Што мислите за војната во Ирак?

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ВОЈНАТА ВО ИРАК?


  • Вкупно гласачи
    81

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Cinam deka najbitno od se e dali Makedoncite shto rabotea vo IRAQ gi dobija parite ili ne?Dali rabotele vo "mali" firmi ili bile indirektni izveduvaci toa e malku vazno.Jas koga rabotam baram da mi se plati,a ako nekomu izgradam kuka i ako toj ne mi ja plati mene tuku na nekoj sosem tret,ednostavno ke probam da mu ja turnam.IRAQ imashe vreme,moznosti i nacini da gi kompenzira dolgovite kon Makedoncite,no ne go napravi toa.Sega treba da go zalime za toa shto go snashlo?Jas sum gradezen rabotnik i znam shto znaci da ne ti se plati vlozeniot trud.Veruvajte deka e podobro nekoj da ve "skrshi" od cotek otkolku da ne gi zemete parite za toa shto ste go rabotele.
Makedonskata vlast mu go "prosti" dolgot na IRAQ zatoa shto Bucko ili Branko ne se "pecea" na 50 stepeni a sakaa da izgledaat humani i vo "trend" kako i mnogu drzavi koj im go "tinkaat" na bogatite.
 
Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
Шо има ја да мислам,они нека му ја мислат :) они мислеа ли за војната кај нас кога беше?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Na Amerikancite im zgusna za nafta pa otidoa vo irak sega ako otidat i vo iran ubao ne mozes kraj da im najdes u site vojni imat vmesano prsti :pishtoldz
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Tarzan напиша:
Шо има ја да мислам,они нека му ја мислат :) они мислеа ли за војната кај нас кога беше?
Мислеа али мислењето не им беше исто како нашето...
А според мене мислење за војната - шо сакаат нека си прават само бензинот да ми го намалат. Демек отидовме у Ирак по уље, али бензинот е уште тродупол у цена. Ебате математиката. А инаку и за луѓето ми е многу криво Американските војници сите присилени од дома секојдневно слушам на школо како кажуваат школски - вујко ми го ранија, бла бла. Штета...
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Се беше ради нафтата.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877
JeCILaDy напиша:
Се беше ради нафтата.
Не бе душо, каква нафта, врска нема, отидоа луѓето таму боичка да фатат малце слушнале дека добри журки се праело па да видат, грешка си каква нафта:wink: :pijan: :baeh:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877
Додека Европјаните пронаоѓаат алтернативни извори на енергија(коли на струја, биодизел, природен гас,соларни ќелии, АУ) Американците го испоубија пола свет.
God bless Amerika, please God bless them with a Iranian nuke!!!!!
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Така е кога позади Буш стојат големите нафтени комапнии.
Ете падна Хусеин со се режимот нека се повлечат веке иднаш нека падне тоа нафтата веке еднаш. Вака изгледа сакаат да завладеат со светот, на никој император до сега не му успаело да го покори цел свет, ама на Јенките изгледа ке им успее преку економијата уствари преку нафата
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
чиста окупација , абе нафта што ти прави ееее
што луѓе изгинаа за тој серк.то Буш
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Во анализата, која еднаш годишно ја објавува Институтот Вотсон на Универзитетот Браун, пишува дека од таа сума 1,9 билиони се од Фондот за итни воени интервенции (ОЦО). Дополнителни 879 милијарди се од министерството за одбрана а 783 милијарди од отсекот за национална безбедност и превенција на тероризмот. Од фондовите за ветераните обезбедени се 277 милијарди, а 534 милијарди се од кредити обезбедени од ОЦО.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
775
Поени од реакции
3.166
⚡Protests by supporters of the Shiite politician Muqtada al-Sadr are taking place in Baghdad today, turning into clashes with the security forces.

The reason for the escalation of protests was the statement published by al-Sadr in social networks about the complete cessation of his political activities.

https://t.me/intelslava/36167

⚡Armed clashes in Iraqi capital Baghdad
 

Kajgana Shop

На врв Bottom