„Еутаназија” - ЗА или ПРОТИВ

Еутаназија. За или против?

  • За

    Гласови: 31 43,7%
  • Против

    Гласови: 31 43,7%
  • Сеедно

    Гласови: 9 12,7%

  • Вкупно гласачи
    71
Статус
Затворена за нови мислења.

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Како прво лекарите полагаат хипократова (можи грешам ама тука некаде сум) заклетва со која се заколнуваат дека ке се борат за секој живот до последно. Така да еутаназијата треба да се свати како скратување на маките, но верувајте дека не е лесно на некој вие да му ги скратите маките.

Инаку сум за и ја оправдувам баш за тие тешко болни, но само со согласност од пациентот.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ufff... Navistina dikutabilna tema. Se zavisi, se e relativno. Jas sum za eutonazija ako e odobrena od strana na semejstvoto i od pacientot. Vo globala e mnogu beden ovoj "profan" cin zatoa sto se primenuva na kucinja kaj nas vo Makedonija, a mene mi e tesko da zamislam da se primenuva i na luge. Definitivno ne e hristijanski da se ubie covek sto e ziv, iako e samo uslovno ziv.........Ama gledano od aspekt na razumot, verojatno ke im bide na site polesno da ne gi gledaat makite na blizniot svoj. Da poentiram, mislam deka e opravdano da se vrsi eutonazija, no strogo vo soglasnost na bliskite. Toa treba da e privatno slucuvanje i da ne bide tabu tema za da ne bide postoa semejstvoto osuduvano od strana na okolinata. Sigurno nikoj nema da izvrsi eutonazija od zanimacija... tuku od maka
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Беше кажано и погоре, кај нас докторите незнаат да ги излечат здравите, а за тие во вегетативна состојба па да не збориме. Секој нивен неуспех, ќе го правдаат на овој начин.
Ја би ја одобрила, ама не кај нашиов народ, такви подли и несовесни доктори како тука нема никаде.
Би се согласила за многу случаеви кои лежат во психијатриските болници во Демир Хисар, многу неподвижни, идиот и дебили каде шансата за нормален живот не постои.
Но сепак, ова не е за нашиве доктори. Тие не им даваат лекови на пациентите зошто биле скапи, млади луѓе умираат од жолчка(срамно) и се тоа за тие повеќе да стават во џеб.
Кај нас треба убаво да се провери почитувањето на Хипократовата заклетва, па потоа се друго.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Дефинитивно против, ама како што рече некој погоре неможе да се има контрола врз тоа.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
И повторно, зошто бе сакате да ги контролирате туѓите животи, дури и во смртта? Глејте си го својот. Направете си уште од млади изјава на нотар како сакате да се ракува со вашето тело кога вие нема да бидете способни и ајт! Оставете ги другите да живеат и да умираат ко што им е волја (во случај да се свесни и без психолошки пореметувања).

Во случајов зборам за свесни луѓе кои се принудени да живеат во болки, а законот им забранува “помогнато самоубиство“. За луѓето во вегетативна состојба е дискутабилно, затоа што не можат да го направат изборот. Сеуште не го познаваме доволно човечкиот мозок, за да знаеме во кој дел од него точно се крие свесноста.
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Па во глобала луѓето на кои им е потребна еутанизија кои се во вегетативна состојба се далеку помалку од оние со психофизички неизлечливи синдроми, неподвижни и ретардирани болни. Така би било подобро кај нас да се почне со оние првите, пред се затоа што сигурно нема да се излечат.
Не дека оние во вегетативна состојба, ќе имаат некаква полза од животот зошто веќе сите мозочни клетки ќе им изумрат но сепак ќе можат барем основните функции колку толку да ги извршуваат сами.

Никој не сака да контролира туѓ живот, ама верувај кога би можеле и "тие" би се изјасниле така. Семејството, голема жртва, голем напор, ужасии. Подобро да умре поран, отколку подоцна но видно изменет, болен, страшен. Верувај.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Во тие моменти неможеш сам да одлучуваш дали сакаш или не...сега сите ќе се согласат дека несакаат да живеат таков живот но сега се разумни и можат тоа да го кажат со полна свест и совест...Хипократова заклетва нема врска со ова и ве молам доста ги плукате докторите,знам деак многу од нив не ја работаат совесно работаат но дали сте виделе во какви услови работат...па дури и сапун за раце од дома си носат ...така да првин видете ги сите аспекти па после критикувајте
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Во тие моменти неможеш сам да одлучуваш дали сакаш или не...сега сите ќе се согласат дека несакаат да живеат таков живот но сега се разумни и можат тоа да го кажат со полна свест и совест...Хипократова заклетва нема врска со ова и ве молам доста ги плукате докторите,знам деак многу од нив не ја работаат совесно работаат но дали сте виделе во какви услови работат...па дури и сапун за раце од дома си носат ...така да првин видете ги сите аспекти па после критикувајте

Не би било така бедно кога работите не би ги носеле по своите приватни ординации и слично. Сум видела многу, ама колку има починати од докториски грешки... :tapp:
Се гледа само што повеќе да се украде, и затоа предлогов е само начин да сите овие забушанти, најдат оправдување за својата неспремност и неедуцираност.

Се е по рамковен, се примаат и кој го бива и кој не. Прават операција а врска немаат, така да :tapp::tapp::tapp:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ми се чини од прочитаното дека се претерува со македонски примери. Ништо во нашата земја не е релевантно за муабет во глобални рамки. Особено не условите во здравството.

Еутаназијата како чин, сметам дека е исправна. Човек кој не е свесен за себе, и за кој е јасно дека нема да се разбуди е жив мртовец. Која е разликата меѓу него и оној во гроб?! :toe: Освен тоа што диши и не се распаѓа не гледам кој дел од неговиот живот може да го поистоветиме со хомосапиенсот. Со човек де.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Не би било така бедно кога работите не би ги носеле по своите приватни ординации и слично. Сум видела многу, ама колку има починати од докториски грешки... :tapp:
Се гледа само што повеќе да се украде, и затоа предлогов е само начин да сите овие забушанти, најдат оправдување за својата неспремност и неедуцираност.

Се е по рамковен, се примаат и кој го бива и кој не. Прават операција а врска немаат, така да :tapp::tapp::tapp:
Има, не велам дека нема,ги гледам оние што секој ден земаат штампани дипломи и јасно ми е се и корупција има на тони...зборувам за оние доктори кои совесно ја вршат работаат...уште има такви....како и да е зборот беше за еутаназија односно скратување на маките на болниот
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Ми се чини од прочитаното дека се претерува со македонски примери. Ништо во нашата земја не е релевантно за муабет во глобални рамки. Особено не условите во здравството.

Еутаназијата како чин, сметам дека е исправна. Човек кој не е свесен за себе, и за кој е јасно дека нема да се разбуди е жив мртовец. Која е разликата меѓу него и оној во гроб?! :toe: Освен тоа што диши и не се распаѓа не гледам кој дел од неговиот живот може да го поистоветиме со хомосапиенсот. Со човек де.

Пахаха, еве ти пример господине:

Значи пред 2 недели на една жена во една од нашиве болници и прават операција на жолчка, се поминува во најдобар ред само што докториве наши, ХИРУРЗИ, заборавиле да и дадат антикоагулантно средство како превенција и оп после два дена женава на кардиологија со преживен инфаркт се бори за живот, зошто некој тромб и стигнал до срцето. :tapp:

Епа ако ова не е добар пример, тогаш незнам.
Докториве си експериментираат со пациентите, и недај боже некој да дојде до клиника, само ги префрлаат од една на друг, дур дотичниот не испушти душа. Е така си е кај нас.

Среќа што пациентиве се уште неуки, и не владее закон па доктор може да биде кој сака. И докторски и судиски и инспекторски и така натаму деца.

Така да, ова не е за кај нас.


п.с. Земзела, тоа ми е поентата. Кога ќе има совесни доктори, ќе може да постои и ова, а не неуки кои секоја состојба ќе ја прогласат како неизлечива. Ќе умираат пациенти само за да не се трошат лекови, кои можат да се земат за по дома.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Јас не сум против еутаназијата.Сметам дека кога човек е во вегетативна состојба и само се мачи,тоа е решение.Но се разбира предходно со адвокат да направи легален документ.Бидејќи неможе кој стигне да оделучува за неговиот живот туку кој он ќе го одреди законски.А кај нас сеуште е рано за вакво нешто.Немаме ни институции како што треба ни доктори.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
pa vo tie slucaevi zabe covekot se maci i sansite za da prezivee i vrati vo normala se minimalni! pa zatoa toa moze e dobro da se napravi za za be da ne se maci covekot! no smetam deka taa odluka e mnogu teska i bolna i retko koj ima hrabrost da ja donese za licnost koja ja saka
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
29
Поени од реакции
0
VIKTORGG-NE 100%,1000% SE SOGLASUVAM SO TEBE!
DEFINITIVNO SUM ZA EUTANAZIJA!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Јас лично како медицинско лице сум за еутаназија но не и тука во македонија бидејќи има многу лабави механизми и многу лесно би можела да се злоупотреби. Има многу лица кои имаат неиздржливи маки кои сакаат да си ги скратат и достојно да починат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom