Ш##пост на Стев

Член од
7 септември 2016
Мислења
18.938
Поени од реакции
33.482
1. Сезона трае од октомври до фервруари у европа. Во оранжерии други правила важат,
2. Витамините се во белиот дел, не во љушпата.Растителни влакна во овошје(барем во портокал има многу мацле.
3. Да , стоен е. Не е дека има да биде свеж на првото место, не е дека има да идам да земам портокал за време на коронава.
4. Љушпата не беше потопени ни секунда. Чашата беше полна со мраз, и ова остана во форма на ружа додека не беше фрлена(благодарение на еластични сили)
5. Од сите цитрични овошја што ги имам пробано(а имам пробано доста), само портокалот има љушпа што не ни сонувам да ја јадам(дали е пестициди, дали е природно, не ми е гајле). Имам висока толеранција кон горчливо, ама ова надминува граници
6."Oргански" овошја се мит, бидејќи колку толку мора да бидат хемиски третирани за транспорт, а не само тоа, туку и заштита од штеточини. Можеш сам(а) да растеш портокали, ама не постои гаранција дека ќе ти излезат...нормално.
7. Сметајќи што мувлата ми има направено мене, и на што ми е драго, од чист инает има пестицид да козумирам. Да, буквално би се потрул до точка на мумификација за да инсектни и фунгални гадотии да не ме чепкаат.
8. Ти тука правиш проблем. Ништо лично.
1. Оранжериски овде кај нас, не би рекла едноставно на пазарот сега ги има останати од тој период, суви без значителен сок и нутрициска вредност, а можеби веќе со почнат процес на мувлосување!

2. Јас не кажав каде се лоцирани витамините во портокалот, реков само што содржи како бенифит за човечкиот организам и таман има растителни влакна токму во зеленчук и овошје, па и во портокалот доволно да покрјат дневни потреби на човекот, внатрешниот месест дел кој е составен од т.н. „карпели“ полн со везикули со сок кои се токму тие специјализирани „влакнести клетки“, портокалот напротив е богат со растителни влакна, пектин кои делува и како лаксатив и ја заштитува слузокожата на дебелото црево и затоа препорачливо и поздраво е да се јаде цел портокал отколку да се исцеди само сок од него.

8. Не знаев дека мој придонес во твоја тема со коментар или мислење, преставува проблем, мислев дека ти ја „збогатувам твојата тема“ оти ретко пишуваат други, а ти си сакал да бидеш „сам на темава“ а тоа не сум знаела... и да лично е, те мислев дека си ми другарче! :(
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Не знаев дека мој придонес во твоја тема со коментар или мислење, преставува проблем, мислев дека ти ја „збогатувам твојата тема“ оти ретко пишуваат други, а ти си сакал да бидеш „сам на темава“ а тоа не сум знаела... и да лично е, те мислев дека си ми другарче!
Ептен ја збогатуваш темата ....со пендрак.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.938
Поени од реакции
33.482
...а каде виде ти „пендрак“? ти доаѓа мушки член те зеза суптилно, а ти мене ми се нафрли, а јас секогаш те следам тука и ти давам подршка... :toe:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
...а каде виде ти „пендрак“? ти доаѓа мушки член те зеза суптилно, а ти мене ми се нафрли, а јас секогаш те следам тука и ти давам подршка... :toe:
Сум видел боље обиди за зезање...
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Огрозд. Ribes uva crispa- или под англиското име Gooseberry.
Тип на рибизла. Фкусот е ...грозје со црна рибизла..можда и малце на американска боровина. Други го опишуваат како џанка слива
vkusot e na kisel grozd nesozrean onaka kisel no odi vo super kombinacija so jogurt, portokal i banana. Provereno!
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.447
Поени од реакции
75.999
...а каде виде ти „пендрак“? ти доаѓа мушки член те зеза суптилно, а ти мене ми се нафрли, а јас секогаш те следам тука и ти давам подршка... :toe:
Moжеби личи на зезање, но има и нешто вистина во тоа.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.596
Поени од реакции
28.001
,,,ej,,,dosta so podjebavanje,ostavete go chovekot da si ja tera negovata rubrika,i dokolku mozhete bidete konstruktivni,,,
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Што правев у меѓувреме? Сет за табла. Од дедо ми починат ми остана квалитетна табла/шах сет, шахот комплет, ама пуловите и коцките за табла фалат
20200709_194856[1].jpg

И викате пихихи тоа изгледа за никаде..
Еве ги сега
20200721_175048.jpg

Направив неколку коктели и меѓувреме
20200718_163103.jpg

Ова е грог. Бозаџиски, без мозгање. Рум, сок од лимун, демерара сируп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom