21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 септември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
3
Lele be luge.. pa vaka nesto kolku e staro nema vrska....ama apsolutno nema logika toa sto go kazuvas deka ako zemjata e stara nema da ja urne nisto.Pa ima mnogu luge vo Prilepov koi vikaat deka,kolku e postara saat kulata tolku pomali sansi da se urni.Ne naprotiv.Kolku postara tolku poveke sansi da se urne.SIte vikaat: kolku godini postoi,ne se urnala, sega ke se urne..Gluposti.:pos2::pos2::pos2::pos2:
 
S

smart ass

Гостин
Не верувам дека е можно нешто во толку брзо време да ја униште земјата
Било каква катастрофа /војна и слично да е неможе така да ја униште земјата. За уништување на земјата потребно е нешто поголемо: некој судир со друга планета ,месечината или снемување на воздухот ама тоа не може да се случе така набрзина со оглед на тоа што милјарди години е стара земјата:wink:
да а не знаеш дека има доволно атомско оружје неколку илјади пати да го ун ишти животот...исто и хемиско-поточно негде над 100мегатона правилно распределени низ земјинава топка.....не знам биче лошо


а 2012 ќе се случат многу работи а може и бритни пак лустар ќе си направи фризура боки 13 моќе ќе стане тоолку дебел шо ќе треба да пие чанг шланг алии...земјата нема да се уништи.
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Lele be luge.. pa vaka nesto kolku e staro nema vrska....ama apsolutno nema logika toa sto go kazuvas deka ako zemjata e stara nema da ja urne nisto.Pa ima mnogu luge vo Prilepov koi vikaat deka,kolku e postara saat kulata tolku pomali sansi da se urni.Ne naprotiv.Kolku postara tolku poveke sansi da se urne.SIte vikaat: kolku godini postoi,ne se urnala, sega ke se urne..Gluposti.:pos2::pos2::pos2::pos2:
Ти така мислеш значи земјата ја рачунаш за некој кинески производ?

Ако земеш малце по астрономија ке сватиш дека се е тоа по распоред движењето и не е можно наеднаш да се случе да се изместе од местото
Не се одместила милјарди години и сега ке се одместе во 1-2 па и 10 години се малце за да се случе толкаво одместување кое ке предизвика судир со друга планета...

да а не знаеш дека има доволно атомско оружје неколку илјади пати да го ун ишти животот...исто и хемиско-поточно негде над 100мегатона правилно распределени низ земјинава топка.....не знам биче лошо


а 2012 ќе се случат многу работи а може и бритни пак лустар ќе си направи фризура боки 13 моќе ќе стане тоолку дебел шо ќе треба да пие чанг шланг алии...земјата нема да се уништи.
Сеуште нема создадено такво оружје со што може да се униште земјата макар и трета светска војна да фате може само народот да се униште и да се врате наназад многу години бидеќи ке се униште све што е создадено одчовекот а земјата ке остане.
А и во трета светска војна не е можно цел народ да го снема :smir:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Koga bi sakale ligeto bi ja unistile i izmestile za pomalku od eden den.A gledam deka natamu odat site.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
http://astronomija.com.mk/images/uploaded/razno/Maya_simboli.jpg

http://astronomija.com.mk/images/uploaded/razno/Aztec.jpg

http://www.crystalinks.com/nibiru2.gif

On December 21, 2012, for the first time in approximately 26,000 years, the Sun will rise to conjunct the intersection of the Milky Way (eye, heart, center) and the ecliptic plane. The sun aligning with the galactic center, is referred to as the Cosmic Cross. According to the ancient Maya, this date will mark the end of one world as we know it and the beginning of another. It is considered to be an embodiment of the Sacred Tree, The Tree of Life, a Tree remembered as sacred in all the world's spiritual traditions. Emerging from this tree, or star alignment, comes a serpent (DNA) rope with an enlightened being named Nine (9, Closure) Winds (Wormholes, Spirals, StarGates, SG, Sacred Geometry). Nine Winds is Quetzalcoatl riding upon a blessed substance the Mayans called 'itz' (it's Z).

The Milky Way is the inspiration for the symbol of the Ouroboros. In mythology the Milky Way Galaxy keeps a 'great time cycle' that ends in catastrophic change. This refers to a serpent of light (Milky Way) residing in the heavens, who, when viewed at the galactic central point near Sagittarius, eats its own tail. Suntelia Aion refers to the sun (light) rising out of the mouth of the ouroboros (aion) on the winter solstice December 21, 2012. Ancient historians, and especially Plato, referred to a cycle of catastrophe at the End of that Age.



Mayan Calendar and 11:11 UT, Universal Time. 11



А еве тука на сликата има и суштество , кое се надевам е авторска имагинација

The Milky Way Galaxy is the inspiration for the symbol of the Ouroboros. Myth refers to a serpent of light residing in the heavens. The Milky Way is this serpent, and viewed at galactic central point near Sagittarius, this serpent eats its own tail. The Milky Way galaxy keeps a great time cycle that ends in catastrophic change. The sign of the Suntelia Aion is the sun rising out of the mouth of the ouroboros, which will occur on the solstice December 21, 2012 which links with the Mayan Calendar as a symbolic date the evolution of consciosness in the alchmey of time. This also goes to Quetzalcoatl and accelerating Earth changes in the Ring of Fire.






Gods With Water Buckets

The Sumerian Gods Create a Biogenetic Experiment Called Humans
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
во исторски науки не верувам исто во гатачи бајачи и слично не верувам
единствен верувам во технологјијата дај линк ако имаш од наса да видам дали исто ова е објавено таму...
http://www.nasa.gov/
за пример ова е нивниот официјален сајт...
бидеќи холандија/израел/иран/ирак како држави дозволуваат објавуванје на секакви инфрмации
што значи на другите сајтвои може да се пишува што се сака
:pipi:
знаат барем администраторите на кајгана што е ofshore и онсхоре хостинг

Koga bi sakale ligeto bi ja unistile i izmestile za pomalku od eden den.A gledam deka natamu odat site.
не мислам да се противам на некои оф топици
кога ти мислиш дека лиѓето можеле да ја подместат земјата не знам на каков начеин оди барај го милчо мачевски може овај пат ке успе заедно со твоите фантазии :salut:
да сме здрави и живи за ова ке збораме 2013:pipi:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
во исторски науки не верувам исто во гатачи бајачи и слично не верувам
единствен верувам во технологјијата дај линк ако имаш од наса да видам дали исто ова е објавено таму...
http://www.nasa.gov/
за пример ова е нивниот официјален сајт...
бидеќи холандија/израел/иран/ирак како држави дозволуваат објавуванје на секакви инфрмации
што значи на другите сајтвои може да се пишува што се сака
:pipi:
знаат барем администраторите на кајгана што е ofshore и онсхоре хостинг



не мислам да се противам на некои оф топици
кога ти мислиш дека лиѓето можеле да ја подместат земјата не знам на каков начеин оди барај го милчо мачевски може овај пат ке успе заедно со твоите фантазии :salut:
да сме здрави и живи за ова ке збораме 2013:pipi:
NASA = Never A Straight Answer :smir:

Биди реален човек -_- . . . . Во НАСА најде да веруваш....
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Мотивите кои се сликани по разни пештери или се резбани во камен ( пирамидите , мохенѕо - даро, кај Маите , Инките и Толтеците, по должина на реката Јанг Це итн. имаат единствена сличност, а тоа се хуманоидни суштенства или суштенства кои од денешен аспект не` потсетуваат на вонземјани.. (Пр. Анунаки кај Сумерците). Но остави тоа....
2012, кон неа упатуваат како историски така и физички докази...

историски крај на календарот на Маите..

физички планетата Земја и сончевиот систем ќе влезат во галактичка синхронизација со остатокот од Универзумот.

2012.г. Рамнината на нашиот сончев систем ќе израмни со рамнината со нашата галаксија, Млечниот Пат. Тој циклус трае 26000 години од почетокот до крај. Виргил Армнстронг зборува дека други две галаксии ќе се изедначат со нашата во исто време.

Научниците мислат дека силна соларна бура ќе ги погоди САД во 2012 година и ќе им го уништи комуникацискиот систем. Поправката би можела да трае со месеци.

Тие откриле дека идната соларна бура што ќе се случи околу 2012 година, ќе направи катастрофална штетана енергетскиот сектор и на останатите комуникациски системи. Американската влада била загрижена бидејќи главниот удар се очекувал на нивното подрачје. Биле загрижени бидејќи ваква бура во средината на минатиот век, ги запалила телеграфските жици во САД и Европа.

Со оглед на модерната енергетска мрежа и сателитите, ако соларното невреме се повтори, ризикот од катастрофа бил голем. Дури 130 милиони Американци би можеле да останат без струја. Поправката на мрежата би траела со месеци.

Силните магнетски бури настануваат додека сонцето е во својата активна фаза, во текот на 11 – годишна фаза. Тогаш сонцето со голема брзина исфрла честички од своите горни слоеви.

Зајакнатото делување на сончевиот ветар може да доведе до појава на поларна светлина, која се гледа во поларните подрачја, но, понекогаш е можна и на помали географски широчини. Во такви услови постои можност за пречки или дури оштетувања на радио комуникациски уреди на Земјата и на вештачките сателити.



А еве нешто кое го потврдила и НАСА

Списанието “Нју сајантист“ прогнозира дека наредна соларна супер бура може да доведе до масовен недостиг на струја на Земјата и до прекин на телекомуникациите и интернет. Тоа ќе резултира со тешки општествени и економски потреси.


Бурата е можна веќе во септември 2012 година. НАСА во извештајот од овој јануари, навела дека штетата од соларната бура во првата година по ударот може да изнесува 2.000 милијарди долари. Агенцијата тврди дека новата разорна соларна бура како онаа од 1859 година, позната како “Карингтоново случување“, може да има полоши ефекти.

