Шипките на кеј

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Menshealth, 11 февруари 2013.

?

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?

1. Menshealth

Menshealth

Член од:
    19 јануари 2013
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    9
    Bidejki poznavam lugje koi aktivno vezbaat na sipkite na kej i imaat dobri rezultati bi sakal da ja otvoram i temava za ova dobro mesto za vezbanje. Mislam deka nudat dobri uslovi za vezbanje i voedno se prifateni niz cel svet. Na ova mesto moze da se postiraat sliki,tehniki i soveti za kako maksimalno da se iskoristat ovie rekviziti za da se postigne ubavo za gledanje telo no i da se ostane so znacajna fizicka kondicija, vrakjanje od kej do doma so trcanje :)

Mene licno sipkite mnogu mi pomogaa za pravenje na sklekovi. Sepak pri sekoe vezbanje na sipkite treba i da se bide mnogu vnimatelen za da ne dojde do povredi.

На Hip.Hop_MKD и nE0n1nja им се допаѓа ова.
  2. Menshealth

Menshealth

Член од:
    19 јануари 2013
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    9
    Во прилог е слика од шипките на кеј. IMG612.jpg

На khz777 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. statusQuO

statusQuO Модератор

Член од:
    18 јуни 2008
    Мислења:
    12.954
    Допаѓања:
    7.505
    Само не мораа да го скршат делот за кревање со неутрален фат.
    Да затопли и ќе сум таму 3 пати неделно.

4. Мезнаеш

Мезнаеш Pronto

Член од:
    27 април 2011
    Мислења:
    2.251
    Допаѓања:
    2.917
    Еве јас вежбам на шипки веќе отприлика година дена .... има милиони видови на вежби и ако ги знаеш можеш скоро секој мускул во телото да го активираш само со вежбање на шипки така да се многу добра работа.

На khz777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. khz777

khz777

Член од:
    26 октомври 2012
    Мислења:
    2.466
    Допаѓања:
    3.301
    Има некој што вежба кај ФОН ? Ново лисиче (мзт салата) ?

6. sajSiGa

sajSiGa

Член од:
    4 октомври 2008
    Мислења:
    4.009
    Допаѓања:
    1.240
    пример како ќе извежбаш рамо, квадрицепс, листови, задна ложа долен дел од грб... според мене шипкиве ако се зафатиш сериозно да ги вежбаш се билет во правец за развивање асиметрично и нескладно тело.

На Sergius му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Menshealth

Menshealth

Член од:
    19 јануари 2013
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    9
    Дополнително направено е натпреварување каде што натпреварувачите ѓи демонстрираат својте способности на шипките. Може да се најдат на интернет под името " bar starz " .
    Во прилог следи линк од видео од нив.

http://www.youtube.com/watch?v=t1jMyzmtiI4
    --- надополнето: 11 февруари 2013 во 14:22 ---
    Значи на малите шипки со кругчиња што се едно до друго може да се користат за правење на чучеви со една нога каде што другата е слободна.
    Дополнително, кога ке се застане со грб потпрен на големата шипка и се седнат на кругчето ѓи креваш нозете се вежбаат долните стомачни.

8. statusQuO

statusQuO Модератор

Член од:
    18 јуни 2008
    Мислења:
    12.954
    Допаѓања:
    7.505
    па не моеш баш сериозно да ги вежбаш, платото шо ќе го постигнеш со вежби на шипкиве со твоја тежина не е доволно високо за асиметричноста да е проблем

9. nE0n1nja

nE0n1nja Eat nerds get shredded

Член од:
    25 јануари 2007
    Мислења:
    2.076
    Допаѓања:
    1.286
    Има начин да се извежба секој мускул, ама да во право си, не може да се изгради бодибилдерско тело, во смисла да се изолира секој мускул и да се обликува, ако на тоа мислеше.

На sajSiGa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sajSiGa

sajSiGa

Член од:
    4 октомври 2008
    Мислења:
    4.009
    Допаѓања:
    1.240
    Јас додека вежбав користев дополнителни како завои околу нозете полни со песок ги има во ОРКА со различна тежина се 2,5 кг , 5кг и тн. се ставаат околу згобовите на нозете и со нив правиш згибови или пак со ранец на грб може, вака со сопствена тежина брзо ќе достигнеш плато и реалново право си нема да имаш асиметричност зошто нема толку ни да ги развиеш мускулите.

11. Menshealth

Menshealth

Член од:
    19 јануари 2013
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    9
    Брат значи Hanibal for king, barilla и други ѕвезди вежбаат на вакви слични справи, вежбите што ѓи прават се со своја тежина но не се така лесни.

Поздрав

12. nE0n1nja

nE0n1nja Eat nerds get shredded

Член од:
    25 јануари 2007
    Мислења:
    2.076
    Допаѓања:
    1.286
    Ѕирни го Lord Vital, beastmode :D https://www.youtube.com/watch?v=KgTcbDWzdek

13. Чичко Кумплунг

Чичко Кумплунг деца на транзицијата

Член од:
    3 декември 2011
    Мислења:
    4.194
    Допаѓања:
    4.396
    Прошлото лето ги стопив шипките за згибови :pipi:

А на највисоката шипка, тие што се кај Палас, бев иницијатор на кршењето, јбг, тоа си го прави снагата :D
    Ама сега гледам ја смениле (y)

14. sajSiGa

sajSiGa

Член од:
    4 октомври 2008
    Мислења:
    4.009
    Допаѓања:
    1.240
    BBC :D

На Menshealth му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD Гостин

Само што дојдов од тука возев и вежбав, неделава сум во Град Скопје побарано е од моја страна ќе се постават уште на две локации, кај Скејт Парк и една кај мостот Обединети Нации и 5 од другата страна. Ми рекоа до Март ќе бидат готови. Ми пратија маил, ми се јавија и на мобилен. :)

Еве слики од Panoramio мои: Тука си вежбам најчесто јас. :D

Може сме се виделе, јас бев доста активен последите две години. Сега имам салце пак, али се гура... :D
    Порано идев и натаму, ама ме мрзи од Ѓ.П. сум. :D
    Напротив малце Креатин и Амино Киселини, вежбав по 5 саати и после не нема да се направи. :D

Жал ми е што ја ебав таа форма, ме зезна операцијата. И криво ми е што немам слики...

Сподели преку: