Што мислат Македонците за политиката на Бугарија

Член од
13 јануари 2015
Мислења
913
Поени од реакции
813
Тука си во тешка заблуда...Најголем дел од дејците на ВМОРО завршуваат во Бугарија после окупацијата на егејскиот и вардарскиот дел од Грција и Србија. Па затоа најголем дел од роднините и внуците на истакнати дејци на ВМОРО и ВМРО како Гоце Делчев, Тодор Александров и др. денес живеат во Бугарија. По србската окупација на вардарскиот дел, Србите прават тешки репресии а најжестоко на удар се борците и членовите на ВМОРО и нивните фамилии.
И ти грешиш, огромен број остануваат овде во Македонија. Од тие што остануваат живи и после Втората светска војна, не ја знам точната бројка на апликанти, но сигурно се преку 2000, бараат илинденска пензија од властите во СР Македонија за нивното учество. Еден од апликантите е и мојот прадедо од Врбјани (охридско) таму има изјавено дека се борел за македонскиот народ, и јас кога отворив бугарска википедија видов дека му ставиле бугарско име, и му го промениле презимето, а ставиле референца илинденски сведоштва. Ај после не ги мрази кога измислуваат.

Иначе воопшто е пренапумпана бројката од 3 милиони Бугари со потекло од Македонија, прашање е дали се и 1 милион (овде не ги рачунам пиринците).
Од Дебарца кој бил чист крај каде имало само дејци на ВМРО, ни 50 семејства се немаат преселено во Бугарија, никој не бил репресиран. Слично е и со другите региони во Македонија. Бранислав Русиќ после Втората светска војна оди од село во село и истражува за родовите и нивни иселеници, во неговите истражувања има многу малку за иселеници во Бугарија.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.245
Поени од реакции
887
Не се прај неудрен.
Многу добро знаеш кај е имало кока кола - и кој е можел да си дозволи да пие. Само у Кореком и една шепа луѓе од комунистите на ниво цела држава.
Така да - кока кола и банани биле научна фантастика за вас. Тоа се фактите ...
Престанете да глумите лудило.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кока кола имаше и се продаваше слободно на обичен магазин ,за да се продават домашни газирани се ограничуваше количината која се произведува на кока кола.
Банани исто се продаваха на обичен магазин но за разлика од кока кола не се произведуват во Б'лгарија а се внесуваха од комунистичка Куба а тоа се случуваше тежко но за празници како нова година и слични секогаш имаше.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
805
Поени од реакции
424
За кока кола не е некоја преднос .капитализмо покушаваше да се инфилтрира преку музиката филмот.така го проподнаја комунизмо во ссср до глупи концерти мкдоналдс филмови прозападни као капитализмо да има подобра култура .бугарија вистина беше под ссср што не е толку лошо .во бугарија има многу ромско население .што се проституира зато е муабето две червени .незнам дали за време на втората световна војна беа депортирани освен евреи роми или друго.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.169
Поени од реакции
3.232
За кока кола не е некоја преднос .капитализмо покушаваше да се инфилтрира преку музиката филмот.така го проподнаја комунизмо во ссср до глупи концерти мкдоналдс филмови прозападни као капитализмо да има подобра култура .бугарија вистина беше под ссср што не е толку лошо .во бугарија има многу ромско население .што се проституира зато е муабето две червени .незнам дали за време на втората световна војна беа депортирани освен евреи роми или друго.
ха ха кој бедник си ти човече, се проституирале ромките, да ти ебам штабот
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.887
Поени од реакции
48.819
И овој момент е пресмешен. Односот кон Заев - премиерот на соседна земја.
Веројатно без реакција лабаво ќе помине ова.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.406
Поени од реакции
10.122
Toj некој од комисијата, од бугарска страна, барал да не ги викаме Бугари, било грубијански и понижувачки. :lolzz:
не смее веќе да пишува по спомен плочи и воопшто да се користи во медиуми блгарски фашисти, туку само фашисти... б.т.в. не смее ни германски и други, ќе има голем бизнис за каменоресци или пак со токмакот:cool: како козарот што скрши надгробна плоча на кајмакчалан...
Баш ме интересира како ќе биде со споменици и учевници во Србија и Грција... ај на Србија ќе и се заканат со вето за некое поглавје, ама на МицкоТакис може да му го бричат, а башка тој може уште 20 години да ги држи ОУТ оф Шенген , а може и да ги дупи по корона протокол :cool:
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
805
Поени од реакции
424
ха ха кој бедник си ти човече, се проституирале ромките, да ти ебам штабот
Значи не знајте да дискутирате .на културен начин затоа ќе ни викат од Блгарија ширите говор омраза.сето тоа можи да се кажи на културен начиин.едноставно не се согласуваме со ставовите .а не червени татари ние сне америка за всс фашисти и сл.Какви да се Блгарите .не се ни полоши ми подобри тука сме некаде изедмачени ос ен што се во Еу е сега не можиме да се правиме ние посупериорни кога имаат поголема територија пјќе население војско море и сл .и можеби се малку во преднос.и шо вика онај реформаторо од вмро бугарија втората балканска војна ја воделе за македонија и изгинал многу народ поради тоа .
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.288
Поени од реакции
8.122
И ти грешиш, огромен број остануваат овде во Македонија.
Мојот прадедо стварно пребегал во Бугарија откако рокнал некој српски генерал за време на СХС или нешто слично, ама фамилијата му останала овде. Јас не сум роден за време на Југославија да бидам испран од некојаси пропаганда на Тито што ја зборат цело време и искрено, Србија отсекогаш ми била одбивна додека во однос на Бугарија сум бил неутрален. Бојко телохранителот/пожарникарот/што и да бил со потегов успеа да создаде одбивност спрема Бугарија и кај тие што истата ја немаа. Ајде, од свиња растена на лукчета бонбони друго нема да очекуваш, ама нема ли некој попаметен таму да сфати и да праша што прават во моментов?

Замисли, по милион грешки на бугарската политика во однос на Македонија, им се отвори простор и ситуација лесно да ја постигнат било која цел. Не по нивна заслуга, ама просторот беше таму - Грција нема никакви претензии и намери во јужниот дел (Пелагонија, Гевгелија, Струмица) иако колку што имало бугарофили и бугарски цркви толку имало и гркомани и грчки цркви и школи во минатото. Југославија се распаѓа, со тоа влијанието на Србија полека се губи (иако Србија од сите соседи има најслаби основи да тврди било што за нас како народ). Бугарија на почеток игра како што треба, ја признава Македонија, знае сето ова им оди во корист. На долгорочен план некои политичари од минатото успеаа да убедат илјадници Македонци да се декларираат како Бугари. Бар 50% од нив да добијат симпатии кон Бугарија поради тоа што дошле до егзистенција поради бугарската држава (т.е. пасош), пак е огромна добивка. Буквално шах мат ситуација имаа, да не прими ЕУ ќе бидеме без граници, секоја аверзија со добра политика ќе беше минато. И од никаде ова. Не од нула, од минус почнуваат. Море нема почеток после ова, game over. Кому ти велиш един народ кога не изложуваш на секакви ризици (знаејќи ја етничката ситуација во државата) и ни скратуваш можност за прогрес после сите жртви и перипетии на државава? Скраја да е од такви браќа.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.169
Поени од реакции
3.232
Значи не знајте да дискутирате .на културен начин затоа ќе ни викат од Блгарија ширите говор омраза.сето тоа можи да се кажи на културен начиин.едноставно не се согласуваме со ставовите .а не червени татари ние сне америка за всс фашисти и сл.Какви да се Блгарите .не се ни полоши ми подобри тука сме некаде изедмачени ос ен што се во Еу е сега не можиме да се правиме ние посупериорни кога имаат поголема територија пјќе население војско море и сл .и можеби се малку во преднос.и шо вика онај реформаторо од вмро бугарија втората балканска војна ја воделе за македонија и изгинал многу народ поради тоа .
Знаеме ние да дискутираме, ама знаеме и со кого дискутираме, мораме да се спуштиме на нивно ниво за да не разберат, инаку бадијала муабетот.
Автоматски споено мислење:

Србија отсекогаш ми била одбивна додека во однос на Бугарија сум бил неутрален.
Ќе се приклучам и јас тука, Србија не ја сакав никогаш, пред све ради Македонските србомани, за бугарија немав никаково мислење, денес бугарија и бугариве повеќе ги мразам од грцине.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.245
Поени од реакции
887
Toj некој од комисијата, од бугарска страна, барал да не ги викаме Бугари, било грубијански и понижувачки. :lolzz:
да знам за кого збориш ,баба му е од Дебар а дедо му од Охрид ,тежко вашите ке го обедат дека е асимилиран македонец :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.887
Поени од реакции
48.819
да знам за кого збориш ,баба му е од Дебар а дедо му од Охрид ,тежко вашите ке го обедат дека е асимилиран македонец :)
океј, но е знам што предлага он, како да ве нарекуваме?
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Koka kola,bugarski proizvod pod licenzija vo vremeto na komunizmot.Imase ja nasekade za sitni pari.
 
На врв Bottom