Што ве држи на работа?

Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
Мистичен напиша:
Кога ќе почнеш да си ја мрзиш работата и колегите, тури и пепел. Парите се битни, ама не се најбитни. Радо би работел за помала плата на место каде работата ќе ме исполнува и каде има добри меѓучовечки односи помеѓу вработените, отколку за повисока плата каде секој на секого му е волк.
super odgovor!!
no mislam i platata e bitna nekad a !!
 

Necrophilia

GSM Модератор
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Дивајн напиша:
За запослените, а и тие што некогаш работеле ... што успева да ве задржи на работа?
Јасно дека не секогаш ја работиме работата што ја сакаме, па што е тоа поради кое би останале на таквото работно место кое не ви е по ќеиф?
Јас моментално ја работам работава (а и зависен сум од неа) највеке за да стекнам работно искуство. Кога не ми се работи не идам на работа или пак идам ама не работам. :toe: - тоа зависи од расположението.
Јас и без работа и со работа ке земам на крај пари, само ако работам малце полесно ке ги земам. :pos2:
тоа болдираното: кога ке видам дека некој за 3-400 денари цел ден "р`мба" сепак си се задржувам на мојата работа... и си велам дека е најпрекрасната работа на светот. - и покрај тоа што последниве 2-3 години изгледам на мртовец.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
ме држи тоа што мора да направам пари за да ги платам киријата и сметките. И на крај да поделиме со ортакот. А во меѓувреме интернетот ми ја уништува монотонијата.
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Помислата дека ако седам дома,ќе шизнам од досада.Вака,барем 20-25 саати во неделата се расправам со идиоти и после имам за што да пукам од смеење.
 

Волшебник

....твој избор....
Член од
16 мај 2007
Мислења
220
Поени од реакции
4
Пред се затоа што ја работам работата која што ја сакам.....и добро ме плаќаат..........
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877


Ништо не ме држи на работа...Најверојатно досадата...Не ми е дојдено до платата што ја имам пошто и без тоа материјално сум снабден машала...Отпрвин беше ок, се мешаш со луѓе, интересно е, добиваш обврски, а во последно време се осеќа некоја тензија, некои властољубиви говеда мислат дека го држат бога за муда...абе што да ти расправам...кај и да е ќе ми пукне филм и ќе си отидам...
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
so muzikata sto ja sakam mozam da rabotam i neso so ic ne mi e po kejf...ama bitno muzika...:helou:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.122
Поени од реакции
782


Ништо не ме држи на работа...Најверојатно досадата...Не ми е дојдено до платата што ја имам пошто и без тоа материјално сум снабден машала...Отпрвин беше ок, се мешаш со луѓе, интересно е, добиваш обврски, а во последно време се осеќа некоја тензија, некои властољубиви говеда мислат дека го држат бога за муда...абе што да ти расправам...кај и да е ќе ми пукне филм и ќе си отидам...
Се изнасмеав на карикатурата за Дилберт,каква вистина!
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
345
Поени од реакции
706
Како се справувате со колеги кои непримерно се однесуваат кон вас?
Неколкупати ми се има случено во фаца да ми кажат дека ништо не работам, а сега брзо еден ми ги зема онака дрско документите за да ги среди.

Од една страна си велам отерај ги у три лепе, а од друга не сакам да се разлошувам.
Совет?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.433
Поени од реакции
3.914
Како се справувате со колеги кои непримерно се однесуваат кон вас?
Неколкупати ми се има случено во фаца да ми кажат дека ништо не работам, а сега брзо еден ми ги зема онака дрско документите за да ги среди.

Од една страна си велам отерај ги у три лепе, а од друга не сакам да се разлошувам.
Совет?
Мој совет, немој да се повлекуваш и попушташ
инаку ќе ти се качат на глава.
Спротистави се, ама не со неубави и навредливи зборови,
остави си секогаш место и простор за во иднина,
да можеш да ги погледнеш во очи,
никој пат човек не знае, што носи иднината.
Ако си добар и вреден работник, врши си ја должноста.
Можеби колегите имаат страв од конкуренција,
па како што се вели,
нападот е најдобра одбрана...
Биди упорен... Иднината и среќата сами ќе си дојдат.
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Како се справувате со колеги кои непримерно се однесуваат кон вас?
Неколкупати ми се има случено во фаца да ми кажат дека ништо не работам, а сега брзо еден ми ги зема онака дрско документите за да ги среди.

Од една страна си велам отерај ги у три лепе, а од друга не сакам да се разлошувам.
Совет?
Дирекно,без навреди,што е проблемот за ваков однос со мене,ќутат,не притискај,одговорат разговарај сталожено .Понекогаш има јаки дегени од колеги,ко кај мене колешка.У фирма чичко/од татко е главен регионалец а она само прва смена,секој втор викенд у Грчка, имала резервација после 17ч :pos:
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
345
Поени од реакции
706
Како стигнале до овој заклучок, во ист тим си до нив, или?
Не, различни сектори сме ама уште од старт вака се понашале. Глумат директори бидејќи се скоро 20 години во фирмата.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
565
Поени од реакции
852
Дирекно,без навреди,што е проблемот за ваков однос со мене,ќутат,не притискај,одговорат разговарај сталожено .Понекогаш има јаки дегени од колеги,ко кај мене колешка.У фирма чичко/од татко е главен регионалец а она само прва смена,секој втор викенд у Грчка, имала резервација после 17ч :pos:
Чичко од мајка не постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom