Шпански јазик

L

Lu

Гостин
Ги разгледав сите 12 страници и невидов тема за Шпанскиот јазик,па си викам ај да отворам тема за овој прекрасен јазик.
Ако има некаде на друго место тема за Шпански јазик спојте ја или во канта нека оди.

Јас го обожавам Шпанскиот јазик,го научив од шпанските серии (најчесто тоа се серии од латиноамериканските земји-Мексико,Колумбија...)и ми е како втор мајчин јазик.

Се почна во 2006 година кога бев на фризер.Почнавме случајно да збориме за странски јазици кои се убави а кои не,и јас кажав дека после македонскиот јазик најмногу го сакам шпанскиот,и фризерката ми кажа дека нејзината ќерка научила шпански од шпанските серии.
И мене ми падна чудно,дури и смешно мислев се зафркава фризерката со мене,си викам како да не така се учело јазик од серии гледање аха сигурно...

И после се распрашав и по други луѓе дали стварно се учело шпански од серии и останатите ми потврдија.
И од тогаш почнав да гледам 1-2 шпански серии на ден и секој ден напредував се повеќе и повеќе за да денес (после 4 години секојдневно гледање на шпански серии) да го знам речиси исто како и македонскиот.
Си купив и Шпанско-Македонски речник и научив правила на читање,пишување и граматика.

Летоска првпат бев на одмор во Шпанија и одлично зборував шпански,сето тоа благодарение на сериите.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
шпанскиот јазик заедно со италијанскиот се едни од најубавите јазици во светот, незнам зошто е така но содржат еден шарм, романтика, милозвучност. Исто така и јас го знам шпанскиот од серии (разбирам да речеме 90%) но за зборување е малку потешко сепак за тоа треба да имаш поголема комуникација со други луѓе што знаат шпански или пак да поседуваш некаков курс. Исто така многу се учи и слушајќи шпанска и латиноамериканска музика , а јас просто ја обожавам.
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Постои ли катедра за шпански јазик на филолошкиот факултет во Скопје?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Постои ли катедра за шпански јазик на филолошкиот факултет во Скопје?
Постои, само досега имаше можност само да се учи како втор или трет јазик .... има најави дека ќе може за година-две да се учи и како прв заедно со останатите како англиски,италијански,германски итн. Но тоа се само најави, ќе видиме колку и како ќе се изведе.

Не немат. Само во ФОН.:smir:
Абе ај?
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Си купив и Шпанско-Македонски речник и научив правила на читање,пишување и граматика.
Yo tambien. :)

Ми се свиѓа јазикот, ми се свиѓа земјата, се изедов жив што поради СЕК не добив стипендија за постдипломски во Аликанте.:jaj:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Оној шпански што го говорат во „шпанските“ серии не е оној официјален.

Стандардниот шпански може да се слушне во оваа.
 
L

Lu

Гостин
:bravo:


Инаку walker girl во право си дека во тие „шпански„ серии не го говорат оној официјалниот јазик како во Шпанија.
Но мене повеќе ми се допаѓа таквиот каков што го зборат во „шпанските„ (или поточно латиноамеричките серии).
Некако тој официјалниот во Шпанија па и Аргентина ми е некако погруб,заразлика од латиноамеричкиот шпански кој е каде каде поразбирлив и помек за зборување/изговарање.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Има бре катедра само нема можност за учење како прв јазик :)
 
L

Lu

Гостин
Службен јазик во Шпанија како и во поголемиот дел од латиноамериканските држави е шпанскиот јазик,со тоа што постои разлика во изговорот/акцентот.
Па сакам да ве прашам според вас кој шпански акцент е најубав?
Мене најубав и најразбирлив ми е Колумбискиот акцент,а шпанскиот и аргентинскиот акцент ми се најмелодични и кога ги слушаш овие 2 акцента е слично како да слушаш италијански јазик.
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
abe spanski si e spanski ne deka taj vo latinska amerika ne e ist vo odnos na gramatika ama e razlicno bas isto kako sto e makedonskiot so srbskiot i bugarskiot....znaci na pr.so bugarskiot gramatika skoro ista akcnet NE izgovor ne skratuvanje na zborovi DA i po malce lice na nekoj po zastaren jazik onoj vo latinska amerika, kako da gi mrzi da zboruvaat a dodeka tuka vo spanija si e jazik na mesto e sea gramatikata nekoj vikat deka e teska ama :nenene: zatoa so, nz dali imate prilika da ucete spanski mislam kako so treba na kursevi a ne od serii meksikanski i dr, gramatikata moze da korespondira skoro so site delovi od makedonskata znaci tie segmenti so se u spanskio mozat da se najdat i so bukvalen makedonski prevod zatoa go SAKAM SPANSKIOT JAZIK:wink:
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Mногу го сакам Шпанскиот јазик и затоа го зедов како изборен предмет на мојот факултет,нормално,го научив преку шпанските серии,барем за тоа ги бидува,намерно гледам такви серии за да се нaдополнувам во речникот :)
 
Z

Zoza

Гостин
го научив од серииите и сега си го знам...за дочек на нова год ми се исполни желбата да имам прилика со некого да можам да зборам Шпански и видов дека стварно едно добри 70% сум го совладела.... :)
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Шпанскиот јазик ми е еден од поубавите јазици во светот кој сум имала прилика да го запознаам поубаво (нормално преку латиноамериканските теленовели, преку кои беше доближен до нашето поднебје). Го разбирам и знам да "зборувам", но нормално го немам совладано бидејќи и никогаш го немам професионално учено (кое патем можеби ќе ми остане засекогаш една неостварена желба, освен ако лично не се заангажирам и потрудам околу тоа).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom