Што мислите за Жан Митрев?

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.330
Поени од реакции
7.339
O da, i te kako kupuvaat.
Ama prashanje na vkus e. :)
Добро во италија е битно како ќе се облечеш, не е битно толку што облеката се суши на жица преку улица.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
...не знам зошто, но имам приметено скоро сите раководни места, па и директорски места по клиниките ги водат медицински кадар дојден порано или покасно од провинција, дали истите можат да се прилагодат на понакви потреби во ,,централа,, како метропола за разлика од ,,локално,, провинција, не знам, ама кога ќе ја слушнам директорката на гинеколошка клиника како онака службено и јавно тепа со штипски дијалект, не знам колку да е стручна не ми звучи ниту сериозно ниту стручно.
Поголема мака виделе тие во животот, па ги натерал поборбени да се. Плус локалните што биле капацитет, заминале во странство, како што Германците бегаат за САД.

Ако сеуште е истата, Викторија, таа е од Струмица, блиска е со Заева, маж и е сопственик на млекарата Јока.
Како професионалци и 2та се вредни.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
867
E ova e toa shto mnoshtvoto ne go razbira. I ova e najbolno. Mozhebi na klinika, ima povisoki primanja, ama tie shto se zadovolni od primanjata generalno se na nekakva funkcija.

Kolegi od Milano, ko od shala mozhe da si dozvolat maica brendirana od 600 evra. Ti vo Makedonija, kje se tufkash, dali kje imash da go prezhivessh sledniot mesec.

Siromashni sme, kako nacija mnogu. Nezavisno koj so kakva profesija se zanimava.
Се согласувам.
Одредени струки во Македонија едноставно не се рентабилни. Особено во медицината тоа се приметува, претежно струките кои не прават голем обрт во приватно, струки кај што не можеш да си до медот или да направиш некое големо его. Кој сака таква струка племенита, а неценета за жал треба да си го бара чарето надвор таму некаде од Клагенфурт па нагоре север и запад правец. Подобри времиња нема да дојдат. Не е само во тоа што медицината е делумно приватна, приватна е и на други места проблем е и менталитетот. Пример општ лекар во Швајцарија или во УК е најценет од сите струки, во Македонија не е ценет, а јавноста не го есапи за жив. Само како пример професијата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.330
Поени од реакции
7.339
...не знам зошто, но имам приметено скоро сите раководни места, па и директорски места по клиниките ги водат медицински кадар дојден порано или покасно од провинција, дали истите можат да се прилагодат на понакви потреби во ,,централа,, како метропола за разлика од ,,локално,, провинција, не знам, ама кога ќе ја слушнам директорката на гинеколошка клиника како онака службено и јавно тепа со штипски дијалект, не знам колку да е стручна не ми звучи ниту сериозно ниту стручно.
Боље што е од провинција. Замисли да е од стугиут цинтар на скупје чуече ала фрчкофски. Од такви амеби ко фрчко сме ма овоа дереџе.
 
  • Љубов
Reactions: A__
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
И другата работа, платата на општи лекар специјализант е 35.000 денари, Платата на специјалист е 50.000. Зс нормална 8 часовна работа на ден.
Е сеа и проблемот е тука, ако може колегите од, кожно, психијатрија, физикална итн итн да дежураат за иста сума за која јас дежурам, а надлежен сум за ургентен центар, оддел и интензивна нега, еден лекар, додека колегите истата вечер и ден за иста сума дежураат како мене. Јас не можам да ручам или вечерам, до вц не можам да идам. И кој е мотивот јас да се трудам???

Но мојот став е пациентот никогаш не е крив и сите идат од мака оти имат тегоби, им е тешко, и моите институционални проблеми не треба да ги истурам на пациентите. Затоа ќе си работам уше 2-3 години како завршен млад специјалист да се дообучам, и потоа си идам некаде приватно, ем мира глава ем нема ургентни пациенти, ем 2-3 струко повисока плата ем без дежурства.
Па нека ве лечат кожи лекари.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.330
Поени од реакции
7.339
Е сеа и проблемот е тука, ако може колегите од, кожно, психијатрија, физикална итн итн да дежураат за иста сума за која јас дежурам, а надлежен сум за ургентен центар, оддел и интензивна нега, еден лекар, додека колегите истата вечер и ден за иста сума дежураат како мене. Јас не можам да ручам или вечерам, до вц не можам да идам. И кој е мотивот јас да се трудам???
Па ти како влав штедиш на храна и вода и така ќе ти биде поекономично. Плус парите за хранарина ќе ти останат и си double win win ситуација.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.687
Поени од реакции
35.044
Се согласувам.
Одредени струки во Македонија едноставно не се рентабилни. Особено во медицината тоа се приметува, претежно струките кои не прават голем обрт во приватно, струки кај што не можеш да си до медот или да направиш некое големо его. Кој сака таква струка племенита, а неценета за жал треба да си го бара чарето надвор таму некаде од Клагенфурт па нагоре север и запад правец. Подобри времиња нема да дојдат. Не е само во тоа што медицината е делумно приватна, приватна е и на други места проблем е и менталитетот. Пример општ лекар во Швајцарија или во УК е најценет од сите струки, во Македонија не е ценет, а јавноста не го есапи за жив. Само како пример професијата.
Оваа професија за неколку години ќе може 100% да се автоматизира, или во најмала рака: автоматизација го прави првиот чек, ако се примети нешто сомнително одиш на лекар, ако не добиваш дијагноза и рецепти за иљачи.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.407
Поени од реакции
20.171
Оваа професија за неколку години ќе може 100% да се автоматизира, или во најмала рака: автоматизација го прави првиот чек, ако се примети нешто сомнително одиш на лекар, ако не добиваш дијагноза и рецепти за иљачи.
Само што го опиша цело здравство; одиш на лекар, кажуваш симптоми и добиваш терапија. Уште операции да прават ама и тоа кај да е еве 10 години како се збори дека автоматизацијата ќе ги замени хирурзите па таман се.

Патем не, медицината е покомплицирана од алгоритам - имаш болка во стомак = рак на желудник. Неретко навидум несериозни ситуации излегле страшни и обратно така да можеби втората опција си во право ама за првата сум екстремно скептичен.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.330
Поени од реакции
7.339
Оваа професија за неколку години ќе може 100% да се автоматизира, или во најмала рака: автоматизација го прави првиот чек, ако се примети нешто сомнително одиш на лекар, ако не добиваш дијагноза и рецепти за иљачи.
Само што ја опиша цело здравство; одиш на лекар, кажуваш симптоми и добиваш терапија. Уште операции да прават ама и тоа кај да е еве 10 години како се збори дека автоматизацијата ќе ги замени хирурзите па таман се.

Патем не, медицината е покомплицирана од алгоритам - имаш болка во стомак = рак на желудник. Неретко навидум несериозни ситуации излегле страшни и обратно така да можеби втората опција си во право ама за првата сум екстремно скептичен.
Жалам што ќе ве разочарам но ова и јас сум го размислувал дали е можно и можам со сигурност да ти кажам дека во блиските 100 години нема да биде. :icon_mrgr:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.407
Поени од реакции
20.171
Жалам што ќе ве еазочарам но ова и јас сум го размискувал дали е можно и можда со сигурност да ти кажам дека во блиските 100 години нема да биде. (n)
Зошто да ме разочараш кога го имам истото мислење со тебе?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.687
Поени од реакции
35.044
Само што ја опиша цела медицина; одиш на лекар, кажуваш симптоми и добиваш терапија. Уште операции да прават ама и тоа кај да е еве 10 години како се збори дека автоматизацијата ќе ги замени хирурзите па таман се.
На сензорите се работи со години, ствар е само на што е можно поголем обем на податоци за тренирање на AI моделите.
Во поглед на хирургијата ќе потрае, иако и сега во напредни болници користат роботи како испомош за попрециизни зафатии и помалку сечење.
Рачунај докторите се една од најплатените професии во западниот свет, па се што може да се автоматизира ќе биде автоматизирано. Тука кај мене докторите се над 150к годишно, хирурзите и преку 400к, е за овие пари и те како ќе се обидат да ги автоматизираат.
Автоматски споено мислење:

Жалам што ќе ве разочарам но ова и јас сум го размислувал дали е можно и можам со сигурност да ти кажам дека во блиските 100 години нема да биде. :icon_mrgr:
Скрати една нула ;)
Познавам и македонец што работи на AI во странска компанија баш на оваа тема.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.330
Поени од реакции
7.339
На сензорите се работи со години, ствар е само на што е можно поголем обем на податоци за тренирање на AI моделите.
Во поглед на хирургијата ќе потрае, иако и сега во напредни болници користат роботи како испомош за попрециизни зафатии и помалку сечење.
Рачунај докторите се една од најплатените професии во западниот свет, па се што може да се автоматизира ќе биде автоматизирано. Тука кај мене докторите се над 150к годишно, хирурзите и преку 400к, е за овие пари и те како ќе се обидат да ги автоматизираат.
Автоматски споено мислење:


Скрати една нула ;)
Познавам и македонец што работи на AI во странска компанија баш на оваа тема.
Не може да се скрати. Медицинските параметри се многу динамични и комплексни за да се автоматизираат. Пример: покачени ензими на црниот дроб значат оштетување на црниот дроб. А нормализирање може да значи дека се регенерирал дробот или дека дробот се "исцедил" и е на пат да рикне, мора да има стручно лице кое ќе го гледа и толкува пациентот. Има милион случаи, сеа ме мрзи да ги набројувам. Плус едно модерно ЕКГ е потполно компјутерски автоматизирано но во 70% од анализата што ја прави е погрешна.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.150
Поени од реакции
10.530
Оваа професија за неколку години ќе може 100% да се автоматизира, или во најмала рака: автоматизација го прави првиот чек, ако се примети нешто сомнително одиш на лекар, ако не добиваш дијагноза и рецепти за иљачи.
Дека има работи кои автоматизацијата може да ги подобри, има. Но целосно да ги замени лекарите? Никогаш. Да се биде добар лекар е многу повеќе од поставување дијагноза и пишување лекови. Интерперсоналната интеракција со пациентите и влијанието врз нивната перспектива за нивното здравје и нивната здравствена заштита е една од клучните работи.

Во нашиот животен век тоа нема да се случи.
Автоматски споено мислење:

Плус едно модерно ЕКГ е потполно компјутерски автоматизирано но во 70% од анализата што ја прави е погрешна.
90 % овде во Македонија :D
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
867
Оваа професија за неколку години ќе може 100% да се автоматизира, или во најмала рака: автоматизација го прави првиот чек, ако се примети нешто сомнително одиш на лекар, ако не добиваш дијагноза и рецепти за иљачи.
Оф топик сме, можно е да не бришат, али ај ќе го направиме муабетот.
Прво треба да се расчлени кои аспекти од работата можат реално да бидат автоматизирани. Еве бујрум чим ја познаваш работата и струката кажи наброј ги по точки што може и што не може да биде автоматизирано. Без паушални оценки.

За да ти биде појасно еве малку основа. Швајцарците и Шведите не се будали што за таа професија имаат воведено 5 години специјализација. Само во земјата на чудесиите Македонија и слични Банту држави е дозволено тоа да го работи човек што тукушто завршил факултет без да има поминато најмалку 3 години основна специјализација. Причината е односот кон одредени професии и системот кој е врз основа на тоа сфаќање на професијата заснован. Имаш разбира се потоа систем пишам упут на се што мрда, праќам се што мрда во болница. Резултатот на тоа сфаќање е оптоварени болници со случаи кои никогаш не би смееле да бидат воопшто упатени на специалист, незадоволни специјалисти кои мораат да работат нешто што не е нивна работи, и плус во модерно време приватно кое си љупи пари затоа што основниот дел од здравството кој требало да им го реши проблемот во пракса не постои. Па се до непостоечката превентива и еден друг куп мали меки вештини кои не се развиваат ради нефинансирање на истите и ради кои ни умираат здрави мажи на 45 години од болести од кои на запад не се умира со таква стапка како кај нас (дијабет, инфаркти и слично.).
Еве идеја, слободно компјутерите нека спречат барем една прерана смрт.

Од друга страна Швајцарците имаат систем пишат упут во 1% од случаите и ја држат населбата во која работат здрава со јака превентива, а болниците неоптоварени. Во вториов случај мангупи нема.

За Жан неам што да кажам, ниту го знам човекот, ниту ја знам клиниката, немам имано искуство така да неам мислење во врска со настанатата ситуација.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.687
Поени од реакции
35.044
Не може да се скрати. Медицинските параметри се многу динамични и комплексни за да се автоматизираат. Пример: покачени ензими на црниот дроб значат оштетување на црниот дроб. А нормализирање може да значи дека се регенерирал дробот или дека дробот се "исцедил" и е на пат да рикне, мора да има стручно лице кое ќе го гледа и толкува пациентот. Има милион случаи, сеа ме мрзи да ги набројувам. Плус едно модерно ЕКГ е потполно компјутерски автоматизирано но во 70% од анализата што ја прави е погрешна.
Автоматизацијата, особено AI, не оди на тој начин, туку се имплементира по етапи.
Првата етапа е развивање на самите сензори и градење на уредите, втората фаза е собирање на податоците од милиони случаеви (истиот ти како лекар ќе го полниш системот), третата е асистирање од страна на самите модели (софтвер ќе ти дава предлози што проблемот согласно крвна слика/магнетна/екг/ехо/мамограм и тн.), четврта веќе делумно самиот AI модел ќе ти помага во дијагнозите (полесните анализи ќе ги прави наместо тебе и ќе ги чисти) и последната е фул или речиси целосна автоматизација.
Четвртата и петтата се и те како возможни во многу брз период со тоа што пак ти како лекар ќе ја дадеш финалната дијагноза, но системот ќе ти го скрати периодот на анализи (пример ако сега прегледуваш пациент 20 мин, тогаш ќе имаш 5 мин), со што наместо 20 лекари во смена ќе ни требаат максимум 5.

Пред 2 недели имав прилика да присуствувам на тестирање на AI модели во друг тип на индустрија, софтверот правеше анализи на видео што се снимаше во самиот момент (се е различно, реален свет надвор) и е дури страшно со која точност ги прави анализите. За да се развие овој софтвер, стартапот имаше добиено околу 2.5 милиони долари и околу 3 години откако се почнати. Рачунај што може да се игради со инвестиции од 500+ милиони, пари кои се фрлаат на месечно ниво во плати во поголемите држави.

Дека има работи кои автоматизацијата може да ги подобри, има. Но целосно да ги замени лекарите? Никогаш. Да се биде добар лекар е многу повеќе од поставување дијагноза и пишување лекови. Интерперсоналната интеракција со пациентите и влијанието врз нивната перспектива за нивното здравје и нивната здравствена заштита е една од клучните работи.

Во нашиот животен век тоа нема да се случи.
Автоматски споено мислење:


90 % овде во Македонија :D
Абе еве саатот повеќе се грижи за мене од лекарот, ми кажува кога да станам да пијам вода, кога да станам од столот, притисок, стрес и што не. Тоа интерперсонални можеби со некоја бабичка која е осамена, мојава генерација лекар гледаме само ако мора, овие после нас ако може и крв преку интернет да дадат ќе се потпишат веднаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom