Што е вистинска вера?

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Duri i koga kje se obides da go pobies zakonot za gravitacija?
Da go pobies i zakonot za gravitacija vsusnost toj e pobien so coveckiot um i so sposobnosta da gi proanalizira skoro site prirodni pojavi- pa taka ja izmislil i raketatata i go pobil zakonot za gravitacija.( pred raketata imalo i mnogu drugi vakvi pronajdoci koi se spotistavile na ovaj zakon. Se pocnalo so vertikalniot istrel vsusnost)
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Библијата вели: „Вера е да бидеме сигурни во работите на кои се надеваме“ (Евреите 11:1,. Значи, верата се темели на точно спознание, факти врз основа на кои можат да се донесат исправни одлуки.Верата може да се спореди со синџир кој има алки на доверба и верба кои го поврзуваат човекот со Бог. Но, ваквата вера е нешто што се негува; не е нешто со кое сме родени.Верата доаѓа од слушање, а слушањето — од словото Божјо“Значи, треба да си одвоите време да го запознаете Бог и учењата на неговиот Син, Исус Христос. Ова знаење не се стекнува без напор (Изреки 2:1—9). Мора да се напрегате за да откриете што вели Библијата и за да се уверите во нејзината веродостојност.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ова знаење не се стекнува без напор (Изреки 2:1—9). Мора да се напрегате за да откриете што вели Библијата и за да се уверите во нејзината веродостојност.
Се додека не вложиш напор и се увериш за сите вери, не можеш да кажеш дека ја најде вистинската. Хиндуизам, Будизам, Ислам, Јудејство , древните Пагански вери, Христијанство... сите тие си имаат свои книги пораки, си бара истражување читање, од како ќе ги спознаеш сите па ете сиу се решила за христијанство - ќе изучиш и испиташ католици, адвентисти протестанти православни... да видиш која е најчиста вера. Е тогаш може да се рече дека си верник. Хиндуизмот е 1000-1500 години постар од христијанството има голем број верници - значи ли тоа дека тие ја најдоа вистинската вера? милиони луѓе се се уште пагани како што биле нивните претци пред 7000 години. И тоа е вера но ти не ја знаеш, не си ја запознала не си ја истражила, проучила не си се обидела да ја прифатиш.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
Се додека не вложиш напор и се увериш за сите вери, не можеш да кажеш дека ја најде вистинската. Хиндуизам, Будизам, Ислам, Јудејство , древните Пагански вери, Христијанство... сите тие си имаат свои книги пораки, си бара истражување читање, од како ќе ги спознаеш сите па ете сиу се решила за христијанство - ќе изучиш и испиташ католици, адвентисти протестанти православни... да видиш која е најчиста вера. Е тогаш може да се рече дека си верник. Хиндуизмот е 1000-1500 години постар од христијанството има голем број верници - значи ли тоа дека тие ја најдоа вистинската вера? милиони луѓе се се уште пагани како што биле нивните претци пред 7000 години. И тоа е вера но ти не ја знаеш, не си ја запознала не си ја истражила, проучила не си се обидела да ја прифатиш.
До кога мислиш да јадеш бурек?
Се додека модераторот ти го купува гратис?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
До кога мислиш да јадеш бурек?
Се додека модераторот ти го купува гратис?
хахах се наљути Сиртаки3, а бе форумџија ниик менува али ќуд никада
Тое дете, за да речиш дека нештото е нај добро и најисправно треба да видиш и остали понуди, пример сирење, кој сака овчко кој кравјо кој мешано, јас сакам козје (да не продаваш козје сирење - гледам си пишал дека чуваш коза в двор?)
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
хахах се наљути Сиртаки3, а бе форумџија ниик менува али ќуд никада
Тое дете, за да речиш дека нештото е нај добро и најисправно треба да видиш и остали понуди, пример сирење, кој сака овчко кој кравјо кој мешано, јас сакам козје (да не продаваш козје сирење - гледам си пишал дека чуваш коза в двор?)
Абе и јас да сум модератор и јас ќе јадев бурек.....можеби?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Абе и јас да сум модератор и јас ќе јадев бурек.....можеби?
Пробај, не е тешко, кога ќе видат тека имаш знаење, знаеш убаво да го образложиш со факти, без навреди и нервози сигурен сум дека еден ден ќе те стават за модератор.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
Пробај, не е тешко, кога ќе видат тека имаш знаење, знаеш убаво да го образложиш со факти, без навреди и нервози сигурен сум дека еден ден ќе те стават за модератор.
Абе јас за тоа живеам.
Ноќи не спијам, дење се будам, во кафеани трезен седам, во библиотеки книги читам...абе заебано е кога не си модератор.
А уште по заебано е кога се модератори такви како тебе
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
А уште по заебано е кога се модератори такви како тебе
Е таков сум, сакам кога се пишува со знаење а не од пакост и злоба, сакам кога се цитираат извори а не празни муабети, сакам кога се дискутира на културно ниво.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
[quote="Sidarta3, post: 6572783, member: 67969"
А уште по заебано е кога се модератори такви како тебе
Е таков сум, сакам кога се пишува со знаење а не од пакост и злоба, сакам кога се цитираат извори а не празни муабети, сакам кога се дискутира на културно ниво.[/quote]
Културата е за тебе странски поим.Не употребувај поими кои не ти се јасни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom