Што готвите во моментов?

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
... дали знаете што значи „ 3 лажички сол“ на количина маса „брашно по потреба“? ...да не е грешка нешто рецептов :eek:
три лажици сол се 17 г, дневен внес на сол 3-5 г, и овој рецепт е испробан со толку сол? па тоа во уста не се клава ејјј :несвест:
Не е грешка, околу кило брашно иде. Испробани се од повеќе луѓе, добивам слики и ако не ме лажат, ги бендисале многу. :D Зависи до брашното колку упива. :D
Ако 2 одат во кифлички, поентaта на соленки е да бидат солени, ама не е ништо претерано, има и шеќер. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.649
Не е грешка, околу кило брашно иде. Испробани се од повеќе луѓе, добивам слики и ако не ме лажат, ги бендисале многу. :D Зависи до брашното колку упива. :D
Ако 2 одат во кифлички, поентaта на соленки е да бидат солени, ама не е ништо претерано, има и шеќер. :D
... пак не се сложувам, тоа е премногу сол и на кило брашно (ти горе не спомнуваш кило брашно туку по потреба брашно! дај да видам од НЕТ рецепт со три лажички сол...не ми се верува да најдеш... може неполна лажичка или по потреба посолено, ама три лажички сол знаеш што значи тоа, тоа не е веќе солено туку блуткаво тоа се 17 г сол да посолиш голем казан грав за цела касарна!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.649
На таа количина вино и масло, Шумеча сигурно клава барем 1 кг брашно, по потреба. Најчесто, кај рецептите за леб одат 2 лажички сол на 1 кг брашно. Така што, три лажички (15 гр) најверојатно не се премногу за соленки.
До сега повеќе пати сме се увериле во кулинарските способности на Шумеча, нема причина за сомнеж и за овој рецепт
... „сигурно“ иде кило брашно?
рецепт кога се пишува се дава сите податоци, а не „сигурно иде кило брашно’ затоа што некој ќе проба да направи и ќе ги расипе сите продукти додавајќи брашно по потреба, тоа значи и ич брашно, јас не реков нешто за шумеча и нејзините кулинарски способности, јас реков само за рецептот дека не е во ред со три лажици сол, повели најди на нет рецепт со три лажици сол вакви стапчиња, фурнирки или наречи ги како сакаш со таа приложена маса, брашното упивало, а солот ќе испари ли? :toe:
...еве едно видео со една симпатична девојка што мислам дека е иста како шумеча :backa: со сличен рецепт, види колку сол се става! инаку нема проблем ставите вие три лажици сол немам јас против, ама кога ќе го пробате стачињата ќе се сетите на мене или на шумеча, зависи :)

 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
... „сигурно“ иде кило брашно?
рецепт кога се пишува се дава сите податоци, а не „сигурно иде кило брашно’ затоа што некој ќе проба да направи и ќе ги расипе сите продукти додавајќи брашно по потреба, тоа значи и ич брашно, јас не реков нешто за шумеча и нејзините кулинарски способности, јас реков само за рецептот дека не е во ред со три лажици сол, повели најди на нет рецепт со три лажици сол вакви стапчиња, фурнирки или наречи ги како сакаш со таа приложена маса, брашното упивало, а солот ќе испари ли? :toe:
...еве едно видео со една симпатична девојка што мислам дека е иста како шумеча :backa: со сличен рецепт, види колку сол се става!

Ако некогаш во живот си месела, ќе знаеш на одредена количина течност колку "сигурно" брашно иде. Немам ништо против соленките и без сол да ги правиш. А едно си во право, ако ги изедеш сите соленки, тоа е поголема количина сол него за твоите дневни потреби
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
јас реков само за рецептот дека не е во ред со три лажици сол, повели најди на нет рецепт со три лажици сол вакви стапчиња, фурнирки или наречи ги како сакаш со таа приложена маса, брашното упивало, а солот ќе испари ли?
Кај прочита 3 лажици сол? Зошто ми испревртуваш зборови?
Ако успееш со тие течности да замесиш тесто, да не ти лепи на работна површина и да го расукаш со помалку од кило брашно, јави ми.
Шерпица правела со 400 гр брашно, ставила лажичка, јас 3 на кило.
Немам намера да се докажувам со слики, википедии и да барам по други рецепти, не ми е до толку досадно.
Ако планираш сите да ги изедеш во еден ден, да, многу е. Ама каснеш 3-4 нема ништо да ти биде.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.649
Ако некогаш во живот си месела, ќе знаеш на одредена количина течност колку "сигурно" брашно иде. Немам ништо против соленките и без сол да ги правиш. А едно си во право, ако ги изедеш сите соленки, тоа е поголема количина сол него за твоите дневни потреби
... е добро де, шо е проблемот, дали јас сум месела, тоа ќе го оправда рецептот? месите ги со три лажици сол нема проблем, јас само да кажам Агата да не се зезне, па да не може во уста да ги стави пресолените стапчиња, кои добиваат блуткав вкус од пресоленост!
... а ти ако си готвач и ако така даваш рецепти „брашно по потреба“ во рецептот кои се наведуваат сите состојки тогаш зошто воопшто се кажуваат сите состојки колку треба, ќе речеме само по потреба од око, да ги редам тука различни рецепти на солени стапчиња каде некаде се со 600 г, некаде со 1 кг, а назначени се во списокот на самиот рецепт? ...ај баш би сакала да го направиш рецептот со три лажици сол, плиззз! :P
Повели :D
3 лажички сол
... не ги извртувам пред тоа кажав дека три ЛАЖИЧКИ сол преставува 17 г сол!
Кај прочита 3 лажици сол? Зошто ми испревртуваш зборови?
Ако успееш со тие течности да замесиш тесто, да не ти лепи на работна површина и да го расукаш со помалку од кило брашно, јави ми.
Шерпица правела со 400 гр брашно, ставила лажичка, јас 3 на кило.
Немам намера да се докажувам со слики, википедии и да барам по други рецепти, не ми е до толку досадно.
Ако планираш сите да ги изедеш во еден ден, да, многу е. Ама каснеш 3-4 нема ништо да ти биде.
...не можееееее три лажички сол, врти како сакаш, мнооогу е тоа цели 17 г, на тој рецепт...ама ако нека направи гурман, со „три лажички“ па нека каже искуство, и не е 15г туку точно 17,07 г три лажички сол! :) ... и што ќе биде шумеча да кажеш , дааа згрешив требаше лажичка или лажичка и пол сол да напишам? ќе се преврти светот?:toe:
ама Агда или некој друг нема да се зезне со тие три лажички... тоа! :smirce:
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
... е добро де, шо е проблемот, дали јас сум месела, тоа ќе го оправда рецептот? месите ги со три лажици сол нема проблем, јас само да кажам Агата да не се зезне, па да не може во уста да ги стави пресолените стапчиња, кои добиваат блуткав вкус од пресоленост!
... а ти ако си готвач и ако така даваш рецепти „брашно по потреба“ во рецептот кои се наведуваат сите состојки тогаш зошто воопшто се кажуваат сите состојки колку треба, ќе речеме само по потреба од око, да ги редам тука различни рецепти на солени стапчиња каде некаде се со 600 г, некаде со 1 кг, а назначени се во списокот на самиот рецепт? ...ај баш би сакала да го направиш рецептот со три лажици со, плиззз! :P

... не ги извртувам пердходно кажав дека три ЛАЖИЧКИ сол преставува 17 г сол!
Бијонс, во право си, може?
Отсега соленки без сол!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.649
Бијонс, во право си, може?
Отсега соленки без сол!
..зш си бе таков, или три лажички сол или ич сол? ај молим те сигурно си готвач, направи ги соленките според рецептот со ТРИ ЛАЖИЧКИ СОЛ, ајде молим те , а брашно стави колку сакаш и повеќе од кило...и кажи искуство...ама да биде искрено направено и кажано! :smirce:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
..зш си бе таков, или три лажички сол или ич сол? ај молим те сигурно си готвач, направи ги соленките според рецептот со ТРИ ЛАЖИЧКИ СОЛ, ајде молим те , а брашно стави колку сакаш и повеќе од кило...и кажи искуство...ама да биде искрено направено и кажано! :smirce:
Искрено, дискусијата со тебе за солените соленки ми е многу досадна
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Бијонс мешаш поими, де лажици, де лажички. A и небитно е. Стварно немам намера да се докажувам.
Да не ја затеруваме во офтопик темава, доволно е.
Јас пред малку составив торта, непечена. :D
За ручек ориз и пилешко во кари. :D
IMG_20200401_185128_649.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.649
...е да де јас мешам поими, пак по твое да е, пресолено ама оф топик да не! еве јас грешам, треба три лажички сол во твојот рецепт, Агда молим те испробај го!(y)
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
@bijons, а ти што ќе споделиш тука од јадачка, темава е токму за постирање на слики од наши рецепти, чисто вака информативно, а не за „ставање на миродија во секоја манџа“! ;)

Еве, да ви се пофалам, јас имав денес карфиол потпечен во рерна. :)

91436989_222629368952611_7167275096661295104_n.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.649
IMG_0648.JPG

... предизвикот е прифатен, еве јас денес направив мусака за ручек, не дека се фалам, оти да се готви е вистинска уметност и симнувам капа на мушкиот пол кои се вистински трпеливи готвачи, но и јас по природа сум уметничка душа така да ме бива и за вакви работи иако искрено јас готвам од око и со осет што ќе внесам во мое гастрономско дело!
@Natan 3.0 убаво изгледа и твојот ручек, не се сомневам за вкусот, штета што не можам да го пробам и јас ова, знаеш дека тие што имаат проблем со штитната жлезда треба да го избегнуваат карфиолот! :(
П.С.
миродија треба да се става во секоја манџа де, оти нема да биде вкусно јадењето! :toe: ... дури и приказната ...како беше „миродија“ за царство? :D
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.785
Поени од реакции
29.213
,,,abe ne ste normalni,,,,:uzi:,,,,ruchekon moj be mi propadna zaradi tri lazhichki sol i edna lazhichka sheker,sho ke reche dve lazhichki sol,,,:yid::cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom