Што би направиле доколку сте "глава" на државата?

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Какви мерки и закони би превземале доколку сте крал, претседател и сл. доколку вие управувате со таа држава?
Што би промениле, измениле, додадете итн. ?
 
С

Сатори

Гостин
Ако сум претседател во Македонија, нема да направам апсолутно ништо, не е дека имам овластувања за да си играм монарх.
Да ми се понуди позиција на премиер, тогаш би размислила за еврообврзници и окупирање на НБМ. :pos:
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Би ја растурил сдсм како партија сите кои крадат се знае у затвор - кои силуваат на кол обесени - исто и ти што убиле - Ервопска унија не би гледел да влезам - Бидејќи не ни вреди ... А кога би инвестирал би инвестирал би инвестирал во сите Градови а најмн во тие градови каде што нема многу работа бидејќи нормално и треба работа на тие луѓе цел би ми била да имаме силна економија слична на катар... Повеќе би направил да има државни фирми него ли приватни - да се знае дека кога е празник да се седи дома а не да се зафркаваат приватните фирми да се работи и делник и празник... да се има една добро минимална плата од 20.000 ден. а најмногу би инвестирал во Економијата и во Туризмот...
Би направил да има државна фирма со нови Автобуси најнови кои би возела во сите градови - и би била минимална цена... Би инвестирал исто и во Железницата - цените би биле минимални според платата - би ја намилил цената на житото со кое ќе се намалат цените исто како на лебот. како и на други производи а кога се има за јадење премногу сите би биле задоволни зарем не? како и платата кога би била доволна за сите работи за дома и за нешто повеќе би направил Државна фирма која ќе произведува Автомобили со кои би биле по прифатлива цена за луѓето... и би купувале по многу поволна цена... хмммм... друго што би направил би ја намалил цената на струјата,парното,водата... и би направил во сите Градови да биде убаво да живеење и стандардод а не како сега.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
ке ја легализирам марихуаната и проституцијата прво и основно, да го зголемиме буџетот после ке размислуваме за друго
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако сум претседател во Македонија, нема да направам апсолутно ништо, не е дека имам овластувања за да си играм монарх.
Да ми се понуди позиција на премиер, тогаш би размислила за еврообврзници и окупирање на НБМ. :pos:
Јас ќе ти извршам атентат да си знаеш пред време :icon_lol:

Јас ако бидам кралица прво ќе ја исчистам земјава од политичари и од сите со политички амбиции. Потоа ќе донесам закон со кој на секој жител на МКД му следи доживотна плата, бесплатно здравство и образование. Ќе испечатам банкноти, трговијата ќе ја укинам бидејќи се сами ќе си произведуваме (политичарите ќе ги ставам во позиција да крадат нафта од другите земји и да ја носат со туби до кај нас, а кој ќе преживее ќе раскажува). Се ќе биде дозволено, ќе ви направам патишта и паркови, птици ќе ви донесам да ви чрчорат, филхармонија по цел ден на плоштад ќе ви свири. Сите ќе си работите и ќе си уживате. За кражба, убиство и педофилија јавно каменување до смрт. И сите среќно ќе си живееме, дајте ми ја сега круната :icon_lol:
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Би направил една добра чистка, сите лопови има да ги затворам, и ќе останеме еден милион жители на слобода, а политичарите на доживотна робија :vozbud:
 
Д

Данлош Чехонте

Гостин
Јас ќе ти извршам атентат да си знаеш пред време :icon_lol:

Јас ако бидам кралица прво ќе ја исчистам земјава од политичари и од сите со политички амбиции. Потоа ќе донесам закон со кој на секој жител на МКД му следи доживотна плата, бесплатно здравство и образование. Ќе испечатам банкноти, трговијата ќе ја укинам бидејќи се сами ќе си произведуваме (политичарите ќе ги ставам во позиција да крадат нафта од другите земји и да ја носат со туби до кај нас, а кој ќе преживее ќе раскажува). Се ќе биде дозволено, ќе ви направам патишта и паркови, птици ќе ви донесам да ви чрчорат, филхармонија по цел ден на плоштад ќе ви свири. Сите ќе си работите и ќе си уживате. За кражба, убиство и педофилија јавно каменување до смрт. И сите среќно ќе си живееме, дајте ми ја сега круната :icon_lol:

На ти ја бе срце мое :icon_mrgr:
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Јас ќе ти извршам атентат да си знаеш пред време :icon_lol:

Јас ако бидам кралица прво ќе ја исчистам земјава од политичари и од сите со политички амбиции. Потоа ќе донесам закон со кој на секој жител на МКД му следи доживотна плата, бесплатно здравство и образование. Ќе испечатам банкноти, трговијата ќе ја укинам бидејќи се сами ќе си произведуваме (политичарите ќе ги ставам во позиција да крадат нафта од другите земји и да ја носат со туби до кај нас, а кој ќе преживее ќе раскажува). Се ќе биде дозволено, ќе ви направам патишта и паркови, птици ќе ви донесам да ви чрчорат, филхармонија по цел ден на плоштад ќе ви свири. Сите ќе си работите и ќе си уживате. За кражба, убиство и педофилија јавно каменување до смрт. И сите среќно ќе си живееме, дајте ми ја сега круната :icon_lol:
Тогаш биди ти прецедател а јас премиер може :D
--- надополнето: 14 декември 2011 во 19:50 ---
ке ја легализирам марихуаната и проституцијата прво и основно, да го зголемиме буџетот после ке размислуваме за друго
Ја на тебе еден антетат ќе ти направам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom