„Со кого си - таков си!“ - Дали е така?

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Колку според вас во ова има вистина? Денес се` повеќе се соочуваме со ситуација неприфатлива (за кого повеќе за кого помалку), се` повеќе има деца кои се оддале на некои пороци. Дали мислите дека друштвото е пресудно за вакво нешто? Дали ако еден другар е наркоман (алкохоличар, што ти знам јас таму, ова само како пример), под дифолт и сите во негова близина се?

Дали ако за некого имате оформено некакво мислење, тоа ви влијае и за оценувањето на личноста на другарот/другарката? Пример друг.. дали ако некој/а е со „кренат нос“, тоа истото важи и за останатите од неговото/нејзиното друштво?

Дали важи онаа српската „С ким си - такав си“? Дали ги оценувате луѓето според другите?

Дали има/нема исклучоци?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
во главно е така, во мојот случај, затоа избегнувам дружење со одредени луѓе што сметам дека лошо влијаат
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
paaaa ima vistina vo toa definitivno...ima i isklucoci na primer jas pijam,a moite najbliski drugarki ne ili pak pogolemiot del od lugjeto sto gi znam pushat,a jas ne...ali sepak ima mnoooogu vistina vo toa so koj si - takov si posto za da se druzis so nekoj mislam deka treba da ima slicni sfakjanja i vrednosti kako tvoite i so samoto toa na nekoj nacin si licis so taa licnost ili celo drushtvo...baska drushtvoto e vazen del od secij zivot i sekako deka moze da vlijae na odlukite na poedinecot od toa dali da kupi rozeva ili bela maicka do toa kakov decko/devojka bi trebalo da ima i slicno...a za porocite...mislam deka najvekje zavisi od poedinecot dali kje pocne da pie/pushi/da se drogira dokolku e stabilna i cvrsta licnost,a tie sto nemaat svoe "jas" definitivno mozat da napravat nekoja belja dokolku nivnoto drushtvo go prifakja toa.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Не мора да значи. Се зависи од тебе самиот, колку цврст карактер си и дали лесно подлегнуваш на туѓо влијание. Ја од петто одделение се дружев со другарки шо пушат па не пропушив. Сум имала и другарки шо дувале трава коа биле заедно со мене, па не сум добила никаква желба да пробам и ја. Повеќе се слагам со ова во смисла на тоа со каков тип на луѓе се дружиш, дека бираш слични на тебе, со слични интереси - што е многу нормално.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Ским си, такав си. Тачно. Со какво друштво да си, се уклопуваш и праиш шо и тие праат. :)
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
pa vo eden pogled ''izrekava'' so koj si - takov si e tocna ali vo drug pogled pa i ne e. zosto e??? zatoa sto ne moze vo drustvo site da bidat razlicni mislam vo odnesuvanje itn. mislam deka vo razmisluvanjeto vo edno drustvo bi trebalo da e sto. a zosto ne??? zatoa sto licno jas ke vi dadam moj primer - pa vo moeto drustvo sme 6 drugarki od koi cetiri pusat a dve (vo koi spagam i jas) ne pusat. a pak vo druga situacija nekolku od nas pijame (ne mislam na koj znae kakvo pijanstvo ali onakan sega si podpivnuvame a posebno sega za pivo festov) a pakk drugite ne se napile ni kapka. zatoa so del od ovaa izreka se soglasuvam a so drug del ne.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Донекаде е вистина, но има и исклучоци...Исто како и Марта, сум се нашла во друштво каде сите пушат трева, а јас не добив желба да пробам. Се е до карактерот.
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
i ja se sagam so vecina od vas.ne e sekogas taka ali vo 80% od slucaevi e taka dali do slab karakter ili neznam so.....e sea ima i takvi devojki koi se ponasaat isto ko deckoto so koj se.ja imam edna takva drugarka koga e so eden tip e ista ko nego, posle e ista so drugiot pa tretiot.....
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
Ne mora da znaci ,ama obicno e taka zosto ako ne ti pariraat vo nesto nesakajki ke se oddalecis.Nemas zaednicki tocki i sepak se grupiras tamu kade sto imas najmnogu zaednicko.
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
nema vrska to,zavisit od karakterot aki si slab vo karakter ke te "noset" site kak so saket ak si kak so trebit ke si imas svoe jas i to e to thats all folks
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Па, точно е. Праиш тоа што они праат.
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
ima golema uloga ama i nemora da znaci...se zavisi od cvrstinata na karakterot na licnosta..a toa so vo grad ke kruzat muabeti deka bil takov ili onakov zaradi drugarite..toa e drugo 20ka....ako licnosta e dovolno silna da se izbori za svoe mislenje i free will...togas ne vazi za nego taa...a ako potkleknuva na vlijanija,ili pravi raboti samo zaradi toa so drugite gi pravat ili za da izgleda cool...mislam deka se zafrknal na cisto,zatoa so copy paste na covecko sustestvo malce potesko...a i vekje gi ima premnogu takvi brainwashed ili programirani da pravat se za da ne bidat 'razlicni'
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
MarthaGraham напиша:
Не мора да значи. Се зависи од тебе самиот, колку цврст карактер си и дали лесно подлегнуваш на туѓо влијание. Ја од петто одделение се дружев со другарки шо пушат па не пропушив. Сум имала и другарки шо дувале трава коа биле заедно со мене, па не сум добила никаква желба да пробам и ја. Повеќе се слагам со ова во смисла на тоа со каков тип на луѓе се дружиш, дека бираш слични на тебе, со слични интереси - што е многу нормално.
right as usual :)

јас имам другари и другарки, буквално од секоја сфера на животот па згора на тоа плукам на изрекава, нема врска :) ако беше така јас до сега ќе бев МНОГУ работи...уше на почеток јас давам до знаење дека (еве кога запнавте за цигари) дека не пушам, и мрзам кога ќе почнат "Пер земи бе!" Различностите се кул. Но уште по кул е и кога го почитуваш тоа кај другите и не лепиш етикети кај ќе стигнеш...which sadly, happens most of the time...fuck...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom