезите не спасуваат...:pos:

Гладијатор, од каде практичното знаење? :)
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Ајдеее НАТО...само Кинезите не спасуваат...:pos:

Гладијатор, од каде практичното знаење? :)
ова се зезаше или...
mentors, self education, apprentice...

ја гледаше рекламана со ФОН во кои рекоа дека ќе го земат и ќе им го дадат она што највеќе недостига насекаде: практично знаење?:pos:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Премногу Доналд Трамп си гледал ти.

Кој тоа ќе ти даде практично знаење на 14 години ?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Практично знаење без теорија е еднакво на нула, барем според мене. Која е логиката на образованието тогаш, зошто учиме тогаш, па би оделе на пракса и би станале професионалци.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Еци многу на памет збориш.
На економски кај мене на магистарски примаат со 4 години завршен економски факултет или со 3 годишно искуство во соодветната област
Чичко ми има завршено Земјоделски,и поради видот на работата сега е на Економски на магистерски,и еден од подобрите менаџери во Мк :)

Пракса рулз теорија,научно докажано.
Само не се применува,зашто кој будала би те земал да те образува и учи од нула,освен ако не ти е роднина.
АКо пак нешто не ти е јасно,види го Некрофилија,и прашај од каде знае толку за мобилни,за струјни кола итн итн :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Еци многу на памет збориш.
На економски кај мене на магистарски примаат со 4 години завршен економски факултет или со 3 годишно искуство во соодветната област
Чичко ми има завршено Земјоделски,и поради видот на работата сега е на Економски на магистерски,и еден од подобрите менаџери во Мк :)

Пракса рулз теорија,научно докажано.
Само не се применува,зашто кој будала би те земал да те образува и учи од нула,освен ако не ти е роднина.
АКо пак нешто не ти е јасно,види го Некрофилија,и прашај од каде знае толку за мобилни,за струјни кола итн итн :)
Епа зошто тогаш ти студираш економски, зошто јас би се запишала на стоматологија кога го имам дома татко ми кој може се да ми покаже. Праксата те тера да ствараш навики, но не и интелектуално да се надополнуваш. Нешто слично како кога читаш книга, и кога гледаш филм со приказната од книгата. Минимално интелектуално напрегање. Секако дека праксата е важен дел од создавањето на комплетна професионална личност. Но, да се водиме по примерот со Некрофилија што го даде, се сомневам дека ги знае основните физички закони кои ги применува, а уште помалки нивниот историјат и откривање. Теориското учење е тоа што ти овозможува да се искачиш на едно повисоко интелектуално ниво, да станеш не само дел од системот на професии во кои е потребно практично знаење, туку и целосно начитана личност. Ете така...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Пак не ме пратиш.
Симни си трета сезона на Доналд Трамп,види си сама.

Имаш Streetsmart и Booksmart.
Се што ти треба за секој бизнис,можеш да го научиш од улица.
Да се разбереме,јас викам практичното е подобро од факултет,а не од средно и основно,тоа е задолжително.
Кога ќе искочиш од факултет,се што си учел,пола од тоа нема примена.

Затоа секогаш имало чираци,затоа секогаш во огласи бараат искуство.
И намали тоа потписот голем е у висина :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Пак не ме пратиш.
Симни си трета сезона на Доналд Трамп,види си сама.

Имаш Streetsmart и Booksmart.
Се што ти треба за секој бизнис,можеш да го научиш од улица.
Да се разбереме,јас викам практичното е подобро од факултет,а не од средно и основно,тоа е задолжително.
Кога ќе искочиш од факултет,се што си учел,пола од тоа нема примена.

Затоа секогаш имало чираци,затоа секогаш во огласи бараат искуство.
И намали тоа потписот голем е у висина :)
Сфаќам колку искуството е важно за да бидеш успешен во она што го работиш, но не може да се издигне над теориското знаење.

Познавам на пример, многу успешни програмери кои немаат факултет, но имаат огромно практично знаење. За разлика од тоа, сестра ми 4 години си ја тупи главата со математики, апстрактни, веројатности блабла, што како шо викаш ти, нема ни на пола да и требаат во практика. Но не можам да прифатам, дека без факултет, може да бидеш поуспешен практичар, отколку обратно.

П.С. Околу Доналд Трамп, мразам такви Американски туторијали кои тераат само кон затупување на можностите на човековиот ум, преку примена на системското определување на успехот и интелигенцијата.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ти мрази го колку сакаш со твоите интелегентни квазифрази,ако сме сите тука паметни за разлика од американските наши колеги,зашто ние неаме Доналд Трамп...

И ај,со среќа на државната на сите...
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Мац, apprentice во превод значи да бидеш еден вид 'чирак' да учиш од тоа што некој друг го прави. Гледам дека еци е полна со предрасуди иначе :) Donald Trump има кажано дека факултетот е еден од начините да стигнеш до успех. Еден од 1000 начини. Бил Гејтс нема завшено факултет...Стиф Џобс Ричард Бренсон е од UK и нема завршено средно!!! од што бил дијагностициран со dylexia (а тогаш како е можно да станал милионер според сваќањето дека школото ти го детерминира успехот). Еци, си го гледала иначе The Apprentice? Па збориш дека тоа се американски срања? :) Без факултет можеш да бидеш поуспешен практичар? REALITY CHECK. Факултетот нема врска со практика. Дај ми еден доказ против моето тврдење. уште нешто...КАКО МОЖЕ ТЕОРИСКОТО ЗНАЕЊЕ ДА СЕ ИЗДИГНЕ НАД ПРАКТИЧНОТО. Ниеден екстрем не е добар, јас го следам 95% пракса, 5% теорија. Кој сакаш повеќе да ти прави операција: Доктор со 5 години искуство и една година теорија која сосема ја применил или.. Доктор со 5 години теориско искуство и една година пракса...од таа теорија околу 10% применил
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.662
Поени од реакции
11.347
Па нормално дека нема да го положат пробниот! Какви се тие срања, државна матура.. :nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom