Што ве држи на работа?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Не, различни сектори сме ама уште од старт вака се понашале. Глумат директори бидејќи се скоро 20 години во фирмата.
Игнорирање и смиреност е мајка за справување со дебили на работно место.

Јас таквите ги вадев од такт со вакви финти, и исто ги чекав да им најдам слаба страна, а ако се испуштат еднаш им ебавав мајката (пецкање, пасив-агресив финти на темата на која се многу скокотливи, местење да се лизнат и избрукаат ако осетиш дека се слаби во некоја област).
Не им даваш шанса да плачат во човечки, ама ќе им го ебиш раатот за сите пари.

Генерално треба да си разјасниш во главата дека не треба да те боли таквото за нив, се што не би ти направило драстични промени животот за 3-5 години од сега, не е вредно за нервози. И најбитно, секој ден е игра, мора да најдеш начин да ја поминеш мисијата, а веројатно знаеш дека не се решаваат сите работи брутфорс, мора "политика" и психолошки надигрувања.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
286
Поени од реакции
1.007
Како се справувате со колеги кои непримерно се однесуваат кон вас?
Неколкупати ми се има случено во фаца да ми кажат дека ништо не работам, а сега брзо еден ми ги зема онака дрско документите за да ги среди.

Од една страна си велам отерај ги у три лепе, а од друга не сакам да се разлошувам.
Совет?
Не, различни сектори сме ама уште од старт вака се понашале. Глумат директори бидејќи се скоро 20 години во фирмата.

Ја еднаш така со убаво им одговорив на таквите, да не речам на културен начин им го спуштив, ама без злонамерен настап, како шала и тоа исто како кај тебе, едната 16 години таму, другата 10.

Овие отидоа подалеку. Јас спремна на секакви интриги, кога колеги нешто ќе побараат од мене екстра, обавезно сум зафатена, не слушам, на важен повик сум, ,, срце на меил прати ми те молам ". Дојде до директорката, она нормално ним повеќе им верува. Јас од сѐ што сум правела, во рамки на легалното, од прв ден спремам и принт и дигитални докази. Толку ја наелектризирале, ми вика ако ова не е сработено, зошто ние те држиме тука. И тука е време за докази на сунце.

,,Можеби поради ова. "

Се запелтечи и она и кокошкиве. Ама јазична бариера колешке, не сакавме така да кажеме, ние за целиот систем колку е функционален зборевме, а што сме рекле ,, ти", така дошол зборот. Работно место е се случуваат тензии, а голема фирма сме не можеме сечија работа во секое време најточно да следиме. Аха, да. Мене тој автодемант ми беше доволна сатисфакција.

На денешницава најубаво е брат да си ходајуча претерана реклама на работа. ,, Еееј, паломава ја кренав и ја фрлив во ѓубре, чујте и почујте".
Јас не можам така, ама затоа кога ќе видам провокатори, ги прекинувам оти ние тука работиме немаме време за муабетење ;) и обавезно откако ќе дознаам какви копии и доказни материјали се легални, обавезно имам архива од сѐ сработено.

Зависи многу и од табиетот. Пример и сегашниве ми се тешки жени, ама увидов дека сакаат да бидат тутури, да уведуваат во работа, да објаснуваат и слично. Па сѐ нешто ќе најдам изговор, ќе се симнам со кафињата за нив, видете јас ова работам ама многу ми е важно да се консултирам со искусни колеги како Вас, ова она. Ако си гледал македонски народни приказни, онаа кога секој пат еснафов оди кај кадијата парите што му ги дал на чување да си ги бара назад ама на Тошо, како првпат да оди. Ете така. На крај ја претерав и ми се симнаа од глава само да не им досаѓам. :D

Углавно табиетот е важен да им го откриеш оти крају краева поише време си со нив отколку со домашните и мора некако да се живее и работи во што поконтролиран стрес. Ама никогаш не покажувај немоќ, дури ни кога преќутуваш. Директорката кога ме викна шефицата на мојот оддел ме гледа вознемирена и ми вика ,, Види, со дефетистички настап, ни мајка ми не ми верува. Ако е клевета, покажи заби и одбрани го сработеното. Ако одиш со крената глава сега и јас сум зад тебе. " И тоа големо школо ми беше. Најхрабра изгледам кога ми е најмногу страв.
 
Последно уредено:

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Јас таквите ги вадев од такт со вакви финти, и исто ги чекав да им најдам слаба страна, а ако се испуштат еднаш им ебавав мајката (пецкање, пасив-агресив финти на темата
Исто герила акции и јас :LOL:

Колега дали може прва ?! ,Извини и јас резервација имам .
Колега дали може да ми дојдеш во 14:30,треба да одам на тетовирање на веѓите ?! У 15 и доаѓаш .
Колега,може ли да ги пишеш книгите со податоци,ај заборавив колешке.

Колега,ај земи ми цезар салата ама без сос . Со сос колешке те укапирав јас .

Колега ај ако сакаш кафе,мене без шеќер.Ама мислев шеќер колешке
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.046
Поени од реакции
8.468
психолошки надигрувања.
Без Dark Psychology не играме ;)
Автоматски споено мислење:

Игнорирање и смиреност е мајка за справување со дебили на работно место.
Не секогаш... Понекогаш во некои ситуации мораш да им покажеш и заби инаку ќе те изедат ако си смирен и игнорираш. Во смисла најбитно е да се трудиш да бидеш совршен во својата работна околина да си вреден работник и од тогаш натаму ќе бидеш се повеќе привилегиран и ценет. Си ја подигаш цената на твојата вредност и ги освојуваш сите околу тебе. Твојата појава и твојот глас ќе вредат повеќе. И понатаму со тек на време ќе бидеш се по самоуверен и по агресивен во позитивна смисла.
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2021
Мислења
345
Поени од реакции
706
Не секогаш... Понекогаш во некои ситуации мораш да им покажеш и заби инаку ќе те изедат ако си смирен и игнорираш.
Точно. И ова сакав да го искоментирам. Еве тогаш кога буквално ми ги џапна документите за да ме откачи пошо он имал работа, преќутев. И ако вака секој пат преќутувам ова ќе се злоупотребува.
Во смисла најбитно е да се трудиш да бидеш совршен во својата работна околина да си вреден работник и од тогаш натаму ќе бидеш се повеќе привилегиран и ценет.
Џабе е и ова кај некои. Не знам што да направиш за таа фирма пак нема да чиниш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Без Dark Psychology не играме ;)
Автоматски споено мислење:


Не секогаш... Понекогаш во некои ситуации мораш да им покажеш и заби инаку ќе те изедат ако си смирен и игнорираш. Во смисла најбитно е да се трудиш да бидеш совршен во својата работна околина да си вреден работник и од тогаш натаму ќе бидеш се повеќе привилегиран и ценет. Си ја подигаш цената на твојата вредност и ги освојуваш сите околу тебе. Твојата појава и твојот глас ќе вредат повеќе. И понатаму со тек на време ќе бидеш се по самоуверен и по агресивен во позитивна смисла.
Ова е дискутабилно, лично сметам дека проблемите се решаваат стратешки, не со импулсивност, сепак не секој може да се контролира во такви ситуации.
Автоматски споено мислење:

Точно. И ова сакав да го искоментирам. Еве тогаш кога буквално ми ги џапна документите за да ме откачи пошо он имал работа, преќутев. И ако вака секој пат преќутувам ова ќе се злоупотребува.

Џабе е и ова кај некои. Не знам што да направиш за таа фирма пак нема да чиниш.
Ако е некој со повеќе стаж во фирмата од тебе, при импулсивна реакција ќе го јадеш ти. Ама ако си побистар и му најдеш слаба точка, може да го вадиш од такт да дојде до ситуација да урла во канцеларијата и да заврши на дисциплинска.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.379
Поени од реакции
33.300
Me drzi toa sto privremeno sum huknat na eftiniot korporativen high. Adrenalinskiot hit primer e zabaven koga treba da vodis i prezentiras business case na CFO na top50 kompanija so reported 19b revenue vo 2023. Toa imitira drugs pretty well. Samo sto, brzo vetree bidejki sfakas deka svetot e deca koi si igrat na vraboteni & kompanii i nisto ne e bitno ili ima smisla na sekoj kraj na sekoj den. Goals valjda eventualno remote od planina kade ke prakjam samo nekolku “konsultantski” mejlovi na den kako da pisam postovi tuka kako glavni obvrski i vo 2 porucok veke da rolam svoj izraznat super lemon haze vo shuma za da ne mora da prisustvuvam na uste eden all hands kako site kult-kompanii za toa kako sme bile familija.

Nemam energija a i premnogu sum zen za da bidam pasivno agresiven, da pokazuvam zabi ili kreiram podli prepreki. Odlicen sum vo selektivno ignoriranje ako nekoj resil nekoja si opsta nezadovolnost ili frustracija da ja proektira poslovno. Dosol i si zel dokumenti oti ne sum rabotil? Izvini i imaj ubav ostatok od denot. Utre ako dojdes i me zamolis da ti pomognam so said dokumenti bez razmisluvanje ke ti pomognam. Ne sum treto oddelenie pa da drzam gnev a i ja nemas taa vaznost vo mojot den za da kovam zaveri protiv. Koja drskost ako mislis deka tvojot problem u zivot sto izliva nasekade bi me fejznal mene, samo oti.

Sredete se.
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Me drzi toa sto privremeno sum huknat na eftiniot korporativen high. Adrenalinskiot hit primer e zabaven koga treba da vodis i prezentiras business case na CFO na top50 kompanija so reported 19b revenue vo 2023. Toa imitira drugs pretty well. Samo sto, brzo vetree bidejki sfakas deka svetot e deca koi si igrat na vraboteni & kompanii i nisto ne e bitno ili ima smisla na sekoj kraj na sekoj den. Goals valjda eventualno remote od planina kade ke prakjam samo nekolku “konsultantski” mejlovi na den kako da pisam postovi tuka kako glavni obvrski i vo 2 porucok veke da rolam svoj izraznat super lemon haze vo shuma za da ne mora da prisustvuvam na uste eden all hands kako site kult-kompanii za toa kako sme bile familija.

Nemam energija a i premnogu sum zen za da bidam pasivno agresiven, da pokazuvam zabi ili kreiram podli prepreki. Odlicen sum vo selektivno ignoriranje ako nekoj resil nekoja si opsta nezadovolnost ili frustracija da ja proektira poslovno. Dosol i si zel dokumenti oti ne sum rabotil? Izvini i imaj ubav ostatok od denot. Utre ako dojdes i me zamolis da ti pomognam so said dokumenti bez razmisluvanje ke ti pomognam. Ne sum treto oddelenie pa da drzam gnev a i ja nemas taa vaznost vo mojot den za da kovam zaveri protiv. Koja drskost ako mislis deka tvojot problem u zivot sto izliva nasekade bi me fejznal mene, samo oti.

Sredete se.
Шо ?!

:LOL:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Me drzi toa sto privremeno sum huknat na eftiniot korporativen high. Adrenalinskiot hit primer e zabaven koga treba da vodis i prezentiras business case na CFO na top50 kompanija so reported 19b revenue vo 2023. Toa imitira drugs pretty well. Samo sto, brzo vetree bidejki sfakas deka svetot e deca koi si igrat na vraboteni & kompanii i nisto ne e bitno ili ima smisla na sekoj kraj na sekoj den. Goals valjda eventualno remote od planina kade ke prakjam samo nekolku “konsultantski” mejlovi na den kako da pisam postovi tuka kako glavni obvrski i vo 2 porucok veke da rolam svoj izraznat super lemon haze vo shuma za da ne mora da prisustvuvam na uste eden all hands kako site kult-kompanii za toa kako sme bile familija.

Nemam energija a i premnogu sum zen za da bidam pasivno agresiven, da pokazuvam zabi ili kreiram podli prepreki. Odlicen sum vo selektivno ignoriranje ako nekoj resil nekoja si opsta nezadovolnost ili frustracija da ja proektira poslovno. Dosol i si zel dokumenti oti ne sum rabotil? Izvini i imaj ubav ostatok od denot. Utre ako dojdes i me zamolis da ti pomognam so said dokumenti bez razmisluvanje ke ti pomognam. Ne sum treto oddelenie pa da drzam gnev a i ja nemas taa vaznost vo mojot den za da kovam zaveri protiv. Koja drskost ako mislis deka tvojot problem u zivot sto izliva nasekade bi me fejznal mene, samo oti.

Sredete se.
Посебни се таму во ниската земја, саде хенд пикд манкис, исклучиво ако се соодветни на корпоративната култура и вредности ;)


Еве јас сега ич не се ни замарам што мислат, апсолутно никакви финти, а уште помалку имам комуникација надвор од работа, и сите ме слушаат без да ги замолам :toe:

А кога сум работел во фирми (особено надвор од ИТ затоа што ова е ла ла ленд) морало да се расправам и со дебили кои надвор од работа не би ги погледнал, е со таквите нема со арно. А пак да отидеш на градилиште и да треба да се расправаш со мајстори, охооо, е таму ако покажеш слабост ќе јадеш булинг како никој во школо, еве ако има теренци што работеле на вакви проекти нека ти објаснат подетално за "корпоративните вредности" и решавање на конфликтите.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.379
Поени од реакции
33.300
Посебни се таму во ниската земја, саде хенд пикд манкис, исклучиво ако се соодветни на корпоративната култура и вредности ;)
Kul.

Eve ti si rabotodavac, moze da kazes kako pravis ti hand picking za dobar team fit? Ako rabotis samo so makedonci i indijci ne mora. Na kampus nie imame 5k+ vraboteni vo zemja kade 40% se stranci. Koj pool go imas od toj procent za hand picked corp drones za site uspesno da sledat ista kultura i vrednosti? Rabotam so lugje od jakarta, new york, singapur, amsterdam… site so razlicen work background i kultura. Kako uspeale takov handpicking da napravat za da nema toksicnost koja isplivuva mnogu podocna? Jas odbivam da odam na intervjua koga vrabotuvame oti ne mozam toa da go uvidam.

Ne be Lester, site se moldiraat takvi pri onboarding i uspesno se vozdrzuvat. Premnogu e transparentno i sekoj sto si dozvoluva ispadi e adresiran. Imavme devojka od entry level support role na koja eden od managment i povisel ton na sostanok i likot odma bese reassigned, eden kup mejlovi i treninzi, cela kampanja za “bidi glasen” ako nekoj ne ve tretira ubavo, kreiranje hot lines i anonimni kanali, strong women in tech etc… abe haos. Da ti e strav da pretpostavis necij pol duri PREKU EMAIL. Imas gazenje na jajca i vestacka finokja ama nemas toksicnost i drami.

Еве јас сега ич не се ни замарам што мислат, апсолутно никакви финти, а уште помалку имам комуникација надвор од работа, и сите ме слушаат без да ги замолам :toe:
Irelevantno za muabetot.

А кога сум работел во фирми (особено надвор од ИТ затоа што ова е ла ла ленд) морало да се расправам и со дебили кои надвор од работа не би ги погледнал, е со таквите нема со арно. А пак да отидеш на градилиште и да треба да се расправаш со мајстори, охооо, е таму ако покажеш слабост ќе јадеш булинг како никој во школо, еве ако има теренци што работеле на вакви проекти нека ти објаснат подетално за "корпоративните вредности" и решавање на конфликтите.
Sakase nekoja drasticnost da mi dolovis so toa demek snegulki vo ofis nasproti gradeznistvo? Ne znam za tebe i ne mora drug da mi objasni kako e na teren, jas imam mesano malter za dnevnici i toa vo MK. Ubavo znam kako e na gradiliste i stvarite sto gi zborime za mene se isklucivo ofis avanturi kade lugjeto se poveke slobodni da dramat. Gradezen rabotnik ne pravi drami i zaveri nitu nekomu namerno oteznuva rabota.

Taka da, ne, iako ne pokazuvam zabi, kovam zaveri, placam po forum etc nema da go jadam ni na gradiliste poloso od skolo a nitu go jadev na skolo oti bev jas the one who knocks.

Treba da se sfati deka bez igranje nivnite igri kako “jas popameten sum sega ke im go napravam zivotot pekol poradi ova so pasivna akresivna zavera” ke izgubat interes i ke si najdat druga zrtva sto gi recka a so vas ke stanat okej. Nekoj od rabota da mi vlijae na celodnevno raspolozenie? Uste koga go zamisluvam odma pocnuva kako skech. :D

Toa e ekskluzivno pravo zadrzano samo za mojata zena.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom