Што посебно ве нервира во сообраќајот?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Уххх милион работи ...
Ме нервира кога некој(незгодно паркиран) ќе ме затвори на паркинг па или треба да свирам ако е во близина да дојде да се помести или пак да правам триста маневри со цел успешно да излезам, ме нервираат несовесните пешаци кои претрчуваат на места каде што воопшто нема пешачки премин како и пешаци кои проаѓаат на пешачки во период кога немаат право на тоа бидејќи на пешачкиот им свети црвено а за возила е зелено, ме нервира кога не се употребуваат жмигавци вози некој пред мене и одеднаш свртува лево-десно без притоа одреден период претходно да уклучи соодветен жмигавец, исто така ме нервира кога без жмигавци од други ленти ми се престројуваат пред очи, ова е доста опасно бидејќи ако навреме не ги приметиш таквите и не намалиш брзината отидовте и двајцата, ме нервираат возачите на ’’формули‘‘ кои си замислуваат дека се на некоја тркачка писта и буквално летаат, за моторџиите па да не правиме муабет катастрофа без разлика дали станува збор за полесни мотори или пак за оние поголемите и помоќни мотори факт е дека создаваат проблеми во сообраќајот со тоа што се пикаат насекаде каде стигнат лево-десно и човек мора да внимава особено на нив !
--- надополнето: 6 октомври 2013 во 16:25 ---
Шабани, кои свират само за да се истакнат и муабетите за тоа како „они биле дваесет години шофери“ и никогаш не си дозволиле грешка, а гледаш веќе наредниот момент веднаш почнува да свири како улав.На тие луѓе не им кажале по се изгледа дека се свири само по потреба, а не кога ќе им текне....И ме нервира кога свирката од автомобилот се употребува како инструмент за славење на некоја свадба по улиците.Демек свадба се спрема, простотилук невиден......
Не се тие криви, инструкторот не им објаснил на времето дека свирката на воланот се користи само по потреба ... така да они укапирале дека можат да си ја користат за се и сешто ... :ROFLMAO::tapp:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Кој стаса шофер. Посебно батката со таблици SK 922 UB.... Брату, возиш на погрешна страна. Не е ова Англија.
 
M

MIL

Гостин
Mene mnogu me nerviraaat seljaci na semafor so otvoren prozor I raka nadvor I selska muzika pustena a kolaata pred raspaganje e, drugo nekoa stotuku polozena cura I stiska na gasta ko mislis stiska na ovaviot I ispraveno vozi ko drvena dragana I misle deka se razbira plus muzikata tika razigrana u kola ....se ezam od tie dva tipa na ucesnici vo soobrakajot
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Гужвите што скапо ги плаќаме со високите цени на гориво и делови.
Последниот месец-два се ненормални гужви (од одморите) и за одење и за враќање од работа. ...Од пред 1 саат имаше такви гужви, Њујорк да ни позавиди. Дури сега нешто се намали.
 
L

Lu

Гостин
1) Пешаци што преминуваат улица на необележан пешачки премин.

2) Особено на Партизанска, зелено за колите, а пешациве гајле немаат си преминуваат на пешачки, а не гледаат дека им свети црвено за пешаците.
Така еден ќе дигнев на хауба пред некој ден на Партизанска, околу 50 возев и на 15 метра од пешачки (зелено за коли, црвено за пешаци) и си возам, и човеков залетан преминува улица нит да погледне лево десно си оди гајле нема, мисли ако е на пешачки ги има сите права (а црвено му свети за пешаци) ... и јас кочи кочи, АБС кочниците се вклучија и почна да копа колата, и на метро пред него застанав, и ме гледа како некое теле.

3) Нагло влегување во моја лента пред мене и притоа некористејќи жмигавец.
Кога некој уредно и културно ќе си пушти жмигавец, стално подзакочувам и ја намалувам брзината за да му оставам простор на човекот да си се престрои пред мене.
А на оние што пробуваат без жмигавец да ми се бутнат пред мене, секогаш уште толку додавам гас и не го пуштам да се престрои.

4) Непочитување на основни правила на Кружен ток.
Тие што се внатре во кружниот ток имаат предност, а нашиве неписмени граѓани врска си немаат, и често ми се случува додека вртам во кружниот ток некој да ми се убаци пред мене директно да ми пресече пат, па соодветно на тоа морам нагло да кочам за да не го плеснам.

5) Сељаци кои што до вчера возеле југо - застава и сличен крш, и собрале некое евренце и купиле уште поголем увезен крш (од магаре пак на магаре :D) најчесто од марките БМВ, Мерцедес и Ауди (овие 3 бренда им се омилени) и се курчат со нивните „нови“ увезени скапаници од 3.000 евра, ама битно фраерот вози БМВ безразлика што го купил за бедни 3.000 евра и целото е раскапано, важно на волан гледа значка на БМВ и мисли дека е најголем фраер во маало.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
на отворен пат, навечер, со светла, се разминуваш и сеуште не до разминат ти пушта долги светла ... па почекај уште 1-2 секунди па пушти долги, упм ...:eek:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
ку***ње си свирките кој од кој е појак......абе деца нема потреба да вознемирувате околина,имате дигалки,механичарски клучеви,осовини,полуосовини по багажници,дај разберете се ко мажи :mad:
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
кај нас сега изградија кружен тек (мислам уште го градат но веке се користи) и најмногу ме нервира што никој не ги знае правилата јас ги чекам нели тој што е во к.т. има преднос а они застануват за јас да влезам :facepalm: мани тоа па и таксисти грешат а и кога излегуваат никогаш не даваат жмигавец
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Неправилоно престројување.
Поштените ко луди дремат на своја трака а овие убрзаниве еден ж
мигавец и пред тебе ако не ти очеша браник срекен си .
Главно прашање зашто не есапат луди.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Ден ко вчера.
А падне дожд, сите забораваат да возат.
Гужви до јаја, хаос.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Me nervira so degenericive od Skopje neznaat dva semafora da sinhroniziraat i debiline so vozat so 30km/h na saat.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Најново ... од споредна уличка притоа означена со знак СТОП ми пресекува пат без око да му трепне.
Жалам што немам некоја Застава 101 или Лада, па да ги направам партали, кога се слепци и не почитуваат основни правила.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Непропуштање на пешаци, само чотек за таквите ѓубра.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
quote="Ilumious, post: 6157185, member: 5041"]Најново - полицајци што не поштуваат ни црвено, ни забрането полукружно, ни пешачки.[/quote]

edit> Исто и инструктори од авто школи во случај да возат сами - пример АМД Охрид :mad:

И талентине од општина шо ги тргнаа контејнерите од нивните места, ги затворија тие места со бекатонки и ни го наредија ѓубрето на оооогромните паркинзи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom