“Портокалово сивило“ и понатаму над Македонија?

  • Креатор на темата ABC
  • Време на започнување
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да ја усереш работата можеш за пет минути (читај почетокот на девеесеттите) ама да ја оправиш (под услов да имаш желба и знаење) треба многу повеќе...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да ја усереш работата можеш за пет минути (читај почетокот на девеесеттите) ама да ја оправиш (под услов да имаш желба и знаење) треба многу повеќе...
Се разбира,ама ова знаењево некако како да ми недостасува во составот на нашава влада изминативе две години,се се тоа мамини и татини синчиња и ќерки со купени дипломи по белосветски колеџи,нема тука ни ронка знаење,се само непотизам и болно саморекламирање.:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Леле масирање мудаа... :pos:

Шампион, исполнува Олимписка норма!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Леле масирање мудаа... :pos:

Шампион, исполнува Олимписка норма!
aj ne davi....mozebi e malkucka pouporen , ama taka treba...prvo, od koga go znam ABC ovde, sekogas kritikuva debilijarii..nezavisno kako oboeni i vo vlasta aktuelni.
vtoro :... nema sto da se kritikuva nekoj koj nema mok da smeni nisto...osven da ukazuva na greskata,problemot, namernata ili nenamernata zaebancija...
treto:ne mi e jasno samo....seuste...kako site onie IZBRANI , naglo stanuvaat mnogu umni,seznajni,bezgresni, no i LOPOVCUGI krupni...verojatno nekoja genetska osobina...na koja nikoj ne e imun.... :)...ili e toa ona SOPCETO za brifing....

PS. nastrana negovite atomski fantazii, no i toa pokazuva deka se grizi, a ako nema fantazii...togas sme za nikade....eve gledaj me mene... :)...glup bukvalist...
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
53
Поени од реакции
0
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=69972
2006 15 denari
2007 30 denari
ne e tocno deka 30 denari po kilo tutn e merka na SDSM, toa go napravi gvujo
Не сакам никому да му го земам "форумскиот леб", ама кога сме кај премијата на тутунот вака стојат работите:

За реколта 2005 (исплата во 2006) беа планирани 30 ден, а беше исплатена првата рата - 15 ден. од владата на Бучко непосредно пред Изборите 2006. По смената на власта, од владатa на Грујо беше кажано дека претходнат влада не предвидела средства за втора рата, т.е. парите да си ги бараат од Бучкоски.

За реколта 2006 (исплата во 2007) исто така беа планирани 30 ден, а како што можете да прочитате во веста на А1, беа доделени само 15 ден.

На шега, прилепчани викаа дека првата година 15 ден/кг. отидоа за свадбата на Бучко, а втората година за свадбата на Грујо.:)

Оваа година немаше свадба, ама имаше избори, па тутунарите конечно ги добија предвидените 30 ден.

Во меѓувреме, на неколку наврати беше зголемувана цената на цигарите со изговор дека парите ќе бидат употребени за поддршка на тутунопроизводството. Според пресметките на мои колеги економисти, ако се земи во предвид делот од поскапувањето на цигарите предвиден за тутунопроизводителите, количината на продадени цигари, и произведен тутун, се доаѓа до сума од 50 - 70 ден/кг. во зависност од реколтата.

А ако малку загребете под под повшината, и видите што се случува во тутунската инд. во Македонија, и сега, а особено во времето на Шутурков, а посебно на Стевче Коцески, ќе видите дека не е ниту сиво ниту црно, туку сеуште е "зона сумрака" ...
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ќе си дозволам да ви направам дигресија во муабетот.

Постои нешто што се нарекува конзистентност во ставови. И истата е недвосмислен параметар за моралната цврстина на некоја личност. Поинаку, човек кој се држи до својот став, а не го плука, па лиже плуканото на 2 дена, е човек кој е цврст како карактер и од кој може да се очекува стабилност. И сето тоа е многу важно за некој да биде сметан за добар политичар. Принципиелност, друже. Доблест, не мана.
Црвенковски ја НЕМА.


Болдираното е уште еден доказ за тоа.
Факт е дека Црвенковски не го почитуваше и јавно го деградираше Трајковски.
И откако, на неразјаснет начин, дојде на негово место, реши дека ете, од денес, ќе го почитува.
Лицемерие и непринципиелност.

Истото што се случуваше со неговите ставови за името.
Нивно менување со неверојатна ноншалантност, изгледаше како еден човек да го изјавил она во ОН, а друг она на трибината на Правен.

Поинаку, немање на никакви ставови. Што значи и немање на морален вредносен систем. А, тоа може да биде кобно кога е во рацете на некој со моќ.
Да ада постои нешто кое се нарекува конзистентност во ставови, но постои и нешто што се нарекува за доброто на државата.

Ако ти мислиш дека целта на политичарот е слепо држење до ставови, за да се покаже принципиелност, тогаш си ја утнала филозофијата на политиката.

Сакајќи или не'сакајќи, Ти во твојот прв дел, се обидуваш да направиш разлика помеѓу човек со цврст карактер кој држи до својот став, т.е. Груевски и човек кој плука, па лиже по плуканото и не се држи на своите ставови, т.е. Црвенковски.
Јас можам да ти набројам x примери, со кои ќе ја демантирам твојата теорија, но сепак ќе се воздржам и ќе оставам времето да те демантира....а тоа нема да биде далеку.

"Факт е дека Црвенковски не го почитуваше и јавно го деградираше Трајковски", но исто така факт е дека оние што го избраа, највеќе придонесоа за неговата деградација, непочитување и оградување од неговата политиката, за да после неговата смрт решат дека ете од денес, ќе го почитуваат.....Дали спомна лицемерие и непринципиелност ?

Точно дека принципиелноста е доблест на една личност, но личностите кои ги спомнуваме на грбот носат два милиона народ,
и иднина на една држава, па за доброто на сите, ќе мора понекогаш и да го излижат она што го плукнале, и да голтнат понекоја кнедла, голема или мала, колку тоа и да биде невкусно, а цврстиот карактер и принципиелноста, можат слободно да си ги демонстрираат дома, на
нивната фамилија.........колку што ќе сакаат.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Точно дека принципиелноста е доблест на една личност, но личностите кои ги спомнуваме на грбот носат два милиона народ,
и иднина на една држава, па за доброто на сите, ќе мора понекогаш и да го излижат она што го плукнале, и да голтнат понекоја кнедла, голема или мала, колку тоа и да биде невкусно, а цврстиот карактер и принципиелноста, можат слободно да си ги демонстрираат дома, на
нивната фамилија.........колку што ќе сакаат.
Де бе, па и да е така не мора да ги величаме.

А не е дека треба да е така, него така сме навикнале... Партиите и иделогиите се менуваат преку ноќ. Левица ил десница, центар ил ново лисиче... се е измешано. Некои опоненти кои се плукале јавно, денес заедно ќе пропагираат нешто друго.

И зошто е сето тоа? Од интерес, ама личен - за по дома, за фамилијата, како шо рече :) Аман, значи не го пцујам Претседателот, кажав дека му ја почитуван институцијата, ама дај да не се правиме слепи!

п.с. Непринципиелност, другарче од Јужна Трибина Сансирска, кај никого не почитувам. Да не мислиш дека избегнувам одговор.

п.п.с. И чудно е... приметив и синоќа а и сега... Читање меѓу редови ли е, невидливи букви ли се, асоцијација ли е... Али на постовите со критика према Црвенковски, некој чита име и презиме на премиерот - и наместо коментар за критиката, оди контра-критика за "the others". Исто ко во лост...

Со тоа шо, незнам дали вие знаете ил дали политичарите знаат дека...[SPOILER MATERIAL aко ја глеаш лост, прекини да читаш]....



....токму протагонистите се и The Others.
Ама дали ќе сфатат еден ден?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не сакам никому да му го земам "форумскиот леб", ама кога сме кај премијата на тутунот вака стојат работите:

За реколта 2005 (исплата во 2006) беа планирани 30 ден, а беше исплатена првата рата - 15 ден. од владата на Бучко непосредно пред Изборите 2006. По смената на власта, од владатa на Грујо беше кажано дека претходнат влада не предвидела средства за втора рата, т.е. парите да си ги бараат од Бучкоски.

За реколта 2006 (исплата во 2007) исто така беа планирани 30 ден, а како што можете да прочитате во веста на А1, беа доделени само 15 ден.

На шега, прилепчани викаа дека првата година 15 ден/кг. отидоа за свадбата на Бучко, а втората година за свадбата на Грујо.:)

Оваа година немаше свадба, ама имаше избори, па тутунарите конечно ги добија предвидените 30 ден.

Во меѓувреме, на неколку наврати беше зголемувана цената на цигарите со изговор дека парите ќе бидат употребени за поддршка на тутунопроизводството. Според пресметките на мои колеги економисти, ако се земи во предвид делот од поскапувањето на цигарите предвиден за тутунопроизводителите, количината на продадени цигари, и произведен тутун, се доаѓа до сума од 50 - 70 ден/кг. во зависност од реколтата.

А ако малку загребете под под повшината, и видите што се случува во тутунската инд. во Македонија, и сега, а особено во времето на Шутурков, а посебно на Стевче Коцески, ќе видите дека не е ниту сиво ниту црно, туку сеуште е "зона сумрака" ...
Браво Кебо,ептен убава анализа на состојбите,мислам реална и непристрасна,само малку си заборавил на либерализацијата на пазарот за тутун која требаше да пруфонкционириа еве веќе 17 години ама некако на ова политичариве не им се испуштаат тутунарите од “трлото“,па како “крлежи за овца“ им ја цицаат крвта.
Значи да појасниме,додека цената на оринталниот тутун на светските берзи се движи помеѓу 10-15 долари за килограм или од 400-600 денари,Македонските тутунопроизводители добиваат едвај 150-180 денари заедно со предвидената премија од државава.Зошто со млекото и сите други земјоделско-прехрамбени производи не е така,можеме само да предпоставиме,итоа една и единствена предпоставка,која вели дека одредени моќници во власта не сакаат намерно да се либерализира пазарот за тутун и неговата цена кон крајниот производител да биде барем дупло од онаа што сега е.Значи имаме намерно обесправување кон одредени групи земјоделци од истата оваа влада која се курчи дека направила некаква преродба која е повеќе сива одколку портокалова.:toe:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Истовремено кога истиот тип на тутун на светските берзи изнесува по 11 долари,кај нас на тутунарите им се плаќа по 3 долари.Одкупната цена на млекото во светот изнесува по половина евро кај нас на млекопроизводителите им се плаќа и малку повеќе од тоа заедно со субвенција од владата.Значи сепак тутунарите се обесправена категорија на земјоделци во државава и од нивната мака живеат одредени крлежи во власта која никако не сака да направи либерализација на пазарот на тутун токму поради тие крлежи што се закачени во сите влади досега вклучувајќи ја и оваа на Гвујо.:toe:
Cekaj cekaj, ne begaj sega..
NELI RECE DEKA SDSM DAL 30 denari PO KILO TUTUN ????
prviot muabet bese:
Jas: Gwujo dade 30 den po 1kg tutn
ABC: Ne e tocno, SDSM go dade toa
Jas: [Linkovi od vesti koga se dadeni 30 den po kg tutun.]
ABC : [sosem 3ret muabet]

a ako si ti tolku mnogu pameten i zanes svetski berzi i drugi rabojke, oti ne go otkupis tutunot ovde i prodaj go na svetskite berzi po 11 dolari????
ete ti ne mozis - ne znaes, ne te biva, ama ako e vakov soodnost na cenite ne mislis deka ima edno 20tina firmi koi ke probaat da go iskoristat ova i ke ja dignat cenata?????

ne ne, ti si prijatele zaglaven omladinac vo '70 so druze tito, zatoa pri otkup sto e cisto pazaren fenomen vladata ti e kriva...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Cekaj cekaj, ne begaj sega..
NELI RECE DEKA SDSM DAL 30 denari PO KILO TUTUN ????
prviot muabet bese:
Jas: Gwujo dade 30 den po 1kg tutn
ABC: Ne e tocno, SDSM go dade toa
Jas: [Linkovi od vesti koga se dadeni 30 den po kg tutun.]
ABC : [sosem 3ret muabet]
Што се препирате..ко да сдсм и вмро даваат нивни пари..наши пари даваат.....
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Браво Кебо,ептен убава анализа на состојбите,мислам реална и непристрасна,само малку си заборавил на либерализацијата на пазарот за тутун која требаше да пруфонкционириа еве веќе 17 години ама некако на ова политичариве не им се испуштаат тутунарите од “трлото“,па како “крлежи за овца“ им ја цицаат крвта.
Значи да појасниме,додека цената на оринталниот тутун на светските берзи се движи помеѓу 10-15 долари за килограм или од 400-600 денари,Македонските тутунопроизводители добиваат едвај 150-180 денари заедно со предвидената премија од државава.Зошто со млекото и сите други земјоделско-прехрамбени производи не е така,можеме само да предпоставиме,итоа една и единствена предпоставка,која вели дека одредени моќници во власта не сакаат намерно да се либерализира пазарот за тутун и неговата цена кон крајниот производител да биде барем дупло од онаа што сега е.Значи имаме намерно обесправување кон одредени групи земјоделци од истата оваа влада која се курчи дека направила некаква преродба која е повеќе сива одколку портокалова.:toe:
E sega vladata samo tutunarite ke gi obespravuvala:) Ne ti e maka od vakvi prikazni?

Sto pa vladata na pik gi zela tutunarite, koga se znae deka Prilep e VMROvski grad? Nema interes DPMNE da raboti protiv tutunarite.
A fakt e deka od godinava, na site zemjodelci im trgna na arno, blagodarejki na DPMNE. Gi gledav tutunarite koi si gi zemaa subvenciite na TV, site bea presrekni, im se citase na licata, taka sto ne drzi muabetov za obespravenost na tutunarite.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
302
I ova so tutunot e dvolicna rabota. Od edna strana gi potiknuvas proizvoditelite na tutun na pogolemo proizvodstvo so stimulacii, a od druga strana drzavata saka da ja namali stapkata na pusaci vo drzavata pa kako ke go izvedi toa se prasuvam.
Kade ke se prodavaat zgolemenite kolicestva na tutun ako nasekade vo svetoto se namaluva stapkata na pusaci, a kon pusenjeto kako losa navika se pristapuva se porigorozno(se zabranuva pusenjeto na javni mesta).
Spored mene edinstveno resenie za dvata problemi e da se prestane so prozivodstvo na tutun i da se preorientira kon proizvodstvo na pokorisni kulturi(pcenica, pcenka...).
 
А

Ајсшутер

Гостин
I ova so tutunot e dvolicna rabota. Od edna strana gi potiknuvas proizvoditelite na tutun na pogolemo proizvodstvo so stimulacii, a od druga strana drzavata saka da ja namali stapkata na pusaci vo drzavata pa kako ke go izvedi toa se prasuvam.
Kade ke se prodavaat zgolemenite kolicestva na tutun ako nasekade vo svetoto se namaluva stapkata na pusaci, a kon pusenjeto kako losa navika se pristapuva se porigorozno(se zabranuva pusenjeto na javni mesta).
Spored mene edinstveno resenie za dvata problemi e da se prestane so prozivodstvo na tutun i da se preorientira kon proizvodstvo na pokorisni kulturi(pcenica, pcenka...).
Па тој Тутун немора да се користи за Македонија може да се извезува
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
302
Problemot e sto sekade se namaluva brojot na pusaci(mislam na razvienite zemji), i koj ke go kupi toj tutun ako pobaruvackata se namali, ama ako imas otpojke pcenica ili pcenka odma se obezbeduva plasman bidejki ima se poveke gladni usti.
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
I ova so tutunot e dvolicna rabota. Od edna strana gi potiknuvas proizvoditelite na tutun na pogolemo proizvodstvo so stimulacii, a od druga strana drzavata saka da ja namali stapkata na pusaci vo drzavata pa kako ke go izvedi toa se prasuvam.
Kade ke se prodavaat zgolemenite kolicestva na tutun ako nasekade vo svetoto se namaluva stapkata na pusaci, a kon pusenjeto kako losa navika se pristapuva se porigorozno(se zabranuva pusenjeto na javni mesta).
Spored mene edinstveno resenie za dvata problemi e da se prestane so prozivodstvo na tutun i da se preorientira kon proizvodstvo na pokorisni kulturi(pcenica, pcenka...).

Сите земји претенденти за членство во ЕУ треба да го исфрлат од производство тутунот. На пример Бугарија мислам дека има рок уште некојси 4-5 години за целосно да го исфрли од производство и затоа Бугарија дава стимулација не за тутунот директно , туку за тутунопроизводителите да ја заменат таа култура со друга.

Е сеа зашто ние сме релативно тазе претенденти(иако 3 години веќе поминаа) мислам дека имаме рок од 15 години, не ме зимајте за збор, да преќинеме со произвоството, е сеа затоа кај нас ќе биде интересно да се произведува тутун, затоа што реално ќе се јави недостиг во Европа. И затоа сеа се стимулира да се произведува повеќе, иако за одреден период од 10-12 години ќе почне да се стимулира негоава замена со друга култура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom