Што мислите за принтеров

Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Добар ли е ,сакам да го земам утре ?

Ако може некој подобар принтер - копир да ми препорачате , фала однапред :pipi:
 

Attachments

Член од
9 март 2010
Мислења
359
Поени од реакции
362
Изгор ти се тонерите за ХП, ако не ти е тоа проблем, зимај...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.803
Поени од реакции
23.621
Така така, не кажувај прецизни спецификации за мултифункционалниов уред. :D
Претпоставувам дека е оној 6500 што чини од Анхоч. И јас планирам да земам, баш пред некој ден се распрашував во Анхоч, сакав Самсунгот од 4500 да го зеам ама тонерите им коштале 2000 денари. Односно, моментално на лагер имале само таков тонер за тој принтер, а порано имало поефтини.
Дечкото ми рече колку поскап мултифункционален уред, толку поефтин тонерот.
За овој (ако е тој од 6500) ми рече дека тонерот му кошта 1000. Па можеби ќе го купувам и јас.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.479
Не е лош принтерот, само неговото одржување/тонерите се поскапи. Нешто поевтино, а и добро (го имам користено) е принтер Епсон. Да не те лажам, незнам сега колку точно пари е, но мислам дека е нешто поевтин од хп.
:)
 
G

garthok

Гостин
Koлку кошта тонер за hp c8942a црно бел или како идат тонерите не се разбирам.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.049
Ja imam epson expression xp-750 i sum mnogu zadovolen.nemam pojma dali go ima i kolku pari e vo mk.ima wifi,moze da pecate sliki i cd/dvd, touch screen itn :))
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.094
Поени од реакции
7.334
Ако ти е за домашна употреба тогаш тепај немаш мака, ако ти е за работа или се бавиш со нешто попрофесионално тогаш не е за тебе.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.626
Поени од реакции
8.284
Добар ли е ,сакам да го земам утре ?
Ваков ист, а и малку понов модел на HP користам на работа и не сум задоволен, многу е комплициран а и копчињата се мали па не е практичен ако треба многу да се користи.

Исто така имаме нешто вакво Samsung SCX-4623 и од тој сум презадоволен, има повеќе опции, брз е и едноставен за ракување. Колку чини за одржување не знам.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Може нешто да ми предложи некој двонаменско со поевтин тонер ,за домашна употреба , до 6000 денари ....Искрено јас ич не се разбирам ,за моите... да не зборувам , компјутер не знаат да уклучат :facepalm:

И пратете ми барем линкови или нешто да знам каде да барам , ќе не знам што да кажам таму хахах:yid:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.549
Поени од реакции
5.039
Јас пред година и пол купив HP Laserjet 1132 MFP кој користи 85A тонер кој го имам сменето еднаш, ме чинеше 900 денари, нормално произведен од друга фирма :) Ама си брка работа :) Ако можеш да го најдеш, или негов наследник, слободно зимај, само претходно изгуглај каков тонер користи, и дали можеш да најдеш таков тонер за помалку од 1000 денари ;)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.564
Поени од реакции
415
Незнам кој модел ти е наведениов принтер, ама има добри мултифункциски ласери MFP од Samsung и HP за 6-8000 денари.

И за двата има ефтини компатибилни тонери, за самсунзите се нешто поскапи за новиве модели од 1500-2000 денари, за HP се поефтини ~1000 денари. Јас лично имам Samsung SCX-4623F купен пред околу 3 години, го полнев 3 пати по 400 денари беше полнење, тонерите беа во почетокот по 1500 денари, сега се по 800-900 денари.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
598
Ја си иам Epson SX-110, со скенер и принтер, одличен за домашна употреба, и користе инкџети (ако се тка викаа), по 130 денари од боја се. Од една таква во боја имаш околу 50-60 листа, а црно-бело 100 листа.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Така така, не кажувај прецизни спецификации за мултифункционалниов уред. :D
Претпоставувам дека е оној 6500 што чини од Анхоч. И јас планирам да земам, баш пред некој ден се распрашував во Анхоч, сакав Самсунгот од 4500 да го зеам ама тонерите им коштале 2000 денари. Односно, моментално на лагер имале само таков тонер за тој принтер, а порано имало поефтини.
Дечкото ми рече колку поскап мултифункционален уред, толку поефтин тонерот.
За овој (ако е тој од 6500) ми рече дека тонерот му кошта 1000. Па можеби ќе го купувам и јас.
За самсунгот ќе си купиш боја и чипови па сам можеш да си менуваш,многу е лесно
А ако не ти се дават пари имаш туторијал за чип ресет.
Ова уште го немам пробано ама не значи дека во иднина нема да пробам.
На hp најдолго траат боите.
За пунење тонери имаеше еден позади универзал на и еден кај буњаковец[DOUBLEPOST=1421372144][/DOUBLEPOST]
Ја си иам Epson SX-110, со скенер и принтер, одличен за домашна употреба, и користе инкџети (ако се тка викаа), по 130 денари од боја се. Од една таква во боја имаш околу 50-60 листа, а црно-бело 100 листа.
Бегај подалеку од епсон.Ѓубре невидено.Затоа и се најефтини
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.504
Поени од реакции
1.439
Добар ли е ,сакам да го земам утре ?

Ако може некој подобар принтер - копир да ми препорачате , фала однапред :pipi:
Црно бело е овој.. Ласерски принтер во боја за 6500 никаде нема..
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
784
Добар ли е ,сакам да го земам утре ?

Ако може некој подобар принтер - копир да ми препорачате , фала однапред :pipi:
Истиов го зедов. За тие пари подобар моментално на пазаров нема. Ги превртив сите продавници. Едноставен за употреба. Ефтин тонер мислам дека 790 или 890 беше, за 2000 страници отприлика. Ако го немате користено или не знаете доволно за овој принтер едноставно немора да пишете коментар. Го насочувате погрешно.Овој модел е 3 во 1 ,печатач,скенер, копир.
Ако ти е за домашна употреба тогаш тепај немаш мака, ако ти е за работа или се бавиш со нешто попрофесионално тогаш не е за тебе.
Објасни?! Јас го користам за работа па е многу практичен,брз,едноставен.
Ваков ист, а и малку понов модел на HP користам на работа и не сум задоволен, многу е комплициран а и копчињата се мали па не е практичен ако треба многу да се користи.

Исто така имаме нешто вакво Samsung SCX-4623 и од тој сум презадоволен, има повеќе опции, брз е и едноставен за ракување. Колку чини за одржување не знам.
Овој ако е комплициран........, коментаров како некој дедо од 70 години да го напишал.И ме интересира каква шепа имаш па копчињата мали што ти биле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom