Што мислите за војната во Ирак?

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ВОЈНАТА ВО ИРАК?


  • Вкупно гласачи
    81

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ABC напиша:
Никој не рекол дека е он "нашиот", ниту пак дека е арен илои бил. Ние говориме за оправданоста на еврејското лоби во САД за војната окупација на една држава, народ. Еве го тргнаа садам, ако не беше за нафтата, што не си занимат. имаа избори, какви такви, се стори власт, има и полоши држави, што не си заминат. нее, им одговара на евреите да имаат големо американско воено присуство во нивна близина. Инаку, немаше волку лесно да се случи повлекувањето од газа. Сите знаеме што тоа значи и колку е болно, да не речам опасно за Израел.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Garfield напиша:
Ние говориме за оправданоста на еврејското лоби во САД за војната окупација на една држава, народ. Еве го тргнаа садам, ако не беше за нафтата, што не си занимат.
мислев дека збориме за наше мислење за војната во ирак. не мора секогаш така енергично да негираш се што ќе кажат другите со кои не се согласуваш
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Po toa sum познат, дека сум енергичен. Секој има право на свое мислење. No deka SAD preteruvaat, jasno e. osobeno [to treba da se prekrstat vo USJ or United States of Judeja.

Но:
De gustibus et coloribus non disputantum!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pol Wolfovic,glavniot kreator za vojnata vo IRAQ e evrein,pa sega i direktor na Svetska banka,znaci od vojnik vo bankar.Sega kako bi se trgnale od tamu koga i sami neznaat.Ramsweld isto taka evrein vo edna prilika vo Skopje rece deka vo Amerika sekoj den ima poveke samoubistva otkolku shto vo IRAQ ginat Amerikanci.Zatoa na Amerikancite ne im se brza,pa sekako deka treba da gi opravdaat i onie 1000 miljardi dolari shto gi investiraa vo "osloboduvanjeto" na IRAQ.Tatkoto Bush si gi vrati parite od Kuvajt i ja "potkrena" Amerika posle 1vata zalivska vojna.Sinot Bush seushte nema pocnato da gi vraka parite pa zatoa ke pocekame malku dodeka Amerite ne pocnat da si odat od IRAQ.Za da se isplati "investicijata" treba da se ocekuva Amerika da "pikne" "demokratija" i vo IRAN vo najskoro vreme.
Nikoj ne ja opravduva vojnata vo IRAQ ama barem koga e tuka Makedonija treba da izvlece nekakvi pogodnosti,koj morate da priznaete i ne se kojznae kakvo voeno profitiranje.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
Гласувах "не знам".Отначало почна като агресија и после окупација.Обаче после имаше избори,с'стави се правителство,ако и нјакои да тв'рдјат че е марионетно.
В момента в Ирак не знам кој с кого војува - американците,британците и другите патрулират,а сунити и шиити си праштат бомби и камикадзета.На север кјурдите се чудат как да се отцепат,а американците помпат здраво нафтата.Не е јасно нак'де в'рви таја страна.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Evreite imaat edna stara taktika koja i denes ja koristat:
-Raskaraj pa vladej-
Taa taktika ili pravilo od talmudot go koristel i Hitler svoevremeno otkako go procital deloto za Sionskite mudreci koe mu bilo podmetnato od strana na edna evrejka navodno "Ruska emigrantka".Toa go pravat denes i Amerite vo IRAQ gi raskaraa muslimanite pa i Kurdite so cel da si vladeat kako "mirotvorci" kako denes koga muslimanite si ispotepaa 150 svoi sonarodnici. -Sega treba doblest da se prifati sostojbata vo IRAQ kakva shto e i da se iznajde nacin so koj polesno ke stigneme do odredenata cel a toa e NATO.
Znaete li kolku IRAQ i Iracanite se zasekiraa koga nie si imavme konflikt vo 2001 godina?Voopshto ne znaea za toa.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
Когато на Балканите стават конфликти,на арабите не им дреме.Когато обаче араби страдат в Палестина или Ирак,в Северна Америка падат небост'ргачи.А ако паднат оште един-два...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ПопТрајков напиша:
Когато на Балканите стават конфликти,на арабите не им дреме.Когато обаче араби страдат в Палестина или Ирак,в Северна Америка падат небост'ргачи.А ако паднат оште един-два...
Abe Bukarce,kazi kako na Bugarski se vika helikopter da se nasmeeme malku,oti ovde 90% ne te razbirame sho sakash da kazesh.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ABC напиша:
Mozebi ne se sekavate pa zatoa ke ve potsetam:
IRAQ i dolzeshe na Makedonija od 600-800 miljoni dolari za srabotena rabota od nashite gradezni rabotnici,i tie pari Sadam nikako ne sakashe da gi isplati.
Da bideme realni...
АБЦ, иако на почетокот коа се зачлени, ми се допаѓаа добар дел од твоите мислења, морам да признам дека се заебав :zid:

ти брат тука толку „длабоки„ мисли ни сподели, шо навистина почнувам да се прашувам за твоите мотиви :roll:

ајде, ок, ти верувам дека си бил Вуковар, иако Аркан не се криеше по визби, туку активно колеа (кај шо можеа) и пљачкаа низ Славонија, Барања, и пошироко... и со шлепери го носеа опљачканото „накај дома„...

ајде ок, ти верувам и дека си учествувал во „конфликтот„ 2001...

ама која ти е целта да шириш дезинформации и „пола„ информации?

ајт вака: тие 600 до 800 милиони долари на Македонски фирми и ги борчеа (и уште борчат) БЕЛГРАДСКИ ФИРМИ и „фирми„ (фиктивни „предузимачи„), „другарчиња„ на некој си екс и сегашни политички гарнитури.

Македонските градешни фирми никогаш не добија ДИРЕКТЕН ангажман во Иран, Ирак, Кувајт (татко ми беше во трите...)

ниту во Советскиот Сојуз, ниту во Германија....

премногу се мали, секоаш беа само како помош на големите фирми...
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.373
Поени од реакции
534
класична окупација,перфидно изведена како би се `заштитил` светот од злобниот Садам и неговото хемиско и атомско оружје :pov: А сите видовме што уствари е работата:Ирак има нафта,Америка е моќна и со оружје добива све,за да се оправда пред светот формира воена `коалиција` составена претежно од банана држави,...да не должам многу,за темава најубаво да се свати доволно е само а се погледне `ФАРЕНХАЈТ` на Мајкл Мур и се е јасно
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
добродојде на кајгана...

тема:

по стотиците илјади директни и индиректни жртви на две Ирачки војни, народот на Ирак е конечно слободен... :roll:

ги ослободија самите од себе... од своето право да се свои на своето

ве потсеќа на нешто? и нас не „ослободија„ неколку пати во историјата


Класична Окупација во модерно руво, ќе формираме „демократски избрана власт„ која шо ќе си ги тепа САМАТА тие шо се против да ви ја земаме нафтата, златото, музејските експонати, честа, животот, се шо ќе ни текни...

јас зборам за Ирак на планетата Земја, во Сончевиот Систем, ама гледам некој во друг свет живее... :cry:
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
ABC напиша:
ПопТрајков напиша:
Когато на Балканите стават конфликти,на арабите не им дреме.Когато обаче араби страдат в Палестина или Ирак,в Северна Америка падат небост'ргачи.А ако паднат оште един-два...
Abe Bukarce,kazi kako na Bugarski se vika helikopter da se nasmeeme malku,oti ovde 90% ne te razbirame sho sakash da kazesh.
Значи,небост'ргач = SKYSCRAPER,не ја знам македонската дума.Иначе хеликоптер е хеликоптер,но допреди 10-15 години повече се използваше "вертолет".Звучи малко като вашето "ракомет" :wink: :wink: :wink:
 
S

Svetovid

Гостин
ПопТрајков напиша:
ABC напиша:
ПопТрајков напиша:
Когато на Балканите стават конфликти,на арабите не им дреме.Когато обаче араби страдат в Палестина или Ирак,в Северна Америка падат небост'ргачи.А ако паднат оште един-два...
Abe Bukarce,kazi kako na Bugarski se vika helikopter da se nasmeeme malku,oti ovde 90% ne te razbirame sho sakash da kazesh.
Значи,небост'ргач = SKYSCRAPER,не ја знам македонската дума.Иначе хеликоптер е хеликоптер,но допреди 10-15 години повече се използваше "вертолет".Звучи малко като вашето "ракомет" :wink: :wink: :wink:
Vertolet e BTW na Ruski. Inaku se izgovara VERTALJOT! Vo sekoj sluchaj moj favorit e hrvatskiot: ZRAKOMLAT!

Po temava. Zar ima nekakvi nedoumici koj i kako i za shto ja zapochna okupacijata na Irak? Megjtoa kako kje zavrshi... e toa doprva je vidime.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
Svetovid напиша:
Megjtoa kako kje zavrshi... e toa doprva je vidime.
Мислим че това в Ирак никога нема да св'рши.Кјурди + сунити + шиити + нафта = :viol1:

Ако некога св'рши,значи п'рво нафтата в Ирак е св'ршила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom