„Форд“ купи фабрика за автомобили во Романија

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.559
Американската компанија „Форд“ ја купи романската фабрика за автомобили „Automobile Craiova“, јавија локалните медиуми.

„Форд“ платила 57 милиони евра на романската Влада, со што стана сопственик на 72,4% од акциите на фабриката.

Купопродажниот договор го потпишаа раководителот на европскиот оддел на „Форд“, Џон Флеминг и премиерот на Романија, Калин Попески Таричану.

Флеминг соопшти дека новата фабрика ќе биде искористена за засилување на присуството на „Форд“ на европскиот пазар, без притоа да соопшти кои модели ќе се произведуваат во Романија.

Производството на романските автомобили „Форд“ ќе започне кон крајот на 2008 година. Годишно, се планира да бидат произведувани 300.000 автомобили, од кои што 90% ќе се извезуваат на европскиот пазар.

„Форд“ за модернизација на фабриката во Романија ќе инвестира 675 милиони евра

A1
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Prati mi go ova na Grujo....ako mu imas mail...:)... da vidi coekot sto e investicija....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Si ja videl Automobile Craiova,pred da ja zema Daewoo?????Ke ti stane jasno....,a za trotineti ima barem 7-8...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
E вакво нешто треба и за нас... Некој салам бренд да влезе што ке прави автомобили. А не џонсон контролс незнам кој... тие нема да се видат што прават. Само конкретен резултат се бара!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.466
Македонија во комунизмот била спремана како земја во која ќе се спремаат само суровини и слични работи, нпр. ламели во Руен Кочани, акумулатори Злетово и слично... Не ми паѓа на памет која фабрика во МК би можела да произведува автомобили.

Но да се вратиме на Романија. Таа е земја членка на ЕУ што на инвеститорите им дава каква таква гаранција дека со промена на власта нема да дојде до раскинување на договорот и престанување со изградба на фабричките хали и слично.

Бај д веј, нели требаше Ауди А3 да се склопува во МК?!
Нели требаше да има турска болница кај Панорама?!

Некои бизнисмени не обожаваат мито и корупција.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Barajki nesto interesno niz starite temi naletav i na ovaa tema i sega nesto ne mi e jasno,kaj e taa investicija i kaj se tie FORD-ovi?Kako sto znam Romanija e proizvoditel na avtomobilot DACIA koja se izrabotuva po licenca na RENAULT! Ne deka DACIA-ta e nekoj kvaliteten avtomobil ama ima niska cena taka da vo razvienite drzavi ovoj avtomobil go kupuvaat zemjodelcite za da odat na nivite,za 7.000€ a sega gi ima i za 5.000(eh sto ti e kriza) mozes da odis kaj sakas i voopsto da ne zalis deka ke se rasipe nesto?! Dajte nekoja informacija poveke,please!
 
C

cige

Гостин
„Форд“ укинува 13.000 работни места

МИА
24.01.2008 14:46 Американскиот гигант „Форд“ наскоро ќе објави дека укинува уште 13.000 работни места, откако постигна договор со Обединетиот синдикат на вработени во автоиндустријата за условите за отпуштање, објави денеска „Вол стрит журнал“, повикувајќи се на сигурни извори.
Откази ќе добијат околу 11.000 хонорарци и околу 2.000 постојано вработени работници.
„Форд“ од почетокот на 2006 година веќе отпушти 44.000 работници, пренесуваат агенциите.
Извршниот директор на „Форд“ Алан Малали изјави неделава дека на компанијата и се потребни околу 17 милијарди долари за спроведување на програмата за стабилизирање, дека таа е во можност да обезбеди 23 милијарди, што е доволно да го спречи натамошното пропаѓање.
Компанијата во третиот квартал од тековната деловна година забележи загуба од 380 милиони долари.
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Ако ако сакам јас фордови..
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
батка во комунизмот за нас велеа само овци сме знаеле да пасиме.еве еден интересен податок со кој ке ви стане јасно зошто у мкд нема авто индустрија.татко ми(покоен ама прекрасен човек)кој работеше во некогашниот МЗТ беше меѓу делегацијата на РЕНО која дамнешната 1965 била тука да отвара погон за производство на автомобили.погонот требал да биде во кругот на МЗТ арно амааа ништо.депеша од белград вие правите автобуси и точка,да 1968 се отвара ИМВ РЕНО во словенија.потоа дамнешната 1970 нашата сега покојна фабрика за автобуси ФАС 11 Октомври на саемот во белград добива прва награда за прототип кој бил направен на база на тогашниот фиат850.и пак белград со образложение,вие го имате фас а ние црвена застава која во тој период го конструира со помош на фиат легендарниот 101.тој прототип сега скапува во некој ќош неславно завршувајки ја кариерата на македонската автомобилска индустрија.слава му
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Носталгија, РЕНО пред ИМВ склопува возила во Литострој.
Првите примероци на Р4, Р6, Р8 и Р10 имаат значка на Литострој :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
во право си.поентата ми беше зошто македонија нема автомобилска индустрија.
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
Носталгија, РЕНО пред ИМВ склопува возила во Литострој.
Првите примероци на Р4, Р6, Р8 и Р10 имаат значка на Литострој :)
da a denes u slo....... go montiraat i CLIO i ona maloto MODUS.......
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
da a denes u slo....... go montiraat i CLIO i ona maloto MODUS.......
Читав некаде дека до скоро фабриката на Рено во Ново место ја викале „гробница на Рено“ бидејќи таму ги склопувале последните серии од малите возила :)
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
Читав некаде дека до скоро фабриката на Рено во Ново место ја викале „гробница на Рено“ бидејќи таму ги склопувале последните серии од малите возила :)
da i den denes raboti mislam!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom