Што е поважно: учењето или дружењето?

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
za kogo kako za mene poveke druzenje pomalce ucenje :) ustvari ucenje ic :icon_lol:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Јас мислам дека и двете се подеднакво важни, и како средношколецот ќе си го организира времето зависи само од него.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Како воопшто може овие две работи да се раздвојат не ми е јасно. Неможеш да одиш у школо и само да учиш и ништо повеќе. Можеш да одиш и да не учиш ама тогаш и дружењето ќе стане проблем. Или ќе паднеш или ќе останеш необразован шупак па нема да те сака никој у друштво. А инаку најубавите дружби се случуваат преку учење. Се секавам на времето после школо пред писмена кај Ана да вежбаме математика. Прво ќе се накркавме, па музика, па заебанци па ова она...па до парк ќе шетневме...и уствари си заборавил за што си дошол али who cares..битно денот ти поминал супер.
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Za mene i ucenjeto e mnogu vazno ama se razbira i druzenjeto vo sekoj slucaj.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Pred se druzenjeto,no ne smee da se zanemari i ona drugoto
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Како јаков што кажа треба и двете.Не се разделуваат тие две работи.А колку ќе учиш зависи колку брзо ги сваќаш работите.Ако побрзо учиш ќе имаш повеќе време за другарите.Ако седиш над книга по 3 саати и пак ништо не научиш е тогаш тешко за со другарите да излезеш во кафич или слично
 
Член од
23 февруари 2006
Мислења
30
Поени од реакции
0
na mene po bitno mi e druzenjeto otkolku ucenjeto no bez obrzovanie si nikoj i nisto pa zatoa mora i da se uci :)
 
Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Фор Фак Сејк!!! Колку ли време ти треба да учиш во средно за да немаш време за другари???
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
И двете се исти, што курац ако учиш ко луд, седиш дома петок и сабота со главата над книгата, и ќе дипломираш прв во генерацијата, али утре не знаеш да се пробиеш затоа што еден салам муабет не знаеш да направиш, ако не знаеш да се пробиеш џабе ти е и диплома и се. Али исто важи и за школото, ако го запоставиш и ако само гледаш кај да се опиеш, утре за ништо не те бива.
Така да треба еден добар баланс да се најде, да знаеш кога треба да си останеш дома и да си учиш, али исто така и да знаеш кога треба да излезеш и едноставно да се издуваш и релаксираш. Ако си нон стоп напнат и ако ти е книгата само у глава, без да излезеш од дома, не ни ти оди учењето. Јас знам ако се мачам некоја лекција да научам саат време, ќе излезам малку или ќе му се јавам на некој, ќе ми се оттргне малку умот од тоа, и после земам книга и за 5 минути научена ми е лекцијата.
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
И двете се подеднакво важни!
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
33
Поени од реакции
2
KOE TRKALO OD VELOSIPEDOT E POVAZNO PREDNOTO ILI ZADNOTO
 
Член од
12 март 2006
Мислења
354
Поени од реакции
1
Dvete raboti mi se mnogu vazni ama uspevam da gi postignam i dvete. A ako moram da odbiram togas druzenjeto. I da nemas uceno mozis da se snajdis na uciliste, ke prepisis ili ke gi ufilmas malce profesorite:icon_lol: :icon_lol: .
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
двете работи му се потребни на човекот и мислам дека треба да се направи баланс ни да се забега многу по учење ни да се забега многу по дружење и шетање
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
I dvete se mnogu vazni. Ama prednost ima druzenjeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom