Што ве држи на работа?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
За запослените, а и тие што некогаш работеле ... што успева да ве задржи на работа?
Јасно дека не секогаш ја работиме работата што ја сакаме, па што е тоа поради кое би останале на таквото работно место кое не ви е по ќеиф?
Дали и колку успевате да најдете нешто интересно и во тоа што не го сакате? Или па воопшто не се трудите и поради тоа често менувате работни места?
Колку најдолго сте работеле нешто и што било тоа?
А всушност, која работа не ви е по ќеиф и не би ја работеле доколку не морате?

Парите на страна како причина, сите за тоа работиме ... :helou:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Па најмногу кајгана ме држи на работново место ( секогаш има нешто интересно ) ... тука се и муштерите , и седам на нет по цело време, имам занимација и ок ми е
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Самата работа и смеењето до бескрај со колегана ме држи на работа. Иако има некои денови кога ич не сакам да одам ама ко ќе појдам таму си викам „убо шо дојдов” зошо колку и да не сум расположена, таму се расположвам ептен и најубо ми е. А на почетокот ич не сакав да одам, па дури и си заминав еднаш...ама после ко сфатив дека напрајв глупост пак се вратив... и од тогаш не ми текнало да се откажам зш си ја сакам работата :devojce:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
240
Поени од реакции
3
Уф!!!На работа одам само ради тоа што знам дека ми се платени придонеси за пензиско и здравствено осигурување,иначе во ЕМО пари нема
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас работам хонорарно (молер) со татко ми преку лето. Така да не ме држи ништо освен што знам дека можам да му помагам за полесно и побрзо да ја заврши работата. Парите си се за пари, ако не ги земам јас ке ги земи некој друг (пошо некој треба да ја работи мојата работа), а и досадно ми е цело лето да лежам и да не правам ништо...
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Радоста кога му помагаш на некој во мака , емпатија . Одоговорноста кон пациентите и кога се редовни неколку години тука е близината. Оне биг фамили.
Имаш голем колегиален круг , курсеви и обуки , кој ја разбиваат монотонијата.
Работата е секогаш различна , како шев не си само стоматолог него имаш и мал милион обврски кој секој ден ме исполнуваат .
Не би ја сменала работата за ништо.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.094
Кога ќе почнеш да си ја мрзиш работата и колегите, тури и пепел. Парите се битни, ама не се најбитни. Радо би работел за помала плата на место каде работата ќе ме исполнува и каде има добри меѓучовечки односи помеѓу вработените, отколку за повисока плата каде секој на секого му е волк.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
pearl напиша:
Адреналинот. Зависна сум од него. Не можам да се замислам да работам некаде каде нема струење, акција, раздвиженост, брзина. Убитачно ми е да работам во атмосфера клај, клај, турни ме да кинисам. Носам многу енергија и морам некаде да ја испукам. Ми лежат работи кои бараат да правиш сто нешта во исто време. Обожавам кога ме крева на 300 обртаји. Ако тоа го нема, си ја пакувам цвечката од биро и си одам. :)
....и опасноста, ризикот, разновидноста, задоволување на чувството за праведност, пркос, трката со бирократијата, алтруизмот, личниот придонес кон општото добро:)...само што јас нема да си одам, зашто континуирано ми се исполнети условите:)...можеби некогаш во пензија ( ако преживеам:pos: ) со стотина признанија, плакети, дипломи, кои уште сега ја преминуваат бројката над 50.....максимално задоволство:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne znam, mene me ispolnuva do maksimum iako imam nervozi ponekogas, pritisoci, iako e napati prenaporna i odgovorna, sepak bi rekol poradi toa sto me ispolnuva, sto ne moze sekoj da ja raboti i poradi toa sto e prestizna, a jas sum car vo nea, nezamislivo dobar vo nea.
Toa ke da e, ako se izzemat parite.
 
D

Delux

Гостин
Сите знаеме дека во секоја работа има и позитивни и негативни страни...
Многу добрите колегијални односи,дружењето со врвни луѓе...предизвикот,ова беше нешто за што ја обожавав мојата работа!
Знам ќе ми недостига тоа!
А негативното и не е битно,нели:icon_lol:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
PARI,PARI,PARI i PARI i mozhnost da ja zapoznaam cela drzava vo detal i zabava so glupaviov ni narod!
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Clen 7 напиша:
Жити се?
Батка, гледам дека нешто се трудиш интересни постови да пишуваш.

Само една работа... За да не останеш со 0 постови, биди посериозен на темите.

Некст плис --->
 
Член од
24 април 2007
Мислења
251
Поени од реакции
2
па за да ми помини времето зато не се сејт цел ден по улици и се разбира и седам на нет цело време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom