Што пиете рано наутро?

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Од сабајле пред изгрејсонце на врв на најблискиот рид на гладно срце со крената лева нога со десната рака се пие една сребрена чаша топла вода со лимон, мед, лук, куркума, сол, бибер и маслиново масло и се чека да изгрее сонцето. Е ако пиете вака секој ден ќе живеете до сто и три.
 
T

Torchyrus

Гостин
Тоа го знам од лично искуство :pos: Него ме интересираше да не се од типот 10 000 чекори дневно, три литри вода и дрн дрн теории кои немаат ама баш никаква научна поткрепа.
Треба ли научна поткрепа за да знаеш дека треба секој ден да пешачиш минимум 15 минути и да пиеш минимум 2 литри вода?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Треба ли научна поткрепа за да знаеш дека треба секој ден да пешачиш минимум 15 минути и да пиеш минимум 2 литри вода?
Треба, ако не друго бар да си имаш направено еден систематски преглед, да знаеш што треба што не! 10 км или 15 минути како што викаш и по дома ќе направиш, што стоејќи што одејќи! Тоа со три литри вода е чиста глупост, посебно за повозрасни луѓе!
Секој организам е приказна за себе и не важат сите шаблони за секого!
Автоматски споено мислење:

Рано наутро више јадам неголи пијам, најчесто бедови...
Јас сум опкружен со такви, од тоалет мие раце и седнува да јаде :D
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Јас сум опкружен со такви, од тоалет мие раце и седнува да јаде :D
Не ти требаат чисти раце за бедови, да не речам јадови да ме сфати постара генерација :D
Автоматски споено мислење:

И тоа јадовите не се за јадење ако така звучат
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не ти требаат чисти раце за бедови, да не речам јадови да ме сфати постара генерација :D
Автоматски споено мислење:

И тоа јадовите не се за јадење ако така звучат
Знаеме е што е јад, отров во неколку словенски јазици :D И за бедови праиме по некоја аналогија од англиски, може сме стари, ама не сме толку аут;)
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Знаеме е што е јад, отров во неколку словенски јазици :D И за бедови праиме по некоја аналогија од англиски, може сме стари, ама не сме толку аут;)
Не ни се сомневам.. Таа е аналогијата ваљда али овде на балканиве е никнато у сленг веч одамном.. Бед или бедак.. Или што би рекле паѓаш у бед/јадеш бед..
Небитно, туку миење раце е квантна физика у случајов.. А баш правилна рутина би било
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.954
Тоа го знам од лично искуство :pos: Него ме интересираше да не се од типот 10 000 чекори дневно, три литри вода и дрн дрн теории кои немаат ама баш никаква научна поткрепа.
Najverojatno. Tri litri voda, pola kilo vitamin C, 30 km pesacenje pri izgrejsonce, jajce od ednorog i uste nesto bese, ne mi teknuva vo momentot sto i ke zivees dodeka ne umris. Proverena rabota, 100 % sigurna.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Стануваш сабајле, се плескаш ноншалантно у подлактица.. кајш, лажица, зипо... Ии.. Брејкденс.. Танго и кеш... Живела јна...
И цел ден кукурег...

Јебеш ти литри и километри
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Едно прашање до тие што пијат вода насабајле: Ви бара организмот или оти сте прочитале дека е здраво?
Не знам, јас се навикнав да пијам чаша вода во истиот момент коа ќе станам. Ако не се напијам иам некакво чудно чувство ко да ми фали нешто, споро ми е телото хаха не знам као да објаснам. Бљантаво ми е.
Во текот на денот пијам уште минимум 3л вода. Ми бара телото.
Спортувам, трчам, играм фудбал... а и без ова сум навикнат на вода.

Водата е гориво за мускулите, кожата и органите. Не треба некој да ти каже да го хидрираш организмот, не треба во 2021 година да ти се даваат научни поткрепи за бенефити од водата.

Пиење минимум 3л вода на ден не е помодарство.

На темава, ко што кажав пијам чаша вода само што ќе станам од спиење, после тоа турско кафе и тера денот.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Чаша Вода, еспресо, 2 чаши вода, чај, еспресо (7:00 -10:00)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Едно прашање до тие што пијат вода насабајле: Ви бара организмот или оти сте прочитале дека е здраво?
Мене ми бара од сабајле. Најчесто сум жеден после станување, мавам една чаша вода на екс и му седнувам на јадење. И после тоа едно кафе, да се испосерам асално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom