Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    129
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Bidejki poznavam lugje koi aktivno vezbaat na sipkite na kej i imaat dobri rezultati bi sakal da ja otvoram i temava za ova dobro mesto za vezbanje. Mislam deka nudat dobri uslovi za vezbanje i voedno se prifateni niz cel svet. Na ova mesto moze da se postiraat sliki,tehniki i soveti za kako maksimalno da se iskoristat ovie rekviziti za da se postigne ubavo za gledanje telo no i da se ostane so znacajna fizicka kondicija, vrakjanje od kej do doma so trcanje :)

Mene licno sipkite mnogu mi pomogaa za pravenje na sklekovi. Sepak pri sekoe vezbanje na sipkite treba i da se bide mnogu vnimatelen za da ne dojde do povredi.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Само не мораа да го скршат делот за кревање со неутрален фат.
Да затопли и ќе сум таму 3 пати неделно.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.283
Поени од реакции
2.988
Еве јас вежбам на шипки веќе отприлика година дена .... има милиони видови на вежби и ако ги знаеш можеш скоро секој мускул во телото да го активираш само со вежбање на шипки така да се многу добра работа.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.509
Поени од реакции
3.354
Има некој што вежба кај ФОН ? Ново лисиче (мзт салата) ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Еве јас вежбам на шипки веќе отприлика година дена .... има милиони видови на вежби и ако ги знаеш можеш скоро секој мускул во телото да го активираш само со вежбање на шипки така да се многу добра работа.
пример како ќе извежбаш рамо, квадрицепс, листови, задна ложа долен дел од грб... според мене шипкиве ако се зафатиш сериозно да ги вежбаш се билет во правец за развивање асиметрично и нескладно тело.
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Дополнително направено е натпреварување каде што натпреварувачите ѓи демонстрираат својте способности на шипките. Може да се најдат на интернет под името " bar starz " .
Во прилог следи линк од видео од нив.

http://www.youtube.com/watch?v=t1jMyzmtiI4
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 14:22 ---
Значи на малите шипки со кругчиња што се едно до друго може да се користат за правење на чучеви со една нога каде што другата е слободна.
Дополнително, кога ке се застане со грб потпрен на големата шипка и се седнат на кругчето ѓи креваш нозете се вежбаат долните стомачни.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
пример како ќе извежбаш рамо, квадрицепс, листови, задна ложа долен дел од грб... според мене шипкиве ако се зафатиш сериозно да ги вежбаш се билет во правец за развивање асиметрично и нескладно тело.
па не моеш баш сериозно да ги вежбаш, платото шо ќе го постигнеш со вежби на шипкиве со твоја тежина не е доволно високо за асиметричноста да е проблем
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.585
Поени од реакции
1.874
пример како ќе извежбаш рамо, квадрицепс, листови, задна ложа долен дел од грб... според мене шипкиве ако се зафатиш сериозно да ги вежбаш се билет во правец за развивање асиметрично и нескладно тело.
Има начин да се извежба секој мускул, ама да во право си, не може да се изгради бодибилдерско тело, во смисла да се изолира секој мускул и да се обликува, ако на тоа мислеше.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
па не моеш баш сериозно да ги вежбаш, платото шо ќе го постигнеш со вежби на шипкиве со твоја тежина не е доволно високо за асиметричноста да е проблем
Јас додека вежбав користев дополнителни како завои околу нозете полни со песок ги има во ОРКА со различна тежина се 2,5 кг , 5кг и тн. се ставаат околу згобовите на нозете и со нив правиш згибови или пак со ранец на грб може, вака со сопствена тежина брзо ќе достигнеш плато и реалново право си нема да имаш асиметричност зошто нема толку ни да ги развиеш мускулите.
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Брат значи Hanibal for king, barilla и други ѕвезди вежбаат на вакви слични справи, вежбите што ѓи прават се со своја тежина но не се така лесни.

Поздрав
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.585
Поени од реакции
1.874

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.398
Прошлото лето ги стопив шипките за згибови :pipi:

А на највисоката шипка, тие што се кај Палас, бев иницијатор на кршењето, јбг, тоа си го прави снагата :D
Ама сега гледам ја смениле (y)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Само што дојдов од тука возев и вежбав, неделава сум во Град Скопје побарано е од моја страна ќе се постават уште на две локации, кај Скејт Парк и една кај мостот Обединети Нации и 5 од другата страна. Ми рекоа до Март ќе бидат готови. Ми пратија маил, ми се јавија и на мобилен. :)

gragjanska​.inicijativ​a@skopje.go​v.mkПочитувани, вашето барање беше доставено до нашите служби и истите постапија по барањето и ве контактираа. Поздрав
Еве слики од Panoramio мои: Тука си вежбам најчесто јас. :D

Еве јас вежбам на шипки веќе отприлика година дена .... има милиони видови на вежби и ако ги знаеш можеш скоро секој мускул во телото да го активираш само со вежбање на шипки така да се многу добра работа.
Може сме се виделе, јас бев доста активен последите две години. Сега имам салце пак, али се гура... :D
Има некој што вежба кај ФОН ? Ново лисиче (мзт салата) ?
Порано идев и натаму, ама ме мрзи од Ѓ.П. сум. :D
Има начин да се извежба секој мускул, ама да во право си, не може да се изгради бодибилдерско тело, во смисла да се изолира секој мускул и да се обликува, ако на тоа мислеше.
Напротив малце Креатин и Амино Киселини, вежбав по 5 саати и после не нема да се направи. :D


Жал ми е што ја ебав таа форма, ме зезна операцијата. И криво ми е што немам слики...
 
На врв Bottom