Весникот “Дејли мејл“ пишува дека соларната супер бура може да предизвика прекин на електрична енергија на целата територија на Велика Британија во рок од еден час. Ќе следува пад на мрежата за мобилна телефонија, радио врски веројатно делумно ќе заздрават. Следниот ден до пладне ќе биде јасно дека цивилизираниот свет, кој зависи од модерната технологија, ќе потоне во хаос. Во рок од една година поголем дел од Европа и Северна Америка ќе се најдат пред најголемата економска катастрофа во историјата.

Апокалиптичната верзија на потенцијалната соларна бура предвидува дека до крајот на 2013 година, околу 100.000 жители на Европа ќе умрат од глас, болните нема кој да ги лекува. Весникот тврди дека за заздравување од бурата во модерната историја ќе треба две децении, пренесува “Блиц“.

Значи крајот не мора да биде експлозија на земјината топка (земјата секако опстојува) КРАЈОТ Е ЗА ЧОВЕШТВОТО???
Значи соларна бура , прекин на комуникации, и кој после ќе може да ги удира копчињата со кои се раководат, да речеме, атомските ракети и атомските централи??? и уште мноооогу ШТО АКО?????
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
943
Прво за филмот...неверојатен е...прекрасен...едвај чекам да излезе...

а за 2012.....синоќа разговарав со еден човек така за таа тема.......нели маите имаат 365 денови во годината......ама само 365..они немаат преку 4години 1 ден повеке.....според нивната пресметка...рачунајте колку денови фалат на секои 4 години...од маите до 21.12.2012...


како и да е...сигурно се промашува со неколку години...така...нема шанси да е 2012.....

ако планетата нибиру беше толку близу до нас....на само 3 години........како тогаш не можеме да ја видиме? не можат да ја видат ни научниците? истражувачите...НАСА??

сигурно не е тоа ...оп троп планета помеѓу земјата и сонцето......

јас уште стојам зад тоа дека ке се случи нешто...само ШТО...останува да чекаме и да видиме..


Абе ако не бевте ти и тој чоекот...........не знам како ви текна за ова еееј алал да ви е...lol
Па нели постајат луѓе кои зивотот си го посветуваат на оваа тематика ( а не само неколку минути на ден како тебе На Форумов ) и милиш дека тие тоа не го знаат дека тоа го немаат дешифрирано и прерачунато ? ако веќе е тоа така :D:smir:
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
Абе ако не бевте ти и тој чоекот...........не знам како ви текна за ова еееј алал да ви е...lol
Па нели постајат луѓе кои зивотот си го посветуваат на оваа тематика ( а не само неколку минути на ден како тебе На Форумов ) и милиш дека тие тоа не го знаат дека тоа го немаат дешифрирано и прерачунато ? ако веќе е тоа така :D:smir:

поентата не беше дека ја сум зборел со некој...туку тоа шо е факт...дека се поместуваат годините на маите....сеа можеш ти слободно да фантазираш......а и не се замарам толку јас за да се плашам од 2012..па да го посветувам целото мое време за тоа...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
43
Поени од реакции
1
јас да викажам искрено не верувам многу у овие извештаи
ваши,ги гледав и кај Миленко емисиите ,за ова и она што се најавуваше 2012
Армагедонот за 1999 ,се тоа ми е уз кУрац,искрено речено.
само не дај боже астероид да не бапни е тоа ке биде заебано
се друго е рекла казала
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
2012.г. Рамнината на нашиот сончев систем ќе израмни со рамнината со нашата галаксија, Млечниот Пат. Тој циклус трае 26000 години од почетокот до крај. Виргил Армнстронг зборува дека други две галаксии ќе се изедначат со нашата во исто време.
поентата не беше дека ја сум зборел со некој...туку тоа шо е факт...дека се поместуваат годините на маите....сеа можеш ти слободно да фантазираш......а и не се замарам толку јас за да се плашам од 2012..па да го посветувам целото мое време за тоа...
Темата не е крајот на светот туку е 2012
Јас сакам да кажам дека нема шанси никакви да биде крајот 2012
а за понатаму секој може да заклуче дека крајот на човештвото ке биде создадено од човекот..По дејство на огромното загадување на околината и можноста од 3 светска војна...

А крајот на земјата може да биде само природен како што напоменав погоре во моите постови судир со друга планета само така може да ја снема земјата...
 
N

navivacka

Гостин
Мислам дека имам кажано во еден пост овде на оваа тема и пак ке повторам...навистина ли сте уверени дека ке дојде крајот во 2012 година?па како прво и прво народот уште сега ке крене паника,па тие работи што ги има набројано овде дали ке има време да се случат?
Абе и 2000 година беше крај на светот а сепак ништо не се случи,така да...не верувам воопшто во тие тези.

Ако се случи како за сите така и за мене:toe:
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
943
поентата не беше дека ја сум зборел со некој...туку тоа шо е факт...дека се поместуваат годините на маите....сеа можеш ти слободно да фантазираш......а и не се замарам толку јас за да се плашам од 2012..па да го посветувам целото мое време за тоа...

А пак мене поентата ми беше да ти кажам дека тие факти што ти ги кажуваш се веќе издадени и кажани. Јас ништо не фантазирам... Ти кажа нешто што е веќе откриено а го кажа како тоа да не е познато. И не мора да се плашиш од нешто за да го посветиш на истото цело твое време...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom