Што им недостасува на нашите продавници

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Prvo na nashive prodavnici im fali da gi nosat aktuelnite kolekcii, a ne tie od pred 2-3 god koi se nabavuvaat od otleti itn. Drugo kako sto se prai niz cel svet, na kraj na sezonat totalni rasprodazbi so 70-80% popust.
I treto im treba kvalifikuvani i kulturni vraboteni koi ke se razbiraat vo ona sto go rabotat.
Злобница, проблемот е што поради куповната мож на народот нема да им се продаде доволно роба по регуларна цена за да им се исплати таква распродажба на стара колекција.
Како и да е јас мислам дека на продавниците им фали конкуренција, или со други зборови тоа што најмногу фали се повеќе продавници и клиентела со поголема куповна моќ.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Злобница, проблемот е што поради куповната мож на народот нема да им се продаде доволно роба по регуларна цена за да им се исплати таква распродажба на стара колекција.
Како и да е јас мислам дека на продавниците им фали конкуренција, или со други зборови тоа што најмногу фали се повеќе продавници и клиентела со поголема куповна моќ.
za vreme na rasprodazba robata ja ima realnata cena, t.e rabotat bez profit cisto kolku da se dorasprodade starata kolekcija, kaj nas ne se slucuva toa, i starite kolekcii se prodavaat po istitei ceni se dodeka kompletno ne se iscisti.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Кратко и јасно, персоналот. Непрофесионален е, eнде. И не се однесува на муабетењето како тоа дека ќерка и` и јас го имаме истото име, или со помалата ќерка сме учеле во истото школо, или со синот сме родени на истиот ден. Не ми пречи, напротив, делува симпатично. Неколку пати ми се случило ова, и сум излегла од продавницата окезена и задоволна. У осталом, тоа е дипломатија бе.
Мене ме вади од такт дишење у врат, нељубезно однесување и намќори&мрчатори.

Друго, занесување од типот "морам да затворам во 19:55". Ок, пет до дванаес`, значи нема пробување, мислење, муабетење, сакам - нејќам лигавење, него влегуваш, плаќаш и си излегуваш. Треба два грама мозок да немаш и да затвориш врата на некој што сака пара да ти остави.
Ако продавницата работи до 20h, oнда продавницата работи до 20h.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Мене ме вади од такт дишење у врат, нељубезно однесување и намќори&мрчатори.
Истото. Не толку мрчатори зашто не сум имал многу такви средби ама одење позади нозе и убедување дека нешто добро ми стои како јас да немам очи па да се гледам дали ми стои убаво или не. Во однос на колекциите немам преголеми замерки бидејќи лани на екскурзија во Будимпешта отидовме во најголемиот ТЦ во Источна Европа и немаше ништо посебно. Само повисоки цени и ок по некое парче од Армани, Хуго Бос и сл што кај нас тешко се наоѓа. Ама горе доле истото го видов, а продавачките не знае ни 3 збора англиски така да и нивната услужност не е баш за фалење.
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
54
Поени од реакции
1
Im fali malce evropski smek, so malku podobro menadziranje i kreativnost moze da se postigne da musterijata se oseka poubavo dodeka pazari.
 
M

MIL

Гостин
Vo nasite prodavnici nedostastuva kvalitet , i nesto so prv pat treba da se vidi nekoj interesni cakani stvari trendi da kazam so gi nemame videno ... se e veke videno bre aman !
Zatoa pocnav i od net da si poracuvam garderoba zaso koa ke kupam shorc ili jeans odma gledam nekoj kako moite na iskacanje i nekam veke da gi nosam !!!!!!!
ima luge koj ja pratat modata i sakaat neso novo da izbacat a tuka toa go nema
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Vo nasite prodavnici nedostastuva kvalitet , i nesto so prv pat treba da se vidi nekoj interesni cakani stvari trendi da kazam so gi nemame videno ... se e veke videno bre aman !
Zatoa pocnav i od net da si poracuvam garderoba zaso koa ke kupam shorc ili jeans odma gledam nekoj kako moite na iskacanje i nekam veke da gi nosam !!!!!!!
ima luge koj ja pratat modata i sakaat neso novo da izbacat a tuka toa go nema

Ова ми е многу нејасно. Дома имам 20 маички летни, ако успеам летово да ја облечам секоја од нив по 3 пати е успех. И крш да е квалитетот, 3 пати ќе издржат бре.
Квалитет ми е битен само за чизми и патики. За облека ич не гледам квалитет. Појше гледам да имам квантитет отколку квалитет.
 
T

Tamora

Гостин
Разновидност , треба да се отепаш од шетање и прашање е дали ќе најдиш црна маица со кратки ракави .Секаде истите дезени , модели . 90% од девојките се облекуваат во Тера Нова и слични навидум брендови со многу лош квалитет а цени од кои боли глава +тоа што нема да се продаде во Европа го носат кај нас . Единствено од таму вреди да се купува кога има распродажба .
H&M секаде во светот важи за марка која има прилично ниски цени а кај нас ако некој донесе од кај нив и најобични пантолони три пати треба да ги преплатиш.
За спортска опрема и обувки да не прајме муабет , практично сме хендикепираме во тој поглед , па сега и по повлекувањето на Саломон ќе нема обични чизми од кај да се купат . Само роба од Кина по продавниците ама па кога ќе размислиш мнозинството само такава и можеме да си дозволиме :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Недостасуваат асални попусти, не само на парчиња облека последен број што останало, туку да имаш и избор и броеви. Па има и еден ОБИД за аутлет, демек поевтино многу треба да е, разликата е минорна од аутлетот и од официјалните продавници на брендовите. Прав аутлет е, идеш и земаш бар 2 пара солидни патики за 3000 денари.
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Прво што фали е избор т.е поголеми и подобри колекции,или па да не пуштаат кај нас само тоа ѓурето што нема да се продаде на запад.
И второ реални цени.
За продавачите нема да коментирам има секакви, и фини и беобразни зависи од типот на продавница и видот на произоводи кои ги продаваат.

Да елаборирам, сите овие светски трговски марки што ги има кај нас, ќе зборам за средната класа, зашто и од овие големите светски имиња кај нас нема нит има потреба да има, дека тоа што го носат кај нас е само дел од целосната колекција.
Или сум забалежела ќе донесат од сите ама по едно-две паричиња по број.
Тоа ме иритира, сакаат бизнис а донеле само 2 С, 2 Л и 2 М.
Голем дел од колецијата не се појаувава во нашите продавници од само за нив познати причини. Да знам мал пазар сме, ама подобро да не отвараш ич или ако отвраш донеси барем најголем дел од тоа што го нудиш во таа нова колекција.
И за цените, не знам дали е до нас и до тој наш клет менталитет, ама никогаш не сме искрени со цените, Набилдани, напувани, за разлика од соседните земји плаќаме најскпата облека а имаме најниски плати.Зашто?
ОКеј не сме во Еу и даноците ни се повисоки, но кога се работи за попустите, кај нас пишуваат 50,пресметуваат 25 и така соодветно. Ме иритра што мислат дека сме глупи, и основна матекатика не знаеме да пресметаме, ми ја вреѓаат интелегенцијата.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Мене ми недостасуваат продавници кои ке имаат уникатни и плус необични типски парчиња гардероба ,чевли ... за кои ке знам дека тоа парче го имаам само јас и никој друг ...зашто страшно ме нервира унифомираноста која е присутна кај нас
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
покрај се’ останато и ова

Разговарај со клиентот на негов јазик
 
Член од
14 март 2014
Мислења
473
Поени од реакции
1.163
Подобар персонал.
Некои сакајќи да го продадат парчето се или пренападни или те умираат за да го купиш или не знаат да ти најдат бројка.
:cautious:
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
ako zboruvame za moda, im fali mnogu obleka od site brendovi , marki ( orginal ) znaci da ima shirok izbor na stilovi. da mozes da stavish ( smenish ) nekoj nov stil. poz
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Најмногу ми смета што вадат роба од пред неколку години и пак ги продаваат по иста цена.Ако веќе сакаш да се откачиш намали ги за 70%. Тоа често гледам 3 год исти ствари ги вадат од магацини као нови демек а прошле 5 сезони а башка што се купени аутлет и од земјата кај што доаѓаат, и не ми се верува....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom