Што готвите во моментов?

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Мафини со аронија, јаболка и карамел

За 12 мафини:
1 јајце
10 лажици шеќер
1 ванилин шеќер
100 мл млеко
80 мл масло
еден исцеден лимон
рендана кора од лимон
200 гр брашно
1 пециво
1 рендано јаболко
100 гр аронија одмрзната (или било кое бобинкасто овошје)
12 коцки карамела.

Во длабок сад, го матите јајцето со 10те лажици шеќер, додавате постепено млеко додека матите со маталка, ванилиниот шеќер, исцедедниот сок од лимон, и на крај маслото.
Во друг сад, мешате брашно со прашокот за пециво и го додавате во течната смеса. Ставате рендано јаболко, аронија и мешате.
Во намрсени калапи за мафини, ставате од смесата. Врз секој мафин, ставате по една коцка карамел и ја потапкувате одозгора со филот за да дојде во средина.

Изгледаат вака. Ми испаднаа суви (мислам дека бидејќи ставив брашно од ѓутуре, а по рецептот треба да е 200-230 гр), ама за нареден пат ќе ги облагородам со повеќе овошје. mafini.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Само на мк форум може модератор да се расфрла со кавиари, додека грото од членовите не можат крај со крај да скрпат.....:(
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.385
Се надевам дека се шегувате со поракиве
Тролаат. Псај се расфрла низ форумов со совети за суплементи од 100 евра, а овој другиов стар вампир ме демне заедно со @Daedalus на фејсбук, ме брукаат пред роднини и фамилија, свашта ми пишуваат на профил, па и тука да не останат покусо.

Нека коментираат, ние ќе си готвиме. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Два дена сум навлечена накавијар, а мразам кавијар. Мош сум трудна. :icon_lol:






И на крај, „салата“ со кавијар. :D
никој не може да одбие афродизијак (во контекс дека не си трудна) ама аранжирано топ ! не се сомневам во вкусот, уште да имаш прикладно друштво од лавидави, па па па , кај ќе ти биде крајот ! :rolleyes:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.385
никој не може да одбие афродизијак (во контекс дека не си трудна) ама аранжирано топ ! не се сомневам во вкусот, уште да имаш прикладно друштво од лавидави, па па па , кај ќе ти биде крајот ! :rolleyes:
Не бе, сестро, сама солапав сѐ. :icon_lol:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.385
...леле сама себе си направила лавидави :) ...ај не туку лажи кај можеш да мавнеш толку јаја и морски шкрги, признај:sakasuste:
На три пати. :D Сега не сакам да видам, ги одјдов.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.385
Пишав „погазив“ затоа што не сум јубител на месишта, особено не на сланина. Не ја јадам, гадна ми е, али го направив ова затоа што гостите што ми дојдоа се тешки месождери, а особено онанираат на сланина. Ова нема апсолутно никаква врска со мојот начин на исхрана.

Инаку подфорумов, меѓу другото, го утепа тоа што премногу се осудува што има во нечија чинија, те нездраво било, те прекалорично, те многу компири debelakebides, па како можеш да јадеш кавијар, буржоазио една итн. Пуштете народ да се храни како што сака и јадете тоа што вас ви одговара. Не бидете типични фиромјани или бетер од фанатичните вегани кои голем дел од вас ги плукаат.
Еве зошто одамна немам желба да споделам слика на подофрумов, чисто шумеќа да си знае.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Компир салата некад би земал и пред пица, толку ја сакам XD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom