“Невкусни“ коментари

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Јас мислам дека се работи за љубомора и во двата случаи. Јас на пример сум женско и доколку другарка некоја то би го рекла за него, сигурно или сака да е со него па е љубоморна, или е лезбејка па или едноставно си ги кажува искрено мислењата, без разлика дали мене ми сметет или не:toe:
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Ми имаат така коментирано повеќе пати, не дека е грд, имат големи заби и сл туку дека е ок, или дека не е лош.. Сум игнорирала.. Ништо повеќе
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ич 5 пари недавам за некаков коментар. Може што сака да рече, воопшто не ми е гајле. Впрочем јас си ја избирам партнерката, а не другар ми. Ако ми чини мене... тоа е. Никој на светот не е идеален, за маани наоѓање е многу лесно. Тешко е да се прифатат и да се живее со нив.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
маж за жена: ружна е, има многу голем г`з, мали цицки, дебели нозе а воедно и криви, дебели прсти на рацете, дебел врат, голем нос, големи уши, мали усни, дебело лице итн итн итн итн итн..


Samo da komentiram masko na masko nikad ne mu kazue vakov muabet ...eventualno super ti e malata ima nekoja drugarka za kovanje , bockanje i slicno ... a ovoj muabet maz na maz ne bi go kazal...ako nisto drugo od postovanje

На најверните другари им кажувам ... коа ќе ме праша некој ти се свиѓа ли малава ... и ке му речам не а ке праша зашто му кажувам .... и не се лути зашто сепак свесен е дека он ме прашал.

+Ретки се другарствата кои завршуваат зашо другар ти не ти ја сака женската.
 
Член од
6 јули 2013
Мислења
86
Поени од реакции
204
Имам една многу блиска другарка и од неа слушам такви коментари.
Пример ќе излезам со некој дечко и ќе се и се пофалам, ауу абе не е убав, што виде у него, многу е слаб и слично...
Ама па на крај краева, важно ми е мене колку ми се допаѓа некој, а не на другите. Јас ќе бидам со него.
 
Н

на мајка ти љубовникот

Гостин
Имам една многу блиска другарка и од неа слушам такви коментари.
Пример ќе излезам со некој дечко и ќе се и се пофалам, ауу абе не е убав, што виде у него, многу е слаб и слично...
Ама па на крај краева, важно ми е мене колку ми се допаѓа некој, а не на другите. Јас ќе бидам со него.
a kako sakas taa drugarka da ti ostane bliska? i posle nekoj ke mi rece deka drugarstvoto se cenelo, licemeri nasekade.
 
Член од
6 јули 2013
Мислења
86
Поени од реакции
204
a kako sakas taa drugarka da ti ostane bliska? i posle nekoj ke mi rece deka drugarstvoto se cenelo, licemeri nasekade.

А да ми биде ли блиска ако вика: Лелеее топ е дечкото, да си бидеш со него.
За сите така.

Подобро вака некој неубав коментар. Мислам дека она го кажува тоа зошто лично на неа не и се свиѓа некој тип.
Само не пази на кој начин ќе го каже него онака директно, брат не га бива овога бе...
И ти крши филм.
 
Член од
23 јуни 2013
Мислења
132
Поени од реакции
244
Трагично е што многу луѓе како референца за својот авторитет и личност го имаат мислењето на другите, не она што тие самите го сознале за себе. Кога живееш во малограѓанштина во која сите ние всушност живееме, овие завидливи коментари му доаѓаат како добро утро. Ќе ги добиеш од другарка, другар, колешка, роднини, исфрустрирани и искомплексирани амеби што те опркужуваат, кои немајќи свој, главна цел им е да се мешаат во животот на другите и да се ситат со својата злорадост со тоа што ќе направат некој друг да се чувствува исто како нив-бедно.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Tapa situacija.
Nikad ne bi i barala slika na moja poznanicka da go vidam decko i, i da ja rasprasuvam 'a kolku idete?' 'a on so raboti?'. Ni na kraj pamet ke mi bide, i da mi pokaze slika po svoja inicijativa, da iskomentiram nesto za negoviot izgled.

Na bliski drugarki ako mi raskazuvaat mnogu i mi go pokazuvaat na sliki kazuvam iskreno, ako mi e grd, grd e, ako mi e ubav, ubav e. Najcesto ne im e gajle sto ja mislam.

Primerov, just not me.
A i vovedniov post e malce old school, od vremeto koa nemase facebook.Sega treba da se prasa: Dali bi stavile slika od deckoto/devojkata na vasiot facebook profil da se pofalite na site?
Again, no.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Се среќавате со другар/ка после некое време .. ве прашува како ви оди животот, што има ново и вие му/и кажувате дека сте среќно заљубени. Што е и нормално следат прашањата како се вика, од каде е, колку сте заедно и дали имаш слика да ми го покажеш? Вие имате слика на мобилен, на компјутер, во албум и не е битно каде .. битно дека вашиот близок познаник го гледа вашиот партнер од главе до пете .. и вие како и секој нормален очекувате најмалку коментар у стилу “добар/а е“, “не е лош/а“, “уф, колку е секси“ или било што позитивно, нели за да не ве повреди вас и вашата суета познаникот ако треба и ќе излаже .. но, во случајов се случува спротивното .. познаникот го гледа вашиот партнер и без влакна на јазикот вика:

жена за маж: грд е, има голем нос, криви очи, големи уши, мали усни, глупава насмевка, дебел е, премногу е низок, ако подобро го загледам личи на геј, има криви заби - дефинитивно не е за тебе итн...

маж за жена: ружна е, има многу голем г`з, мали цицки, дебели нозе а воедно и криви, дебели прсти на рацете, дебел врат, голем нос, големи уши, мали усни, дебело лице итн итн итн итн итн..

Муабетот ми беше .. не со кои зборови вашиот познаник го опишува вашиот партнер .. туку, како вие реагирате во вакви ситуации? Што мислите дека најчесто е причината за таквите “невкусни“ коментари? Дали е можно познаникот да е љубоморен? Што ако станува збор за личност од вашиот спротивен пол? Мислите дека е можно вашиот/та другар/ка да е педер/лезбејка? Или едноставно ја кажува вистината затоа што ви мисли се најдобро? Се замарате ли воопшто?
Не треба да се замараш ако некој/а така каже за твојот партнер, едноставно љубовта е слепа и не гледа дали некој има голем нос или клемпави уши.. А тој/ таа што така коментира сигурно се љубоморни што немаат воопшто љубовна врска..
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
За вакви работи, секогаш се водам по правилото: Од едно уво влага, од друго уво излага.
Едноставно блокирам такви муабети, не ми ни допираат до мозокот.
Кој што сака нека дрнда, вкусови еден милион, ниту ги слушам, ниту ги земам предвид, доколку мене ми е убаво.
Не можам да се замарам со малограѓанштини и глупави муабети за работи кои лично ме засегаат мене и само мене.
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Ако тебе ти се свиѓа некоја\некој,што е битно што мислат другите,тие ќе бидат со таа особа или вие ќе бидете.Ако се замараме така што мислат другите никогаш нема да успееме во што и да било.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Па нормално дека другарките но и другарите ќе зборат, а посебно ако гледаат да тоа што ти зборат ти влијае и мења мислење...А ако им даваш до знаење уште кога ќе почнат да зборат, да не те занима да тебе ти е сладок и супер, онда се повлекуваат и ништо не смеат да кажат ружно ..
Мене обично не ни смеат нешто да ми промрчат зашто знаат да сум своеглава и да не ми мења ништо нивното мислење....
А јас кажувам кратко ако не ми се свиѓа нешто кај некои нивни дечковци и толку. А она сама нека си види дали е за неа или не....Не е моја работа да се мешам ниту пак сакам во туѓи животи.....Затоа не сакам ни на мене никој ништо да ми проговара, моја ствар со кого сум, мене да ми одговара е битно а нив што ги занима.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Мене лично ме замара само брат ми што девојка би внел во фамилија во иднина.
За другите, другарки и се по ред, не ме занима ич, нити сум коментирала, нити ќе коментирам, со кој сакаат можат да си се гледаат и што сакаат да праат.

Не ни трпам некој мене да ми јаде трици за мој дечко.
Досега не сум морала да слушам некои глупости, се надевам нема ни да дојде до тоа.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
За вакви работи, секогаш се водам по правилото: Од едно уво влага, од друго уво излага.
Едноставно блокирам такви муабети, не ми ни допираат до мозокот.
Кој што сака нека дрдна, вкусови еден милион, ниту ги слушам, ниту ги земам предвид, доколку мене ми е убаво.
Не можам да се замарам со малограѓанштини и глупави муабети за работи кои лично ме засегаат мене и само мене.
Абе Крејзи колку и да се обидуваш да се водиш според тоа правило, понекогаш таквите коментари знаат да погодат. Не дека ти го критикуваат вкусот за партнери, туку дека знаеш дека соговорникот ти зборува од инат и љубомора. Е сега, си бил со некој близок и ти јаде трици за некој со кој ќе отидеш на кафе само заради фактот што таа/тој е се уште сам. Јас пак не судам по изглед, се додека не го запознаам дечкото/девојката. Ако е душа од човек и грпка да има, нема збор да кажам. Ама ако е сељачана некоја што се понаша, е тогаш коментирам со цел другарот/другарката да не се заебе. Повеќе коментирам на другари зошто мислам дека машките се тие кои се заљубуваат слепо.
Но во овој случај, треба да се коментира искрено, а не воден од сопствената љубомора и завист. И се коментира само на најблиски луѓе на кои им мислиш се добро, а не на школската од средно која не си ја видел 5 години. Во таков случај културно е да дадеш комплимент, без разлика што мислиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom