Што мислите за војната во Ирак?

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ВОЈНАТА ВО ИРАК?


  • Вкупно гласачи
    81
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
не бев сигурен дали политика и вести или тука, ама сеедно...

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ВОЈНАТА ВО ИРАК?
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
America = subtle occupation = Iraq = oil = cold hard cash = a new mercedes for me and my american family from down the lane

nuff said :pos:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Америка во секо време може да го окупира, но никогаш нема да може да го задржи. Ирак е изгуби војната но не и омразата кон 'новодојденците'...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Toreador напиша:
America = subtle occupation = Iraq = oil = cold hard cash = a new mercedes for me and my american family from down the lane

nuff said :pos:
Не би ја нарекол таа окупација баш „суптилна“.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
subtilna ja narekov oti ne e vo klasicen stil na okupacija. Demek vojna protiv terorizam...ili za nafta...isto k*rac druga ambalaza.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Не се замарам со ова......

Не знам...... :razmislu: :nezboram: :ne:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Темава ќе ја преместам во Политика и Вести. Овде некако има слаб одзив, а и мислам дека повеќе припаѓа таму.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
:pos:

ве молам САМО по еднаш да гласате, без разлика за која опција :wink:

фала за преместување...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Izvini, a koja teritorija SAD ja drzat okupirana? Povekje bi rekol deka e haos otkolku okupacija.

Ako pojdes vo Irak kje vidis deka vojskata na SAD e povlecena vo svoi garnizoni, deka barem 2/3 od teritorijata taa vojska ne ja drzi pod kontrola, deka granicite se recisi otvoreni kon Iran, Sirija itn. Okupirana e 1/4 od Bagdad tnr. "zelena zona" no i taa sekojdnevno e predmet na napadi.

Glasav "ne znam" zosto ne mislam deka e okupacija (barem ne klasicna), a nemase drug izbor.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
ситуацијата со Ирак не е или црно или бело. според мене Ирак е некоја комбинација од окупација(на земја) и ослободување(на народ)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
другарче напиша:
ситуацијата со Ирак не е или црно или бело. според мене Ирак е некоја комбинација од окупација(на земја) и ослободување(на народ)
Ова како нас србите, бугарите, грците, а пред нив турците што не ослобидија како народ, а ни ја окупираа земјата. А бе ајде, не ме смеј, ти се молам.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Garfield напиша:
Ова како нас србите, бугарите, грците, а пред нив турците што не ослобидија како народ, а ни ја окупираа земјата. А бе ајде, не ме смеј, ти се молам.
ај ќе се трудам да не те смејам али мислам дека тоа што садам го симнаа од власт е добра работа за ирачаните
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ќе беше добра да беше по нивна иницијатива, а не пораид мерење кому му е поголем, а и поради желбата на САД да не си ја арчат сопствената туку туѓата нафта. Прашај на бензинскиве кај нас, на Балкан, по Европа, а и низ САД (само за таму не знам најточно) колку чини барел нафта, литар безнин, и слично и ќе видиш.
Се сложувам дека Садам не беше најарниот, ама САД не се тие кои требаа тоа да го сторат имајќи предвид дека тие всушност го донесоа на власт за да им послужи како против тежа наспроти Хомеини и Иран, како што и се случи со талибанците како против тежа наспроти СССР. Штом им заврши корисноста ги отфрлија како употребена влошка, тоалет хартија, итн. Пријателче со САД само ако е на еднакво рамниште, а бидејќи такво нешто во овој денешен PAX AMERICANA нема, не ми пречи што не не примаат во НАТО набргу. А Ирак, приказна за себе.
Пример: Буш, синот, помалиот му вели на татка си:
Види тате, мене ми е поголем, јас го завршив она што ти го започна во 1990/91!!! Сега пријателите кои ни двааа огромни пари и не вадеа од лајна, нема да притискаат повеќе, ќе им платиме со ирачката нафта!! Ти текнува?!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Mozebi ne se sekavate pa zatoa ke ve potsetam:
IRAQ i dolzeshe na Makedonija od 600-800 miljoni dolari za srabotena rabota od nashite gradezni rabotnici,i tie pari Sadam nikako ne sakashe da gi isplati.
Da bideme realni deka toa bea golemi pari za vreme na osamostojuvanjeto na Makedonija.Znaci "vashiot" Sadam beshe tolku dobar shto so nashi pari si ja odrzuvashe vlasta i mu prodavashe "muda za bubrezi" na svojot narod.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom