Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Што да придонесуваме, кога и придонесеното ќе го распарчат и ограбат.
Еве што ми се случи мене, напишав и во ДК кога си дојдов од Македонија.
Бев крајот на септември после 1 година дена до Велес, да извадам документи за венчавање, тие заебанции, извод од матичната книга на родените, уверение од слободна брачна состојба, уверение од државјанство и уште некои ситници, знаете ли колку пари ме олуштија? 50 евра платив за се. За 3 ебана документа, дрѓавјанин на сопствената држава, ме олушти, а мислев дека се нема да ме фати ни 1000 денари. НЕ! само уверението од слободна брачна состојба го платив 1200 денари, или 20 евра.
Истите, потполно истите документи, ги извади мојот сопруг за себе, во Босна, 5 евра се на се не плати. Во ебаната Босна, каде што имате дупки по зградите, и опрез од минско поле знакови по патиштата.

Јас сум многу среќна што во моето опкружување овде нема Македонци. Не велам дека ги нема воопшто, ги има ама јас ги одбегнувам. Знаете ли зошто?
Затоа што ми се повраќа од менталитетот, се плашам да не ми напакостат на било кој начин, затоа кога ќе забележам си ќутам и си држам дистанца. Некој ќе каже, твој човек е, твој јазик зборува, не, не сакам. Јас општо се дистанцирам од сите луѓе, ама најмногу од Македонец. Едноставно не ми треба.
Слободно. за такви како тебе имаме и фонд приватен, а еве и јас се нудам ја ќе ти платам слободно да се иселиш од Македонија. Тие 1 200 што ги кажуваш можам да ти пратам во ПП и да ти дадам 2 000. Оди живеј во Босна и онака не си потребна тука пошто сама така си викаш, што ќе си ни даде даваш некој придонес, да не работиш, нуклеарна физика или слично. ;)
 
M

Moon Child

Гостин
Слободно. за такви како тебе имаме и фонд приватен, а еве и јас се нудам ја ќе ти платам слободно да се иселиш од Македонија. Тие 1 200 што ги кажуваш можам да ти пратам во ПП и да ти дадам 2 000. Оди живеј во Босна и онака не си потребна тука пошто сама така си викаш, што ќе си ни даде даваш некој придонес, да не работиш, нуклеарна физика или слично. ;)
Незнаеш колку само НЕ ме наврдуваат твоите зборови.
Немораш да иницираш да се исселам, јас го сторив тоа. Благодарам за грижата. Не ме боли воопшто, ниту ги повредуваш моите патриотски чувства, затоа што ги немам:) Така што можам само да ти порачам дека чукаш на погрешна врата:giggle:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас сум многу среќна што во моето опкружување овде нема Македонци. Не велам дека ги нема воопшто, ги има ама јас ги одбегнувам. Знаете ли зошто?
Затоа што ми се повраќа од менталитетот, се плашам да не ми напакостат на било кој начин, затоа кога ќе забележам си ќутам и си држам дистанца. Некој ќе каже, твој човек е, твој јазик зборува, не, не сакам. Јас општо се дистанцирам од сите луѓе, ама најмногу од Македонец. Едноставно не ми треба.
Полн погодок ...
Македонецот и да замине во странство доколку сака да просперира и да живее нормален живот мора 100% да стои настрана од ’’своите‘‘ и тоа не само од Македонците туку општо од сите Балканци !
Понастрана да живее, работи и да комуницира само со лица од други националности мислам дека само така може да го биде Македонецот, поголемо срање од домашниов менталитет и животни сфаќања не верувам дека има на планетава Земја ... сите Балканци а и воопшто источно-Европјани се исти, исто варварско племе/багра !
Доволно е пет минути да направиш реален муабет со некој странец и да сфати човек некои работи колку сме ние назад и колку сме доле во калта во секое можно поле пред се со менталитетот и животните сфаќања и ставови !
Не е вината само во политичарите проблемите потекнуваат и од психикусот на обичниот човек кој со својата неукост, недоволна едуцираност и информираност, застарени сфаќања, општа незаинтересираност за ништо и тотална пасивност самиот себеси се претставува и оддава впечаток дека е само една обична табула-раза овца која треба да се стриже, молзе и коли од страна на неговите господари !
Не е ни до парите, јас гарантирам дека овде и Германски плати да се зимаат во државава пак менталниот склоп на 99% од народот ќе си остане 100% ист и тоа е тоа, не за џабе се рекло дека секое племе на планетава Земја не заслужува да има слобода и своја држава !
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас сум многу среќна што во моето опкружување овде нема Македонци. Не велам дека ги нема воопшто, ги има ама јас ги одбегнувам. Знаете ли зошто?
Затоа што ми се повраќа од менталитетот, се плашам да не ми напакостат на било кој начин, затоа кога ќе забележам си ќутам и си држам дистанца. Некој ќе каже, твој човек е, твој јазик зборува, не, не сакам. Јас општо се дистанцирам од сите луѓе, ама најмногу од Македонец. Едноставно не ми треба.
Реално треба сељачана да избегнуваш, ама многу тешко се препознаваат од прва. А биди сигурна дека добри македонци со кои може реално да се комуницира тешко да најдеш, бидејќи и тие како тебе размислуваат :)
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.034
Поени од реакции
1.022
Незнаеш колку само НЕ ме наврдуваат твоите зборови.
Немораш да иницираш да се исселам, јас го сторив тоа. Благодарам за грижата. Не ме боли воопшто, ниту ги повредуваш моите патриотски чувства, затоа што ги немам:) Така што можам само да ти порачам дека чукаш на погрешна врата:giggle:
Da ne begam od temava, ama sakam da te prasam edno prasanje.
Sosema te razbiram za gnevot i pricinata za emigracija.

No, zosto iako go imas ovoj ogromen animozitet za Makedonija kako drzava, Makedonecot kako edinka na taa drzava i se sto e povrzano so ovie dve, ti sepak doagjas na ovoj makedonski forum?

Nemoj loso da me razberes, ne te brkam. Nitu pak mozam. Primetiv na razlicni temi, izrazuvas ogromen revolt i gnev so se sto ima predznak "Makedonski" , a sepak ne shtedish od tvoto skapoceno vreme da ne posetis i spodelish mislenje , eve, tuka so nas Makedoncite :)
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Изгубив 5 години од животот, што добив? Добив добра забава во Дубаи, кров над глава и слично. Тука за тие 5 години што и да работев немаше да можам ни голф 4 да купам
 
M

Moon Child

Гостин
Da ne begam od temava, ama sakam da te prasam edno prasanje.
Sosema te razbiram za gnevot i pricinata za emigracija.

No, zosto iako go imas ovoj ogromen animozitet za Makedonija kako drzava, Makedonecot kako edinka na taa drzava i se sto e povrzano so ovie dve, ti sepak doagjas na ovoj makedonski forum?

Nemoj loso da me razberes, ne te brkam. Nitu pak mozam. Primetiv na razlicni temi, izrazuvas ogromen revolt i gnev so se sto ima predznak "Makedonski" , a sepak ne shtedish od tvoto skapoceno vreme da ne posetis i spodelish mislenje , eve, tuka so nas Makedoncite :)
Јас истиот став за Македонскиот менталитет го имав и пред да се преселам, и во суштина сум затворен тип на човек, сакам да кажам не сакам многу луѓе околу мене, а пакоста од македончето е еден голем плус, затоа и ја избегнувам. Општо познато е дека сме да му умре козата на комшијата народ, во секој еден контекст, завидливи, пакосни, и подмукло злобни. Сме, во глобала земено.

Јас не отидов далеку, сеуште сум на Балканот, така што и овде можеби го има тој менталитет, но јас овде сум кратко време за да навлезам во нивниот менталитет. Повеќето што сум видела е дека секој својата работа си ја гледа, и колку и да е срање овде во ЦГ, вистината е дека работа има, и дека луѓето овде доста поопуштено живеат.
Еве ти еден пример, излегуваш на кафе во Велес со другар/ка сеедно, и околу тебе, 80посто луѓе бистрат политика, а 50посто од тие 80 што бистрат политика ти се деца од 16 до 20 години. Луѓето во Македонија се преокупирани со политиќки теми од секојдневието, особено младите. Луѓето се мразат и не се дружат ако се од спротивна партија, сериозно е ова, не е само на зборување, ткви случки стварно има.
А на пример овде, никој полов орган не го боли што и како, само дедовци зборуваат за ДПС, за Мило Џукановиќ и Ранко Кривокапиќ. Немаш медиумски толку труење, само пред избори месец дена досаѓаат, и тоа не толку агресивно како што е кај нас во текот на целата година.
Е мене тоа ми се допаѓа. Секој својата работа си ја гледа, политиката овде е далеку по не застапена, значи во секојдневниот живот на луѓето.
А зошто доаѓам овде, незнам, навика, ваљда :) Долго ме има, па ете, секогаш свраќам да видам што има ново, што се случува и.т.н.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Ја напишав погоре, Македонија и Македонците си патат од самите себе. Тие си патат од македонците кои ќе отидат некаде, грција, бугарија, србија, ЦГ, хрватска, словенија, САД, германија, франција, шведска, норвешка, канада, австралија, ОАЕ и се поголеми и попартиоити од тамошните жители. Односно кога ќе дојдат тука се поголеми американци од самите американци. Тоа јас го гледам и сум го доживеал. У Охрид се бања со купаќи со австралиско знаме, за ние да видиме дека он е австралијанец. :).
За да мериме дека Македонија ни е најважна не треба да се докажуваме со чаталење, перчење и фалење, туку со дела. Кој што направил за својата држава, за својот двор, за својата улица, зграда, куќа. Што лично има некој придонесено.
Јас знам каков е менталитетот на мојот народ. Ама правам да му се смени.
Поставувам бандери за струја на мојата улица, и ставам улично да биде осветлена, и онака ја плаќаме струјата. Еден комшија ми вика дека ги ставам бандерите во туѓо место, а не во свое. :). Тој упорен се заканува со адвокати, со инспекции, чуда и врагоиј. Ја му викам џабе му се, нека вика, ја пред да ги поставам си извадив документ, не сум будала да инвестирам у нешто што може да ми го одземат или срушат. Тој упорен и се сили, а му викам и твоите деца одат по улицава, темна е, кучиња има, може некој да ги нападне девојчињата, све бива. Ја за добро на сите праам. Што сум будала да давам дополнително пари за улични сјалици, 5 на број кога е тоа работа на општината, ама дур ја чекам неа, сам ќе ставам за општо добро. Јас знам кај живеам и со тоа се борам, ама нема да попуштам. Јас ќе бидам еве Германец од Македонија, ја бар да им бидам пример, како се работи. Нив ги мрзи гранките што висат од оградат кон улицата да ги поткастрат, а сите ги гребеме колите на разминување. Ама јас моите ги кастам и ги средувам, се трудам да давам позитивен пример, се трудам да помагам, и нема да ја напуштам Македонија никогаш, ќе ја бранам до последно.
Сакам да знаат сите кои не ја сакаат својата држава, дека таа е една и единствена, и да знаат дека има луѓе како мене, кои секогаш ќе бидат тука за да ја одбранат. Мене не ми е гајле дали се 100, или 500 000 такви, важно ми е дека не има.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.738
Поени од реакции
9.864
Оваа Moon Child отишла у Црна Гора а бистри политика како од Холивуд да е па уште не сматра за ропаци и неизживеани,вакви такви и онакви. Трипати фејс палм за тебе дете :facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Оваа Moon Child отишла у Црна Гора а бистри политика како од Холивуд да е па уште не сматра за ропаци и неизживеани,вакви такви и онакви. Трипати фејс палм за тебе дете :facepalm::facepalm::facepalm:
За Црна Гора што го напиша она тоа погоре е скрос точно, еве и јас потврдувам бидејќи од дете идам во Црна Гора, претежно преку лето, имаме пријатели куќни што живеат меѓу Бар и Улцињ (Утјеха се вика тоа)...Ниту таму не е најсјајно ама за разлика од овде животот е многу поопуштен и со помалку стрес во секојдневието...За приморскиот дел барем со сигурност можам да тврдам дека е така...Чист воздух, добар туризам, море, топ плажи, дружби, солиден ноќен живот, Црногорци - вистински хедонисти, а цени пристапни, значи можеш да си дозволиш еден пристоен живот...
И ДА - младите Црногорци не се замараат со политика во никој случај, барем не оние кои јас ги знам, а знам доста...Мирисот на Македонија нема врска со тој на Црна Гора...!
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Изгубив 5 години од животот, што добив? Добив добра забава во Дубаи, кров над глава и слично. Тука за тие 5 години што и да работев немаше да можам ни голф 4 да купам
Krov nad glava ama tuka, aj kazi kolku e krov nad glava vo dubai i dali moze so platata da go kupis.[DOUBLEPOST=1425368482][/DOUBLEPOST]
За Црна Гора што го напиша она тоа погоре е скрос точно, еве и јас потврдувам бидејќи од дете идам во Црна Гора, претежно преку лето, имаме пријатели куќни што живеат меѓу Бар и Улцињ (Утјеха се вика тоа)...Ниту таму не е најсјајно ама за разлика од овде животот е многу поопуштен и со помалку стрес во секојдневието...За приморскиот дел барем со сигурност можам да тврдам дека е така...Чист воздух, добар туризам, море, топ плажи, дружби, солиден ноќен живот, Црногорци - вистински хедонисти, а цени пристапни, значи можеш да си дозволиш еден пристоен живот...
И ДА - младите Црногорци не се замараат со политика во никој случај, барем не оние кои јас ги знам, а знам доста...Мирисот на Македонија нема врска со тој на Црна Гора...!
Ziveat kolku tolku lagodno tie so imaat imot na moreto nasleden od roditelite, ne rabotat nisto i ziveat od izdavanje. Odi prasaj gi tie vo Podgorica i ostanatiot del na crna gora so e malce podaleku od moreto kako ziveat. Isto e i vo Hrvatska, Grcija i golem del od banana drzavite so imaat izlez na more.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Еве ти Валво, двособен стан во Дубаи за 83-4 к евра, станот е 67 квадрати. Толку е и во центар на Скопје.
Ne znam kolku se cenite, imav drugarce so preklani rabotese tamu so svoja firma za mestenje klimi, mislam deka rece deka e m2 stan 4-5000 evra. Ne veruvam deka me lazel. Imao stanovi so kostale i po 10.000 evra kvadrat to est preku milion dolari.
ps
Toj stanot na linkot ne e vo dubai, kojznae vo koe sviripicino e.[DOUBLEPOST=1425370109][/DOUBLEPOST]Kako i da e, ponekoja kuceska god da porabotis tamu sekako se isplakja, pogotovo da si go resis stanbenoto prasanje doma. realno 70% od prodadenite stanovi niz cela makedonija se od pecalbarski pari, vo skopje sekoj vtor prodaden stan e od avganistanski pari,zatoa se i naduvani cenite.[DOUBLEPOST=1425370430][/DOUBLEPOST]http://dubai.dubizzle.com/property-for-sale/residential/apartment/2015/1/15/brand-new-apartment-ready-to-move-in-for-s-2/?back=ZHViYWkuZHViaXp6bGUuY29tL3Byb3BlcnR5LWZvci1zYWxlL3Jlc2lkZW50aWFsL2FwYXJ0bWVudC8=&pos=1
Eve ti neso nabrzina so najdov, 3 milioni dirhami se 1 milion dolari. Ispod 300.000 dirhami nema nisto, a i tie se daleku nadvor od dubai.[DOUBLEPOST=1425371461][/DOUBLEPOST]http://dubai.dubizzle.com/property-for-sale/residential/apartment/2015/2/23/best-investor-deal-studio-multiple-units-1-2/?back=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&pos=6
Paz sega, ova e otprilika 50m2 stan se reklamira kako izvonredna prilika a cenata e 200.000 dolari. navedeno e deka za niv se plakja kirija 1500 dolari mesecno. Pa sega praj matematika plata/troskovi.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.238
Поени од реакции
21.550
Ја напишав погоре, Македонија и Македонците си патат од самите себе. Тие си патат од македонците кои ќе отидат некаде, грција, бугарија, србија, ЦГ, хрватска, словенија, САД, германија, франција, шведска, норвешка, канада, австралија, ОАЕ и се поголеми и попартиоити од тамошните жители. Односно кога ќе дојдат тука се поголеми американци од самите американци. Тоа јас го гледам и сум го доживеал. У Охрид се бања со купаќи со австралиско знаме, за ние да видиме дека он е австралијанец. :).
За да мериме дека Македонија ни е најважна не треба да се докажуваме со чаталење, перчење и фалење, туку со дела. Кој што направил за својата држава, за својот двор, за својата улица, зграда, куќа. Што лично има некој придонесено.
Јас знам каков е менталитетот на мојот народ. Ама правам да му се смени.
Поставувам бандери за струја на мојата улица, и ставам улично да биде осветлена, и онака ја плаќаме струјата. Еден комшија ми вика дека ги ставам бандерите во туѓо место, а не во свое. :). Тој упорен се заканува со адвокати, со инспекции, чуда и врагоиј. Ја му викам џабе му се, нека вика, ја пред да ги поставам си извадив документ, не сум будала да инвестирам у нешто што може да ми го одземат или срушат. Тој упорен и се сили, а му викам и твоите деца одат по улицава, темна е, кучиња има, може некој да ги нападне девојчињата, све бива. Ја за добро на сите праам. Што сум будала да давам дополнително пари за улични сјалици, 5 на број кога е тоа работа на општината, ама дур ја чекам неа, сам ќе ставам за општо добро. Јас знам кај живеам и со тоа се борам, ама нема да попуштам. Јас ќе бидам еве Германец од Македонија, ја бар да им бидам пример, како се работи. Нив ги мрзи гранките што висат од оградат кон улицата да ги поткастрат, а сите ги гребеме колите на разминување. Ама јас моите ги кастам и ги средувам, се трудам да давам позитивен пример, се трудам да помагам, и нема да ја напуштам Македонија никогаш, ќе ја бранам до последно.
Сакам да знаат сите кои не ја сакаат својата држава, дека таа е една и единствена, и да знаат дека има луѓе како мене, кои секогаш ќе бидат тука за да ја одбранат. Мене не ми е гајле дали се 100, или 500 000 такви, важно ми е дека не има.
Идеализмот е добра работа, го знам тоа пошто и ја сум размислувал како тебе долго време. Можам да ти кажам само дека на крај лошо за тебе правиш. Ќе ти реплицирам за повеќе точки.

Сите си ја сакаме Македонија, сме и патриоти и све. Но реалноста е што државата Македонија на многу луѓе ништо не им даде, ниту услови за човечки живот. Правам муабет за голем дел, фала Богу не за сите. Многу луѓе од очајност и за подобра иднина решиле да ја бараат иднината надвор од Македонија. Сите имаме еден живот и сакаме човечки да го поминеме. Не го потценувај овој чекор: да се одселиш од својата домовина да речам, е екстремно голем чекор. Никој не бега за ситници, ако си решен на таков чекор нешто стварно големо не чини. Тоа важи за сегашните иселеници ама и за тие во 1970/80. Дошле во друга земја, ги примиле, работеле/работат тука, имаат све што им треба за достоинствен живот и иднина, значи најдоја све тоа што во Македонија не нашле. Ја да сум, не купаќи, туку огромно знаме од таа држава што ме прими ке опнам во двор или на прозор како знак на благодарност! Не значи дека не ја сакаме Македонија, ќе си ја чуваме во срце ама еден живот имаме. А и плус ете еден дијаспорец си препознал но 10 други што се однесуваат нормално не. Не паушализирајте.

Веруваќи ми или не, но развојот на Македонија го следам многу многу време, сум бил и долго време во Македонија (да не испадне дека ја знам само од летниот одмор) и тврдам, дека моменталната ситуација е екстремно лоша во глобала ама и во скоро сите сфери на животот. Не гледам дека тоа во идните години ќе се смени.

Менталитетот на народот: Секоја чест за исклучоците, но во просек тој е катастрофален. Немаме чувство за солидарност туку само бараме личен корист, се ситиме на туѓи порази и несреќи, љубоморност, дволичност, намерна наштетување, за жал многу луѓе во Македонија можат вака да се окаратеризираат. Тоа нормално се изразува на секојдневниот живот и сегашната ситуација во државата е последица од тоа. Ете си имал лични искуства. На крај уште будала ќе те прават. На крај и ќе кажам дека ни недостасува национална свест.

И за на крај бранење на државата: Ти имаш само еден живот и во никој, ама баш никој случај не вреди да го даваш за „државата“. Не вреди за други луѓе (власт, политичари) да се жртвуваш, на крај уште крив ќе те најдат (2001), чисто се сомневам дека сега во слична ситуација би се нашле толку луѓе за одбрана колку што набројуваш. Вреди само за тебе и најблиските да се жртвуваш. Со тоа се враќаме на првата точка, дека одселувањето од државата е жртвување за себе и најблиските и гледам во последните години се повеќе луѓе го прават тоа.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Незнам што ја исфрустрирало оваа Мун Чалјд во Македонија па вакви постови да пише али дефинитивно ми стои како ептен фрустрирано девојче. Што и да ти се десило у Македонија тоа не е причина да генерализираш и да го вреѓаш народот како глуп, неизживеан и прост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom