3 МФЛ-Региони и Општински Лиги

Член од
25 октомври 2012
Мислења
819
Поени од реакции
1.226
Беласица која цела сезона не изгуби ниеден натпревар и освои повеке од 70 бодови и стана шампион на истокот треба да игра бараж за да влезе во втората лига , па тоа е најглупавата работа на ФФМ што е поделена 3тата лига на неколку региони, да ти ебам лигата таква каде што игра Беласица на секакви вукојебини од стадиони у сред нива во некој си забутани села кога доагаат у Струмица ги фака трема дека играат на европски стадион. Или нека направат шампионите да влегуваат директно или нека направат една трета лига за сите региони и да играат екипи кои што сакаат да напредуваат во повисок ранг или нека си ебат матер цела федерација а не да мрсат муда со баражите , момците играле цела сезона без пораз со над 80 постигнати голови и под 20 примени и на крај од една утакмица нема да имаат среќа и ке изгубат од најслабата екипа како во случајов со Вардар Неготино...
Vardar imase nad 65 gola i pod 25 primeno sto ne pravi poslabi od vas??Baska i podobri i teski gostuvanja ima Varos,Konjari,Obrsani(kaj sto Real Madrid ne pobeduva) Babuna,Prevalec.Sto sme pokuso od vas ?

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Vardar imase nad 65 gola i pod 25 primeno sto ne pravi poslabi od vas??Baska i podobri i teski gostuvanja ima Varos,Konjari,Obrsani(kaj sto Real Madrid ne pobeduva) Babuna,Prevalec.Sto sme pokuso od vas ?

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2
Мене не ме интересира каде гостувал Вардар и со кој играл , затоа напишав дека треба да има 1 трета лига каде што ке играат екипи од сите 5 региони кои имаат намери да влезат во повисок ранг а шампионот на таа лига да оди директно во втора лига а Беласица според статистиката е најдобар тим од сите шампиони и не ми спомнувај Варош , Коњари затоа што јас тие не ги рачунам за екипи а не пак да ги споредувам со Беласица...

А кога веке зборуваме за тоа што сте покусо од нас ке ти кажам дека во многу работи сме понапред и тоа ке почнам од стадионот каде што вие имате никаква инфраструктура а ние имаме европски стадион со покриени трибини , со капацитет од 9000 гледачи , со рефлектори, подтрибински простор и соблекувални итн... Второ, нашите играчи константно одат на високо рангирани турнири како што е Вијареџо каде што играат со најјаките млади екипи во светот а оваа година докажаа дека можат да се носат и со еден ЛАЦИО кој беше младински шампион во Италија а чекаше 88 минути за да им даде гол на Беласица... Трето, располагаме со поголем фонд на играчи како во сениорска така и во младинските категории , а тука е и академијата на Пандев која што брои над 500 млади играчи од цела МК и во секој момент е спремна да помогне со играчи во Беласица...

Што имате ВИЕ и какви услови за напредок имате во тимот освен ПАРИ и тоа државни , знаеме дека таквите клубови траат 1 до 2 сезони но што потоа ???

И за крај еве ти споредба на статистиките на сите шампиони па види колку дели Беласица од другите екипи...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Мислам дека 50км требаше да е оддалеченост.

Инаку ова со реванши на неутрален терен е најголемата глупост. А ме интересира, на реваншите ќе се води некоја екипа како домаќин првата утакмица, втората обратно или па нема да важи "гол во гости" итн.?
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Мислам дека 50км требаше да е оддалеченост.

Инаку ова со реванши на неутрален терен е најголемата глупост. А ме интересира, на реваншите ќе се води некоја екипа како домаќин првата утакмица, втората обратно или па нема да важи "гол во гости" итн.?
Милам дека не важи гол во гости за баражите кои се играат со реванши!
 
Член од
15 мај 2014
Мислења
4
Поени од реакции
3
@DarkWalker
E vaka sea ja da ti objasnam nesto posto gleam deka se bunis mnogu.
Sigurno nikoj od 3ta liga so bea sampioni ne sakal da se igraat vakvi barazi,mnogu normalno e deka na site im odgovara da si vlezat vo 2ra liga,kako i sto treba.Se e do federacija i koristat prilika im se pletkaat nekoi x faktori i im zamackuvaat oci i im gi polnat glavite so ne vozmozni raboti.

A druga strana ja sporeduvas 3ta liga istok so 3ta jug a?
Eve ti nekoi vidlivi fakti:

1.Vo 3ta liga jug najlosa gol razlika imaa samo 2 ekipi, Sirkovo(24:55) i Kozuv(28:57),dodeka vo 3ta liga istok ima 5 ekipi, Rudar(31:86),Karbinci(22:74),Astibo(28:64),Cesinovo(48:72),Cumajlija(43:63).I da ti se nadovrzam na ova so ti go napisav,ocigledno e deka istok e kade kade poslaba liga od jug.(A i glava stavam deka Belasica kaj Mlekar edvaj ke izlvece bod).

2.Predhodno Vardar imase dobar i povise od spliden sponzor,nemase dobro rakovodstvo.Vardar od 2rata polusezona ima nov sponzor,novo rakovodstvo,nov trener,novi asistenti.Ne slucajno e deka igraa fenomemalno, so 1 minimalen poraz kaj Mlekar so 1:0(koj sto nemase poraz ovaa sezona koa bil doma).I ako vise sporeduvas deka Belasica igrala na golemi turniri za razlika od Vardar ne somneno e a i mislam deka bi trebalo da znaes deka finansiskite moznosti megu ovie dva tima bea ne sporedlivi.

3.Imase napisano nesto za terenot i kapacitetot.Epa vaka razmisli logicki,vo strumica ima najmalku 10 pati pomokni i povlijatelni biznismeni i ljubiteli na fudbalot za razlika od kaj nas.Gleam deka ne si dobro zapoznat pa pisuvas bez veze nekoi rabot.Negotino e malo gratce so negde okolu 15.000 bez ziteli na okolinite sela,taka da vo Negotino nikogas ne ni imalo potreba od pogolema cifra za kapacitet na stadion posto nasiot sobira od 1000-1500.

I na kraj,sakam edno nesto da mi objasnis posto mi e ne sfatlivo.Zosto ako imate finansiska mok za da igrate na turniri vo Italija dojde samo 1 avtobus "Ajduci" vo Skopje na Gjorge na 31.05? Ako ste bile tolku jaki i mokni da igrate vo Italija i da izdrzite so vasiot epitet na ne pobedliv protiv Lazio,togas sigurno bi trebalo da imate i mnogu povise navivaci od kolku sto bevte?

No hard feelings ;)
 

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
937
@DarkWalker


I na kraj,sakam edno nesto da mi objasnis posto mi e ne sfatlivo.Zosto ako imate finansiska mok za da igrate na turniri vo Italija dojde samo 1 avtobus "Ajduci" vo Skopje na Gjorge na 31.05? Ako ste bile tolku jaki i mokni da igrate vo Italija i da izdrzite so vasiot epitet na ne pobedliv protiv Lazio,togas sigurno bi trebalo da imate i mnogu povise navivaci od kolku sto bevte?

No hard feelings ;)
Пријателе, јас ке се потрудам да ти објаснам нешто... На тој турнир во Вијареџо играат најдобрите младински екипи во светот... Редовно уште од времето на Таковски како единствен тим од Македонија, па дури и од Балканот се повикува Беласица... Сигурно има некоја причина... Беласица е моментално ДООЕЛ и е во сопственост на Перо т.е. од полусезоната контролата ја презеде неговиот син Марио кој има 22-23 години... Марио влезе доста амбициозно кога го презеде тимот и успеа да избори бараж... Ако Беласица беше толку финансиски моќна ке играше во прва лига каде што и реално и е местото, а не во трета лига... Значи Беласица не е финансиски моќна и нема да биде според мене се додека не стане Акционерско Друштво каде што можат да влезат повеке инвеститори, а тоа не верувам да се случи во најскоро време... Пример за фудбалери никогаш нема да има проблем во Беласица бидејки од овој регион ги има многу. Турново пример со фудбалери од Струмица и Струмичко веке две три години е во самиот врв на Мак фудбалот со неколку појачувања од страна... А за Ајдуци ке ти одговорат од нив... Јас можам да кажам дека моменталната бројка на Ајдуци е и солидна во однос на спортот кој го имаме во Струмица... Прв спорт ни стана ракометот, кој во Струмица не беше толку атрактивен, одбојката знаеме каква ни е лигата (аматерска) па и имаше достојна посетеност во финалната серија... Кошарката ни е на ниво да се бориме за опстанок секоја година, а фудбалот кој заедно со одбојката беа први спортови во Струмица ни е под секое ниво... Така да ако има спорт ке има и навивачи, а со ваков спорт од 100 навивачи неможеш да очекуваш повеке и да сакаш...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Ждребката за трета лига север е извршена.
Љубанци на Јохан Тарчуловски и официјално е нов третолигаш, а последниот патник ќе биде победникот од дуелот Славија-Лепенец кој во недела ќе се одигра од 5 часот на теренот во Илинден.

 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
@DarkWalker
I na kraj,sakam edno nesto da mi objasnis posto mi e ne sfatlivo.Zosto ako imate finansiska mok za da igrate na turniri vo Italija dojde samo 1 avtobus "Ajduci" vo Skopje na Gjorge na 31.05? Ako ste bile tolku jaki i mokni da igrate vo Italija i da izdrzite so vasiot epitet na ne pobedliv protiv Lazio,togas sigurno bi trebalo da imate i mnogu povise navivaci od kolku sto bevte?

No hard feelings ;)
За останатите работи ти објасни Тивериопол , а за малата бројка на навивачи што дојде во Скопје не е тоа дека се немаше средства да се обезбедат или пак друга причина туку работата е во тоа што нас не пали баражот толку како што вас ве пали затоа што бараж за влез во втора лига за Беласица е беда и срам, а за Вардар е испишување историја... Тоа е разликата затоа што ваш најголем успех е втора лига а Беласица е тим кој има извадено звучни имиња од фудбалери да не ти ги спомнувам ги знаеш и самиот , има играно европски натпревари , неколку пати вицешампион на Македонија, повеке кратен освојувач на купот на Македонија во младински категории. Навивачите и фановите на Беласица се разочарани и не сакаат да гледаат како клубот ја испишува најцрната страна во историјата од своето 91 годишно постоење... Тоа е најголемата причина за малиот број навивачи на Беласица во Ѓорче. РАЗОЧАРУВАЊЕТО! Сите знаеме какви навивачки каравани се правеа од Струмица кога се играше прва лига и на какво ниво беа Ајдуци тогаш... И како што кажа Тивериопол и тие 100тина навивачи што ги има сега Беласица се многу во споредба со нејзината состојба и позиција каде што се наоѓа.. А освен тоа тие 50 навивачи што беа во Горче ви покажаа како се бодри клуб од срце а не за пари... Чао пријатно...
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.911
Ждребката за трета лига север е извршена.
Љубанци на Јохан Тарчуловски и официјално е нов третолигаш, а последниот патник ќе биде победникот од дуелот Славија-Лепенец кој во недела ќе се одигра од 5 часот на теренот во Илинден.

Овие Лепенец нели имаа пари едно време играа и бараж во Струмица сега до 4та лига а.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Овие Лепенец нели имаа пари едно време играа и бараж во Струмица сега до 4та лига а.
Играа бараж со Илинден во сезоната 2008/09 ако не се лажам. Ама го продадоа на некоја Албанска екипа, Влазрими или Влазними ако не се лажам.
Таа сезона никој од нашава трета лига не сакаше да влезе. Во Славија на полусезона влезе Еуромилк како спонзор и ги донесе сите резерви на Тетекс во Славија. Па од последно место на крај завршивме втори. Планот беше Лепенец да се откаже и ние да играме бараж место нив, иако се беше договорено, ФФМ не се согласи и Лепенец отидоа во бараж најпрвин со Илинден (пошто тогаш трета лига север имаше 2 групи), а потоа во крајниот бараж во Струмица...
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
39
Најдобриот стрелец на Беласица оваа сезона Лиманов го избркале од тимот :D
Е ајде да не го избркаат, гарант од Неготино му имаа фрлено пари, па затоа не играше како што знае, башка се работи за поранешен репрезентативец на Македонија до 21 година, мислам дека е 85/86 годиште роден, така да дека толку му било знаењето, или дека толкави му се можностите не држи вода. Кој ја гледаше утакмицата ќе видеше дека Ѓоксен Лиманов иако игра за Беласица, беше купен од страна на Вардар, да игра под своие можности.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
@DarkWalker
2.Predhodno Vardar imase dobar i povise od spliden sponzor,nemase dobro rakovodstvo.Vardar od 2rata polusezona ima nov sponzor,novo rakovodstvo,nov trener,novi asistenti.Ne slucajno e deka igraa fenomemalno, so 1 minimalen poraz kaj Mlekar so 1:0(koj sto nemase poraz ovaa sezona koa bil doma).I ako vise sporeduvas deka Belasica igrala na golemi turniri za razlika od Vardar ne somneno e a i mislam deka bi trebalo da znaes deka finansiskite moznosti megu ovie dva tima bea ne sporedlivi.
само да те надополнам, Млекар цела полусезона немаше пораз и дома И ГОСТИ :D последен пат загуби есента во 14. коло :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom