60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Ај да се приклучам во разговорот.

Криви сме ние сто не сме ги прочитале но да знаевме (не сите де...) дека ќе ни бидат потребни за матура-ќе ги прочитавме.Затоа, уште во прва година требаше да знаеме дека на крај ќе има матура !(се надевам дека ова е последен пат што го повторувам ова)

Лол девојче сега ќе ти кажам нешто. Ако ти не си ги читала книгите за тебе а не за матурата тогаш на тестот ќе се види дека ти не си била одговорна. Јас да сум професор во прва година ќе ви кажам дека лектирите нема да ви се за матура и кога ќе дојдат 2-3 дена пред матура тогаш ќе ви кажам. Така најискрено ќе се види кој читал а кој не. Вака штом се знае може ти да ги прочиташ само тие 3-4 лектири од сите години и ќе биде исто како некој што редовно си ги читал сите лектири... епа не е фер нели??

И друго. Што имавме ние што полагавме И МАТУРА И ПРИЕМЕН НА ФАКУЛТЕТ ??? РОГОВИ????

Не сте во право и точка ! Ве гледам матуранти сте ги напуниле кафичите низ градов... Баш вчера се сретнав со една матурантка и и' викам : добро што сакате да постигнете? Што се буните?
Знаеш кој беше одговорот нејзин??? Ај бе па и ти важно не идам у школо.

Со кој памет бре еееј.. ц ц ц :tapp:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
769
Поени од реакции
303
Pa da znaes ne ti e losa idejata da se prijavam za minister, dobro ke mi prilega funkcijata.

A planot za vtoro polugodie mi da ne se uci nov materijal tuku da ima edno po opsirno povtoruvanje na cel materijal, nesto kako priprema za maturata.

I uste nesto jas ne se plasam od maturata bidejki ne sum nekoj koj se lizel za otcenki, tuku problemot mi e vo toa kako se vrednevuaat poenite za upis 70% od maturata 30% od uspehot. Pa da znaev deka e taka ovie cetiri godini ke ucev samo cetiri predmeti i ke gi imav spremeno top.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Pa da znaes ne ti losa idejata da se prijavam za minister, dobro ke mi prilega funkcijata.

A planot za vtoro polugodie mi da ne se uci nov materijal tuku da ima edno popsirno povtoruvanje na cel materijal, nesto kako priprema za maturata.

I uste nesto jas ne s eplasam od maturata bidejki ne sum nekoj koj se lizel za otcenki, tuku problemot mi e vo toa kako se vrednevuaat poenite za upis 70% od maturata 30% od uspehot. Pa da znaev deka e taka ovie cetiri godini ke ucev samo cetiri predmeti i ke gi imav spremeno top.
Не ме сфати.
Лекциите кои треба да се предаваат во 4та,второ полугодие, што со нив Министре?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Лол девојче сега ќе ти кажам нешто. Ако ти не си ги читала книгите за тебе а не за матурата тогаш на тестот ќе се види дека ти не си била одговорна. Јас да сум професор во прва година ќе ви кажам дека лектирите нема да ви се за матура и кога ќе дојдат 2-3 дена пред матура тогаш ќе ви кажам. Така најискрено ќе се види кој читал а кој не. Вака штом се знае може ти да ги прочиташ само тие 3-4 лектири од сите години и ќе биде исто како некој што редовно си ги читал сите лектири... епа не е фер нели??

И друго. Што имавме ние што полагавме И МАТУРА И ПРИЕМЕН НА ФАКУЛТЕТ ??? РОГОВИ????
Хаха...сакаш да кажеш дека се што учиме во школо треба нај ама најискрено и со сета желба за знаење ние да го учиме? ЛОЛ
И што има веза дали некој редовно учи или не...важно е на крај кој колку знае.

И оваа година ќе има приемни на тие факултети што ќе има потреба.Што мислите дека ако полагаме матура нема шанси да полагаме приемен на факултет?Па не е така.:toe:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
769
Поени од реакции
303
Pa i zatoa ti velam deka treba se revidira programata bidejki ima dosta temi koi ne se premnogu vazni i na koi samite profesori ne obrnuvaat pogolemo vnimanie pa tie ke se otfrlat i ke imame sloboden period vo cetvrta.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Хаха...сакаш да кажеш дека се што учиме во школо треба нај ама најискрено и со сета желба за знаење ние да го учиме? ЛОЛ
И што има веза дали некој редовно учи или не...важно е на крај кој колку знае.

И оваа година ќе има приемни на тие факултети што ќе има потреба.Што мислите дека ако полагаме матура нема шанси да полагаме приемен на факултет?Па не е така.:toe:
А како да постигнат вие со желба да учите?
Со која реформа тоа би го постигнале и дали уопште имате некој реформиран систем за пример да ни прикажете како тоа изгледа?

А за примените...и лани имаше,каде што беше гужва така да немате правод да се жалите.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
problemot mi e vo toa kako se vrednevuaat poenite za upis 70% od maturata 30% od uspehot. Pa da znaev deka e taka ovie cetiri godini ke ucev samo cetiri predmeti i ke gi imav spremeno top.
Еве и за ова голем број од моите соученици се бунат.Всушност, процентот сеуште и не е сигурно колку ќе биде, замислете.:tapp:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Abe na kraj kraeva pa za sebe ucite, ne za komsijata,toa znaenje e potrebno za ponataka ama ocigledno spored vas ne e bitno toa.A so vakva neodgovornost e tek togash da ve vidam na fakultet sto ke pravite.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
А како да постигнат вие со желба да учите?
Со која реформа тоа би го постигнале и дали уопште имате некој реформиран систем за пример да ни прикажете како тоа изгледа?

А за примените...и лани имаше,каде што беше гужва така да немате правод да се жалите.

Аман.:)
Само реков (леле колку наивно се правдам...) дека нема шанси сите предмети што ги учиме да ги учиме со желба и интерес.Има ли потреба да зборувам за тоа дека кај секој ама баш кај секој ученик постојат омилени предмети, некои што му лежат и некои што не му се интересни.Или ќе ми кажеш дека тебе сите предмети ти беа интересни?

И не реков дека тоа треба да се постигне (со желба да учиме).До некаде, професорите можат да влијаат врз тоа но знам дека сепак зависи од нас.:toe:

Ама лани немаше матура...:vozbud::) Ние за матурата се жалиме не за приемните.:)
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Вака...Дека треба да се полага матура...треба...Ама за тие лани што не полагаа најмалку треба да се бунат дека треба да седнеме да го загрееме столчето(што е во ред)...зошто знам дека уште пред 3 години е речено дека државна матура треба да има и знам дека уште од тогаш се обидуваат да ја воспостават зошто братучетка ми е 3 години постара од мене и знам дека и тие штрајкуваа,матура да не се полага,сведок бев на тоа...тогаш имаше и политички случувања,па тоа им одеше во корист.Затоа не се вадете на фактот дека вас ви кажале во 5 за 12.Значи вие исто како и нас сте имале време да се подготвите,сигурно не ви кажале на крајот на школската година него од самиот почеток.Па сте имале цела година да се подготвите,покрај другите обрски,нели?
А сега за државната матура...можеби редно е да се воспостави...но сепак има многу работи кои што можат да се наречат како недостатоци...Многу средни училишта,веројатно посебно стручните не работат по програма каква што е гимназиската, а екстерниот дел за македонски јазик е ист за сите...па значи сега не се работи за непрочитани книги,туку се работи за книги кои што не се обработувани воопшто...Како второ организацијата им е на нула...на пробната матура беше хаос...за математика напредно ниво ние што бевме,наместо лист за ученикот,добивме лист за оценувачот каде што треба да се врши оценувањето на одговорите со заокружување...
Факултетите сега доставија листи за предмети кои што се потребни за упис,а веќе имавме одбрано и пријавите беа испратени,па после преправки...и дали пак нема да биде хаос?И како крајно не се знае воопшто дали факултетите ќе се откажат од приемните испити...
Ова се само дел од аномалиите,доколку би се надоплниле и исправиле,верувам дека не би биле толку против и толку револтирани...Тоа е само мое мислење,секој си има право на свое,нели?:smir:
 

unknow

master
Член од
8 февруари 2008
Мислења
62
Поени од реакции
5
aj ve gleam site ste napisale po nesto pa zasto da ne i jas :)

znaci mojot problem se sostoi vo toa sto sum 4ta godina strucno (praven smer) i sakam da se zapisam na pravniot fakultet vo Skopje.
Od ministerstvoto koga ja vovedoa maturata ni rekoa deka mozeme da si birame sto ke polagame,arno ama sea fakultetive (potocno pravniot fax. izleze so baranje deka dokolku sakam da se zapisam tamu treba da polagam makedonski,angliski (pokraj anglsiki od ministerstvoto mi dadoa da si izberam i matematika ali sto da pravam koa faxov saka anglsiki,znaci ministerstvovo ni dava izbor a ustvari fakultetive ne uslovuvaati toj izbor ni go sveduvaat na minimum) potoa ide eden od pologemive problemi znaci pokraj toa sto moram da izberam angliski(aj za toa nema da se bunam sum go ucel 4 god) znaci treba da izberam i istorija,arno ama sto pravime sea sto jas imam uceno istorija samo 2 godini ( kaj mene samo 2 god istorija se zadolzitelni) i sea sto praime?????-fakultetov ti vika mora da polagas istorija (ustvari ti ne mora da polagas istorija ali ako polagas dr. predmet tie sto polagale istorija ke imaat prioritet)i sea znaci jas moram da polagam istorija i OK ali uste eden problem e toa kako sto kazav deka ucev samo 2 godini a vo programata sto e za matura se bara matrijal od 4 godini (vo prgramata za istorija pisuva deka nie treba da si vlozime pogolem napor i sami da si go izucime toa). Toa znaci deka jas treba da polagam nesto sto ne sum go ucel:toe:



zatoa luge ke ve zamolam da ne ni kazuvate na nas zasto nie strajkuvame i slicno
by the way ovaa matura sto nie ja polagame ne e nimalku slicna na taa vasata (ova e prva generacija sto ke POLAGA DRZAVNA MATURA)

znaci jas si kazav sto me maci pa ocekuvam sea od nekoj od mnogute mudreci kako sto mozev da zabelezam deka ima da mu najde NZS na se ova -ako moze se razbira
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Вака...Дека треба да се полага матура...треба...Ама за тие лани што не полагаа најмалку треба да се бунат дека треба да седнеме да го загрееме столчето(што е во ред)...зошто знам дека уште пред 3 години е речено дека државна матура треба да има и знам дека уште од тогаш се обидуваат да ја воспостават зошто братучетка ми е 3 години постара од мене и знам дека и тие штрајкуваа,матура да не се полага,сведок бев на тоа...тогаш имаше и политички случувања,па тоа им одеше во корист.Затоа не се вадете на фактот дека вас ви кажале во 5 за 12.Значи вие исто како и нас сте имале време да се подготвите,сигурно не ви кажале на крајот на школската година него од самиот почеток.Па сте имале цела година да се подготвите,покрај другите обрски,нели?
Мац...каде си?:vozbud:

znaci mojot problem se sostoi vo toa sto sum 4ta godina strucno (praven smer) i sakam da se zapisam na pravniot fakultet vo Skopje.
Od ministerstvoto koga ja vovedoa maturata ni rekoa deka mozeme da si birame sto ke polagame,arno ama sea fakultetive (potocno pravniot fax. izleze so baranje deka dokolku sakam da se zapisam tamu treba da polagam makedonski,angliski (pokraj anglsiki od ministerstvoto mi dadoa da si izberam i matematika ali sto da pravam koa faxov saka anglsiki,znaci ministerstvovo ni dava izbor a ustvari fakultetive ne uslovuvaati toj izbor ni go sveduvaat na minimum) potoa ide eden od pologemive problemi znaci pokraj toa sto moram da izberam angliski(aj za toa nema da se bunam sum go ucel 4 god) znaci treba da izberam i istorija,arno ama sto pravime sea sto jas imam uceno istorija samo 2 godini ( kaj mene samo 2 god istorija se zadolzitelni) i sea sto praime?????-fakultetov ti vika mora da polagas istorija (ustvari ti ne mora da polagas istorija ali ako polagas dr. predmet tie sto polagale istorija ke imaat prioritet)i sea znaci jas moram da polagam istorija i OK ali uste eden problem e toa kako sto kazav deka ucev samo 2 godini a vo programata sto e za matura se bara matrijal od 4 godini (vo prgramata za istorija pisuva deka nie treba da si vlozime pogolem napor i sami da si go izucime toa). Toa znaci deka jas treba da polagam nesto sto ne sum go ucel:toe:
Во врска со ова...секој факултет си има свои приоритетни интерни предмети.Значи, на некој начин сме ограничени.Тие 2 што на електро на пример се приоритетни, на економски не се.
Ако не успеам да се запишам на еден пример имајќи малку бодови а со приоритетни предмети изберено за токму тој факултет па на другиот како ќе се запишам кога таму има други приоритетни предмети...

Имаме многу аргументи ама...никој не не слуша.Единствено важно е да полагаме и конечно да почне тој процес.
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Дека некои оцени се ставани од ракав и дека врски има насекаде, точно е.
Дека многу од матурантите кога ќе се запишат на факс, не можат да се справат со предизвикот, точно е.
Е сега да си кажам за мене :)

Лично ми одговара да се полага матура. Нема приемни(според тоа како се прикажува), релативно лесни прашања, со малку повторување солиден резултат ќе постигнам. Башка нема некои од тие што фаќале врски или некои што завршиле во училиште со поблаги критериуми на оценување да ми фатат место на факс.
Е сега интересниот дел...

Ни беше кажано на крај на трета година дека ќе полагаме матура.
Се крши со законот. Јасно таму пишува дека условите под кои учиме не смеат да се менуваат. Дури и Европа да бара.

Нејаснотии во врска со бројот на предметите.
Прво беа само 2 предмети екстерно, па потоа и уште 2 интерни предмети. Значи како ќе им дувне во главата(зашто по се изгледа шуплива им е на сите таму), така се менуваат условите.

Кога и кога ќе повториме?
Сепак 4 години не се мала работа. И најредовниот ученик мора да се присети на некои работи. Земете пример математика, не е една формула, 101 се :)
Во меѓувреме, мора да учиме и нови работи и да добиваме оцени за нив(значи бодови за упис, во превод)

Терминот за полагање
Нема шанси да се прегледаат 80000 тестови(20000 матуранти х 4 тестови = 80000) за кратко време. А се полага во јуни. И цело лето ќе биде во исчекување. Нормално ли е тоа, ама искрено кажете ми?
Тука би додал и уште нешто. За македонски конкретно. Имаме да напишеме еден есеј. Тој есеј го прегледува комисија. Зар сите имаат ист критериум? Не! Некој ќе оцени за 5, друг за 3. И што тогаш? Дискусија! И губење време. Потврда на мојата тезата за времетраењето на преглдувањето.

Секојдневно менување на условите на факултетите.
Последен пример е ФЕИТ(ЕТФ). Прво не примаа матуранти со положен англиски(интерно), па ја сменија одлуката и примаат. До кога вака? Или ќе си играме? И онака сме заморчиња(мојата генерација) од ПРВО ОДДЛЕНИЕ.

Неспреност на професорите(т.н тестатори)
Да објаснам прво. Мислам на професорите кои се присутни за време на полагањето. Не знаеја да одговорат на технички прашања.

Сега засега толку од мене. Мислам дека имаше уште некои работи, кога ќе се сетам, повторно ќе пишам.

EDIT:
Начин на бодување
Сеуште не се знае колкав процент ќе носи успехот од средно образование, а колкав успехот од матурата.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мац...каде си?:vozbud:
Аоф ме боли глава веќе од вас.
Се фаќате за ситници, ти место сама да даваш аргументи чекаш од другите па ме предизвикуваш...
Што мислиш дека нема се да ви побијам тоа фантазиите во глава?
Ама утре тоа:vozbud:

Само ќе кажам во врска со Unkow за сеа...
Не моеш бе ти на Електро со историја да полагаш,и на правен со математика.
Секогаш било така и сега е исто само во друго паковање.Пак ќе кажам.Не сте ни први ни последни.

Ама што знаете да цмиздрите на форуми знаете.А на протест 300 души и ви се исмеваат по весници.
Кај се твоите соученици а Tender_Girl?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom