Што правел Бог пред да го створи светот?

  • Креатор на темата Crki
  • Време на започнување

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Драги форумџии еве едно интересно прашање, може малку да продискутираме на оваа тема, ме интересираат вашите мислења и ставови..хехе

Еден одговор што сум го чул е:

„РАЗМИСЛУВАЛ„

И тоа еден професор по филозофија вака ми одговори...

Мада ми е чудно како едно толку моќно, толку интелигентно (бескрајно), толку софистицирано натприродно суштество што го створило универзумот би требало да размислува....?, можда и требал да размилсува не е лесно да створиш универзум со 100 милијарди галаксии(не сум сигурен за бројкава)...хехе..што мислите?

Сега пошто јас се декларирам како агностик накај атеист, не можам да одговорам на ова прашање, зашто сум уверен 99.99% дека Бог не створил ништо итн. итн.. ја знаете прикаската..

Поздрав
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Интересно прашање. Што правел Бог? Никаде нема одговор за тоа.
Исто како кај научниот начин на создавањето на универзумет, т.е. на првата материја. Таа материја мора да била создадена или трансформирана од нешто. И се вртиме во круг. Стартната точка никогаш нема да се открие.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
go spremal pekolot za gresnicite.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Мада ми е чудно како едно толку моќно, толку интелигентно (бескрајно),толку софистицирано натприродно суштество што го створило универзумот би требало да размислува....?,
:pos: :pos: :pos: :pos:

Како бе за шо да размислува.
Така е тоа да се напраи еден универзум..Плукнал Господ и так..Универзумче..
Исто како што архитектот размислува како да го направи проектот( зграда, куќа...*билошо*) така и Господ би размислувал...

Јез да повеќе ми иде идејата дека се остварувал сам себе како Господ..Умм немам појма како да го објаснам ова..
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Сега пошто јас се декларирам како агностик накај атеист, не можам да одговорам на ова прашање, зашто сум уверен 99.99% дека Бог не створил ништо итн. итн.. ја знаете прикаската..

Поздрав
Значи, ти ја застапуваш теоријата на Биг Бенгот и така натаму. Според Саган и Хокинг, Биг Бенгот настанал со експлозија на јадро кое се формирало околу една честица, чија маса и густина била енормно голема, а волуменот во споредба со тоа бил мал... Прашањето ми е: Од каде настанала таа честица? Ако постоела од порано, зошто јадрото не се формирало порано, туку токму тогаш?

Од друга страна, во право си... Што правел Господ пред да го создаде светото? Размислувал, решавал крстозбор, играл пасијанс, си нишал јојо... Најверојатно никогаш нема да дознајме, иако сум приврзаник на теистичкото учење.
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
:pos: :pos: :pos: :pos:

Како бе за шо да размислува.
Така е тоа да се напраи еден универзум..Плукнал Господ и так..Универзумче..
Исто како што архитектот размислува како да го направи проектот( зграда, куќа...*билошо*) така и Господ би размислувал...

Јез да повеќе ми иде идејата дека се остварувал сам себе како Господ..Умм немам појма како да го објаснам ова..
Па нели е господ бескрајно совршен, не би требало да има дилеми и да размислува како ова, како она.
Или пак не е совршен и се користел со научни методи хехе физика, хемија, билогија, геологија и створил се...на тој начин ги одредил сите константи потребни за да можеме ние да преживееме..ама пак хммм

Кога ќе размислиш дека 95% од сите видови кои досега живееле на палнетава се изумрени тогаш или господ се зајбава со нас или појма нема што направил, и ни пука сеир што докажува дека не го створил универзумот од љубов..

А тоа не ми е јасно како тоа се остварувал сам себе, сепак тој не е човек грешник нели?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Се токмел да стане политичар? :smir:
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Значи, ти ја застапуваш теоријата на Биг Бенгот и така натаму. Според Саган и Хокинг, Биг Бенгот настанал со експлозија на јадро кое се формирало околу една честица, чија маса и густина била енормно голема, а волуменот во споредба со тоа бил мал... Прашањето ми е: Од каде настанала таа честица? Ако постоела од порано, зошто јадрото не се формирало порано, туку токму тогаш?

Од друга страна, во право си... Што правел Господ пред да го создаде светото? Размислувал, решавал крстозбор, играл пасијанс, си нишал јојо... Најверојатно никогаш нема да дознајме, иако сум приврзаник на теистичкото учење.
Биг бенгот настанал со експлозија да, но со претварање на енергија во материја..итн..меѓутоа види за ова има енормно поверодостојни докази од тоа дека имаме „дизајнер„ и тоа дизајнер според христијанската вера со ЉУБОВ.

Универзумот ако било што според обзервација не е створен со љубов нема шанси. И сепак мислам дека ние сме тука без некоја цел и дека сме случаен остаток, као што Вика Саган. „Ви ар ол мејд оф стардаст„
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ни сaмиот не знам како да го објаснам ова..така да еве ви едно текст на англиски па мачете си го мозокот ако немате што да правите..:)


If God created space and time as we know it, at what time was it created? There had to have been a moment of time in which the creation took place. According to creationism, even before the creation of the earth or universe, time had to be created. This in itself, is an impossibility.

One must have time existing in order to have time to create anything, including time itself. It's inconceivable that something created time when nothing existed. If nothing was there, there was nothing to perform the creation, nor was there time to have anything created.

This becomes an endless circle of impossibles.

Because it all seems so confusing, it's much easier for you to say "God did it, that's how it happened" and then move on. Let me remind you, this was the same mentality used by Native Americans as they attempted to explain natural occurrences such as rain and sunlight by imagining figurative gods. We now know those gods to be false because we understand what causes the rain and sunlight. As my friend Frank Zindler stated "adding a deity to this puzzle solves nothing and only increases the number of unknowns." At this point, we get into a match of attempting to answer questions with other questions and it only perpetuates the confusion. Religious folks will typically stop there and say "that's where faith comes in, don't question it." Well, to a person interested in finding real answers, faith only means giving up.

Mr. Zindler also brought to light the fact that an infinite number of dimensionless points can be found in a finite amount of time. In case your brain just exploded, I will redefine that in layman's terms. One second is a finite amount of time, meaning it is measurable. You can divide that second into an infinite amount of sections because time, as a property, has no definite dimensions. Split one second in half, then half of half, then half of that half, and so on. It would be possible to make one second into an infinite amount of time. There is your proof that it is impossible for one to measure the beginning of time, or to have witnessed its creation.

Going back to creationism, if God created time in the same way the Genesis account says the earth was created, God would have said "Let there be time." This sentence takes approximately two seconds to utter. If time didn't exist before a god said that, there would not have been time for the sentence to be spoken.

Therefore, we can conclude that time had no creator. Since nothing created time, nothing could have existed before time, or eternally. This further validates the Big Bang Theory and adds doubt to the Genesis account of how the earth came to be.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Биг бенгот настанал со експлозија да, но со претварање на енергија во материја..итн..меѓутоа види за ова има енормно поверодостојни докази од тоа дека имаме „дизајнер„ и тоа дизајнер според христијанската вера со ЉУБОВ.

Универзумот ако било што според обзервација не е створен со љубов нема шанси. И сепак мислам дека ние сме тука без некоја цел и дека сме случаен остаток, као што Вика Саган. „Ви ар ол мејд оф стардаст„
Океј де, енергија во материја, јасно. Зошто не се случило тоа пет милијарди години порано? Зошто токму тогаш?
А за тоа дали Господ треба да размислува како совршен или не, е малце дискутабилно. Едно од сценаријата е дека размислувал каков да биде универзумот (не само планетава), што е широк спектар на небески тела, секое различно и уникатно.

Дали сме со цел или без цел, не можит никој да кажит точно и концизно. Хокинг рече: „I'm just a passenger... Or am I?“
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Па нели е господ бескрајно совршен, не би требало да има дилеми и да размислува како ова, како она.

А тоа не ми е јасно како тоа се остварувал сам себе, сепак тој не е човек грешник нели?
Бескрајно совршен е од наш поглед, ние како грешни суштества(несовршени во никој поглед) многу јасно дека го гледаме како совршенство..Се она што не сме ние..
А и ние сме правеле нешто пред да станеме ова што сме..Сме еволуирале низ годините..Не ни дошле сите знаења за физика/хемија/математика....туку така. Сме размислувале.
Така и он. За да не створи онакви какви што сме (со тело кое функционира толку совршено за да се прилагоди на скоро секој дел од светот, да функционира днк-та..рнк-та, мозокот....) му требало малце да размисли шо да направи.
А за остварувањето..
Па за да стигне до она што е, Господ, Возвишен, Совршен.....Морал да помине низ се што не е за да дознае што е и да стане она што е..
Пример: за ти да дознаеш што си треба да дознаеш што не си.
Кога ќе дознаеш дека не си злобен, ќе дознаеш дека си добар..И ќе постанеш добар.
Валда сеа ме сфати..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Самото прашање „Што правел Бог...„ е апсурдно и би го споредил со апсурдот кој го посочуваат современите физичари и астрономи, а кој се однесува на парадоксот за начинот на кој се гледа Вселената: ние ја гледаме Вселената „од внатре„, од неа самата и немаме поим како таа би изгледала кога би ја гледаме (Вселаната) „од надвор„ (а не можеме!) пред да биде створена!

Задоволителен одговор дава Св. Јован Дамаскин, кој вели дека Бог го створил Светот/Вселената, оти Он бил „незадоволен„ од тоа да се созерцува/согледува само Самиот Себе па од тоа Негово „незадоволство„ а и од намерата да ја сподели својата добрина и да ја покаже сета своја слава, прозилегува Неговата промисла да го створи Светот и се видливо и невидливо.
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Ни сaмиот не знам како да го објаснам ова..така да еве ви едно текст на англиски па мачете си го мозокот ако немате што да правите..:)


If God created space and time as we know it, at what time was it created? There had to have been a moment of time in which the creation took place. According to creationism, even before the creation of the earth or universe, time had to be created. This in itself, is an impossibility.

One must have time existing in order to have time to create anything, including time itself. It's inconceivable that something created time when nothing existed. If nothing was there, there was nothing to perform the creation, nor was there time to have anything created.

This becomes an endless circle of impossibles.

Because it all seems so confusing, it's much easier for you to say "God did it, that's how it happened" and then move on. Let me remind you, this was the same mentality used by Native Americans as they attempted to explain natural occurrences such as rain and sunlight by imagining figurative gods. We now know those gods to be false because we understand what causes the rain and sunlight. As my friend Frank Zindler stated "adding a deity to this puzzle solves nothing and only increases the number of unknowns." At this point, we get into a match of attempting to answer questions with other questions and it only perpetuates the confusion. Religious folks will typically stop there and say "that's where faith comes in, don't question it." Well, to a person interested in finding real answers, faith only means giving up.

Mr. Zindler also brought to light the fact that an infinite number of dimensionless points can be found in a finite amount of time. In case your brain just exploded, I will redefine that in layman's terms. One second is a finite amount of time, meaning it is measurable. You can divide that second into an infinite amount of sections because time, as a property, has no definite dimensions. Split one second in half, then half of half, then half of that half, and so on. It would be possible to make one second into an infinite amount of time. There is your proof that it is impossible for one to measure the beginning of time, or to have witnessed its creation.

Going back to creationism, if God created time in the same way the Genesis account says the earth was created, God would have said "Let there be time." This sentence takes approximately two seconds to utter. If time didn't exist before a god said that, there would not have been time for the sentence to be spoken.

Therefore, we can conclude that time had no creator. Since nothing created time, nothing could have existed before time, or eternally. This further validates the Big Bang Theory and adds doubt to the Genesis account of how the earth came to be.
Многу јак текст маркус, браво, не знам кај го најде..

Значи ова многу јасно вели, Бог, не можел да размилсува бидејќи не постоело врмето, со „раѓање„ на вселената, се „раѓаат„ сите димензии и димензијата време..значи тие доаѓаат у пакет. Значи господ треба првин да го создаде времето во исто време кога и тој е создаден за да има време да размислува. малку чудно нели?

Пред тоа немало време немало простор, немало ништо, ниту материја ниту енергија.

Одамна неам прочитано ваков текст што толку добро на елегантен начин го руши креационизмот
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Многу јак текст маркус, браво, не знам кај го најде..

Значи ова многу јасно вели, Бог, не можел да размилсува бидејќи не постоело врмето, со „раѓање„ на вселената, се „раѓаат„ сите димензии и димензијата време..значи тие доаѓаат у пакет. Значи господ треба првин да го создаде времето во исто време кога и тој е создаден за да има време да размислува. малку чудно нели?

Пред тоа немало време немало простор, немало ништо, ниту материја ниту енергија.

Одамна неам прочитано ваков текст што толку добро на елегантен начин го руши креационизмот
Поентата ми беше дека пред тоа е создадено времето...како димензија..а што правиме со паралелните димензи..на времето...на универзумот..сето тоа е коплексно колку што треба да биде нешто создадено од Бог...сaмите ниe ограничени на мозoкот кој го имаме не можеме да го "свариме"....барем не од жабља перспектива
Инаку креационизмот и не може да биде посебно јак..создаден е од луѓе...а јас ни во еден момент не посмислив дека Бог не го создал времето..материјалот е со две острици барем од моја гледна точка како верник(уште кога бројат секунди потребни Бог да каже нешто се е јасно)..sorry
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa zatoa e svetov vakov zatopa sto tek na kraj se javuva prasanjeto zosto i odgovorot bi bil ne cini nisto nema krajna smisla.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom