Шкртање по ѕидови, уништување фасади...

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Колку фасади, згради се ишкртани со ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, Грујо Педер, Бранко педер овој педер оној педер, вие за ова се фативте одма...... Иначе ова мислам у Кисела Вода е после чешмичка али не ме држите за збор.
Да не дојде до забуна, не оправдувам многу баш шкртање по фасади на куќи, али бар зборете реално за сите, а не само Комити што ишарале.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.625
Поени од реакции
10.898
Јас од љубов кон клубот целата соба ја ишкртав, а по фасади освен нешто креативно друго не би се осмелил, ипак не е фер за тој што ќе ја кречи глупоста. На крај краева татко ми не го купил тоа :icon_mrgr:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Колку фасади, згради се ишкртани со ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, Грујо Педер, Бранко педер овој педер оној педер, вие за ова се фативте одма...... Иначе ова мислам у Кисела Вода е после чешмичка али не ме држите за збор.
Да не дојде до забуна, не оправдувам многу баш шкртање по фасади на куќи, али бар зборете реално за сите, а не само Комити што ишарале.
Па тоа за политика да шараш па треба ептен да си шарен во мозокот, ајде спорт ама и тоа не оправдувам, имаш ликовно цртај таму, шо ако ja чкрташ таа партија да не ќе победи на избори или тој тим да не ќе освои прво место ако нацрташ. Јесте да го бодриш али најди начин да го бодриш без да наштетуваш на некого а од тоа клубот да има ќар ;)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
1.992
Наша работа е што и како ќе правиме и како ќе го обележуваме градот. Не ви сметаа досегашните шкртаници и потписи сега кога има нешто креативно и убаво почнувате да мрчите. Ако му смета на некој нека дојде да се пожали, бујрум!!!
Ти разбираш ли дека несмееш да чкрташ на приватен имот?
Идиотизмот и опседнатоста искажете ја на друг начин
 
G

galaxy

Гостин
Не сум против графити и улична уметност, напротив сакам да гледам интересни изведби.
Досадно е сите ѕидови да се празни и бели и графитите имаат револуционерна и прогресивна димензија кои се противат на едностраниот начин на размислување дека ѕидовите се најдобри кога се празни.
Ама ова е очајна „реклама“ која не е ни креативна, ни убава, како што рекоа погоре.
Прво што е шаблонска и не е индивидуален начина на изразување, туку организирано и плански, што се противи на самата идеја на графитите.
Ако сакате да си ја покажувате љубовта кон клубот слободно смислете нешто интересно и закупете билборди.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Зашто го имам ставено бе пријател, патем живеам во зграда и целата е ишарана. Од сите шкртања имало 2-3 случаи кај што било удрено на фасада зашто биле на улица куќите и сигурно имало и некое друго сра*е на зидот. Знаете кај сме секоја недела дојдете пожалете или јадење г***а го оставате само за на форуми!?
Не, не знаеме каде сте секоја недела. Не си толку познат нити важен па да се знае :).

А веројатно преку шарањево си лечите еден куп психолошки комплекси кои си ги имате. Ве жалам искрено. Дечурлана, немаат попаметна работа, шараат безвезни чкртки на јавни имоти :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.473
Поени од реакции
68.837
А веројатно преку шарањево си лечите еден куп психолошки комплекси кои си ги имате. Ве жалам искрено. Дечурлана, немаат попаметна работа, шараат безвезни чкртки на јавни имоти :)
:facepalm:

"Шарањето" е затоа што го мобилизираме градот пред прославата на 25 години Комити и 65 години Вардар.
Тие шараници не му пречат на никој, пошто не се на приватен имот туку на згради и разни други места на кои има уште 8276497846378 други шкртаници.

Сигурно некој не влегол во нечиј двор и не му ја обоил фасадата ;)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Колку фасади, згради се ишкртани со ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, Грујо Педер, Бранко педер овој педер оној педер, вие за ова се фативте одма...... Иначе ова мислам у Кисела Вода е после чешмичка али не ме држите за збор.
Да не дојде до забуна, не оправдувам многу баш шкртање по фасади на куќи, али бар зборете реално за сите, а не само Комити што ишарале.
Acid даде еден пример, а темата се обраќа кон сите такви појави низ градов - доколку не беше очигледно.

Извини Комитите што ти ги навредивме.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....ова со графитиве е моронски...без разлика дали станува збор за приватни куќи или згради за колективно домување...таа фасада чини...и тоа што за некого е креативно и уметност за некој друг е грдо....за вкусови не се дискутира

и во дигитална ера нема потреба со графити да вршите мобилизација за публика, политичка промоција или негација или графити од типот Соња го сака Сашо....кога веќе постои интернет, е-пошта, блогови, фејсбук и електронски медиуми

пример за тоа како цивилизирано можат да функционираат работите е Тетово...општината повика неколку странски графит уметници и заедно со подршка на неколку локални графит уметници го декорираа сивилото на влезот од Тетово....на за жал навивачите и политичките потрчковци го уништија

има само едно решение за овој проблем....оној кој ќе биде фатен како уништува фасади, споменици и останата јавна опрема...да биде казнет со сума за поправка на целата фасада или објектот што го уништил...а доколку е малолетник...трошокот да падне на товар на родителот или старателот
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
:facepalm:

"Шарањето" е затоа што го мобилизираме градот пред прославата на 25 години Комити и 65 години Вардар.
Тие шараници не му пречат на никој, пошто не се на приватен имот туку на згради и разни други места на кои има уште 8276497846378 други шкртаници.

Сигурно некој не влегол во нечиј двор и не му ја обоил фасадата ;)
Не туку ми давај facepalm, вашава логика и како гледате на работите ви е за баш за facepalm.

Има многу бројни примери за вандализирани фасади, добро знаат сите што горе доле поголемиот дел од градов го имаат прошетано, затоа не ми соли памет.

Мене, и впрочем најголемиот број други луѓе кур ги заболе за вашите комити и нивната годишнина од постоење, како и спортските клубови.

Тоа што некој нашарал нешто некаде и не сносил последици, не значи дека треба и ти да се пуштиш во истото срање. Тоа е, ако имаш функционален мозок секако.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.473
Поени од реакции
68.837
пример за тоа како цивилизирано можат да функционираат работите е Тетово...општината повика неколку странски графит уметници и заедно со подршка на неколку локални графит уметници го декорираа сивилото на влезот од Тетово....на за жал навивачите и политичките потрчковци го уништија
Не успеваат кај нас вакви работи, пошто нема култура народот.
Во Гази Баба кај ново изградениот надвозник, два пати се боеше ѕидот од страна на професионалци, и два пати уште следниот ден имаше партиски натписи и аспирации кон голема *******.
Знам во основно секоја година полуматурантите имаа чест да нацртаат нешто на ѕидот, али секогаш после некое време врз графитите ќе се појавеше некој глуп потпис или нешто ишкрабано...

Во Скопје има неколку графити на навивачки групи (ги има во темата за графити во овој подфорум), ама убави графити (10-тина може и повеќе на Комити, 10-тина на ЦПБ, на ФА, на Пирати па и на Шверцери).
Другите потписи од навивачки тип што ми се допаѓаат се овие шаблонскиве, и убаво прилегаат кога ќе ги видиш некаде.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
:facepalm:
пошто не се на приватен имот туку на згради и разни други места на кои има уште 8276497846378 други шкртаници.

Сигурно некој не влегол во нечиј двор и не му ја обоил фасадата ;)
зградите се исто така приватен имот односно заедница на сопственици...бидејќи по закон секој станар треба да плаќа за одржување на фасадата. лифт и хигиена

и како што напомена некој погоре...постојат билборди
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.473
Поени од реакции
68.837
Не туку ми давај facepalm, вашава логика и како гледате на работите ви е за баш за facepalm.

Има многу бројни примери за вандализирани фасади, добро знаат сите што горе доле поголемиот дел од градов го имаат прошетано, затоа не ми соли памет.

Мене, и впрочем најголемиот број други луѓе кур ги заболе за вашите комити и нивната годишнина од постоење, како и спортските клубови.

Тоа што некој нашарал нешто некаде и не сносил последици, не значи дека треба и ти да се пуштиш во истото срање. Тоа е, ако имаш функционален мозок секако.
Ако те боли тебе кур, ондак нечитај.
Во градот има некои кои што се занимаваат со такви настани.
Исто како што мене ме заболе патлакот ако на некој ѕид некој ќе напише заокружи број 5, заокружи број 10, ама морам да го гледам секој ден пошто со тоа сметаат дека ќе добијат повеќе гласови одредени партии.

Како сакаш да се рашири еден настан на друг начин?

Сигурно незнаеш повеќе од мене за нашкртаните графити.
Излегоа голем број на графити на ѕидови на чулишта, трансформатори, градинки и слични објекти, нешто што го има насекаде на светот.
Графити од овој тип:


Сигурно нешто вакво многу поубаво му прилега на траснфроаторов отколку плакати од пратеници.

Ќе повторам пак шаблонските графити со кои се прави мобилизација се на местан на кои на никој не му пречат....

Каде има вандализирани приватни имоти?o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom