Што е вистинска вера?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Цитат:
„Јас секогаш кога ќе се помолам се чувствувам подобро, не добивам некое просветлување но поутешно се осеќам, само работата е во тоа што јас се молам кога ептен кнап ќе ми дојде, кога ќе ми се слоши од мака. Да го правам тоа почесто сигурно нема ни да дојде до толку лошо... Немоќ во ред, но не мора да значи малодушност, и во таа немоќ може да има многу радост, или не? :)
Коментар:
Па и нема поголема радост ако се обраќаме до Севишниот, знаејќи дека Он никогаш нема да не остави. Па Он еднаш веќе дојде заради сите, но и заради мене.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
1. Вистинската вера доаѓа од вистинскиот Бог.
2. Вистинската вера е знаење кое од Бога ни е дадено за џабе, без наши заслуги, но за наше спасение.
3. Вистинската вера е жива вера, теорија која е 100% практично употреблива.
4. Вистинската вера има свои дела; „...покажи ми вера и јас ќе ти покажам дела...„, вели Апостолот Павле.
5. Вистинската вера спасува, а делата откупуват ( ги „покриваат„ нашите гревови);секој поеднинец кој поверувал во вистинскиот Бог и решил да се потчини на Неговата волја, може да се надева на свое место во Рајот.
-----------------------------------
Ние сме спасени по Божја благодат (е нешто незаслужено), не е според делата , за да не се возгорееме со нив. Создадени сме да добри дела кои Бог ги определи за нас за да живееме во нив и преку нив.

Цитат:
„Јас секогаш кога ќе се помолам се чувствувам подобро, не добивам некое просветлување но поутешно се осеќам, само работата е во тоа што јас се молам кога ептен кнап ќе ми дојде, кога ќе ми се слоши од мака. Да го правам тоа почесто сигурно нема ни да дојде до толку лошо... Немоќ во ред, но не мора да значи малодушност, и во таа немоќ може да има многу радост, или не? :)
Коментар:
Па и нема поголема радост ако се обраќаме до Севишниот, знаејќи дека Он никогаш нема да не остави. Па Он еднаш веќе дојде заради сите, но и заради мене.
---------------------------------------------------
некоку работи за да се чустуваме постојано добро и исполнети во нашиот дух.
1. Читање редобро Библија барем 15 мин ден.
2. Секојдневна Молитва - барање водство од Бога за тековниот ден.
3. Развивање на личен однос со Бог - (познато како мирен час)
4.Заставуање други - браќа и сестри во Христа - во молитва.
5.Заедништо со други Христијани - дружење со верни
6.Сведочење за евангелието што Бог направи за нас.
Накратко ова се отприлика 6 библиски принципи кои треба секој дневно да ги практикуваме за имаме исполнет живот и тоа живот во изобилство каков што ни ветува Господ Бог ..
Поздрав,

Хммм...колку ми е познато, молтивата е разговор со Бога. Притоа, ни случајно немора да значи дека „нешто треба да се случи„, оти тоа би било знак за гордост, а не знак за свесност за својата немоќ пред Бога и за своите неспособности било што да се направи за свое спасение, без учество Божјо. Со молитвата не се бара ништо материјално,туку се бара Божја помош во својата намера за спасение. Затоа и постојат повеќе молитви, зависно од потребата и намерата, но молитвите редовно се однесуваат на благодарење за се што имаме, за спасение на душата и здравје на телото и ништо повеќе од тоа.
Но, најпрво барајте го Царствотот Небесно, а се другио ќе ви се придодаде и преумножи„, вели Христос. Ете,тоа е хиерархијата во она кое го бараме преку молтивата од Творецот. Воедно, тоа и е непремостливата разлика меѓу христијанството и другите, особено источните религии.
--------------------------------------
јас само ќе додадам Амин на сево ова.. :wink: супер
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
19
Поени од реакции
1
vistinska vera?da ne fermas nisto i da veruvas vo toa sto go cuvstvuvas.ne e voopsto bitno dali toa nekoj go vikaat Boga,drugi Satana ili treti nauka
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
vistinska vera?da ne fermas nisto i da veruvas vo toa sto go cuvstvuvas.ne e voopsto bitno dali toa nekoj go vikaat Boga,drugi Satana ili treti nauka
Уффф...и сите тие се идентични? Не забележуваш никава разлика меѓу нив?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Sto e vistinska vera?
Vistinska vera e da veruvas vo samiot sebe da veruvas vo ona sto go pravis, da veruvas koga se ke bide sruseno deka ima nadez povtorno da se obnovi.
Optimizmot i voljata se vistinskata vera. Ako veruvas vo niv i ako gi pocituvas togas nema nesto so ne mozis da go postignis.

Postov mozi mi e malku off topic ama jas taka mislam
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Sto e vistinska vera?
Vistinska vera e da veruvas vo samiot sebe da veruvas vo ona sto go pravis, da veruvas koga se ke bide sruseno deka ima nadez povtorno da se obnovi.
Optimizmot i voljata se vistinskata vera. Ako veruvas vo niv i ako gi pocituvas togas nema nesto so ne mozis da go postignis.

Postov mozi mi e malku off topic ama jas taka mislam
Сум чул за еден човек што верувал дека може да лета. Бил толку убеден во себе и неговата воља и оптимизам биле толку силни, што решил да ЛЕТНЕ од врвот на својата зграда.
Пред да тресне на дното, сфатил дека неговата вера биле погрешна, но веќе било касно :(
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Сум чул за еден човек што верувал дека може да лета. Бил толку убеден во себе и неговата воља и оптимизам биле толку силни, што решил да ЛЕТНЕ од врвот на својата зграда.
Пред да тресне на дното, сфатил дека неговата вера биле погрешна, но веќе било касно :(
tocno taka svatil nesto i jas si svativ deka vo to so sum veruvala e seto laga pa i jas padnav docna bese. Mozebi ne cini da bidis pregolem optimist ama sekoe covecko dostignuvane e rezultat na optimizam i samoverba
 

Crni Bombarder

Shipwrecked
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
tocno taka svatil nesto i jas si svativ deka vo to so sum veruvala e seto laga pa i jas padnav docna bese. Mozebi ne cini da bidis pregolem optimist ama sekoe covecko dostignuvane e rezultat na optimizam i samoverba
Duri i koga kje se obides da go pobies zakonot za gravitacija?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Вистинска вера...
Тоа би било едно секојдневно општење со Бог, било директно преку молитва, читање (и однесување според) на Светото Писмо, доверување на сите грижи и проблеми Нему, но и благодарење за се што ни се случува....
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Сум чул за еден човек што верувал дека може да лета. Бил толку убеден во себе и неговата воља и оптимизам биле толку силни, што решил да ЛЕТНЕ од врвот на својата зграда.
Пред да тресне на дното, сфатил дека неговата вера биле погрешна, но веќе било касно :(
Barem po mene, ova e apsurden primer a ushte pomalku odgovor, na mnogu logichno razmisluvanje.
Hipotetichki, onoj shto reshil da letne ne e nishto polosh od onoj koj kako vernik apstinira od zemnite zadovolstva. Koga konechno ke 'padnat', mongu verojatno e deka nema da imaat vtora shansa. :toe:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Христијаните не апстинираат од земните задоволства, мислам на вистинските земни задоволства.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Mislish na toa shto e dozvoleno, a ti go prifakjash, kako zadovolstvo.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
А кое е вистинското земно задоволство а чорбаџи? И дали има некое друго освен земно задоволство?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ајде напишете од кое земно задоволство апстинираат христијаните.
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
vistinska vera e vera na koja sto vistinski ke i se posvois koja sto na nekoj na4in si ja po4ustvuval i znaes deka toa nesto vo koe sto veruvas deka e zivo deka postoi.spored mene vistinska vera e budizmot bidejki budistite preku meditiranjeto go 4ustvuvaat toa nesto vo koe sto veruvaat i verojatno nekoj od niv mozat i da go vidat taka da tie so pravo se posvetuvaat na nivniot bog za razlika od nasata religija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom