Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    132
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
znaci koa ke slusnam vakov muabet...drugar nesimetricno telo nikad nema da naprais so vezbi so sopstvena tezina ama bas nikad...mozes da se poebes so tegovi ako ne vezbas pravilno...dosta so tie bilderski kompleksi...
ми кажуваш мене кој 2 години вежбав само на шипки. Како прво асиметрично реков затоа што на вратило го пумпаш само грбот, подлактот, трапезите и делумно бицепсот. Постојат мускулни групи кои воопшто не ги активираш со вратило ти ги споменав погоре. Плус уште една тајна ќе ти кажам дека секоја вежба која ги користи двете раце одеднаш има шанси да развие лево/десна асиметрија.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Е ај сеа ми кажувате дека има вакви чуда у СК? Шо не кажавте пред 2 години, бе? :) Сеа најдовте, кога се вратив у мое село, ама планирам да се враќам у СК, па така кажете до Маџир маало кои се најблиску?
Нема дури на крајот во Аеродром...

Патем кога ќе се среди убаво времево може да се договориме да идеме групно, мислам ако сакате. :D
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ми кажуваш мене кој 2 години вежбав само на шипки. Како прво асиметрично реков затоа што на вратило го пумпаш само грбот, подлактот, трапезите и делумно бицепсот. Постојат мускулни групи кои воопшто не ги активираш со вратило ти ги споменав погоре. Плус уште една тајна ќе ти кажам дека секоја вежба која ги користи двете раце одеднаш има шанси да развие лево/десна асиметрија.
pa dobro be brat nema da ostanes samo na sipkite ke vezbas i drugi vezbi so sopstvena tezina ima poveke od milijon....sea epten ako samo vratilo vezbas eden vid na zgibovi mnogu jasno deka ke se razvies samo na edno mesto...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Скршен е неутралниот грип за згибови... -.- Кое говедо успеало да го напраи тоа.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Скршен е неутралниот грип за згибови... -.- Кое говедо успеало да го напраи тоа.
цццц ужас еј, ај да се надеваме дека ќе го заменат во брзо време, и таа едната шипка од тие трите за вратило ја немаше ама гледам дека ја замениле
 
Член од
6 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здравом, јас сум "нов" на форумов, сега се регистрирав иначе ве пратам многу долго време ме мрзеше да се регистрирам...
Многу ме заинтересираа темиве за бодибилдинг, како и овие workout
Вежбав и вежбам многу време имам 17ипол години, веке 6 месеци со тегови и справи, пред 2 недели почнав со вратило,разбој,склекови,затворски(трицепс) , можам да кажам дека ВРАТИЛОТО,РАЗБОЈОТ+Склековите се нешто најако.... Сите делови од телото ги развивате, ТЕговите више ги баталив.. можам да кажам дека поголема сила правам со овие три работи.. и се надевам дека во следниве 3 месеци ке стигнам до посакуваното ( секако нема допирање...уште и уште) :D
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Шубаво, ама штета шо само во Скопје прават вакви нешта ..
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
ми кажуваш мене кој 2 години вежбав само на шипки. Како прво асиметрично реков затоа што на вратило го пумпаш само грбот, подлактот, трапезите и делумно бицепсот. Постојат мускулни групи кои воопшто не ги активираш со вратило ти ги споменав погоре. Плус уште една тајна ќе ти кажам дека секоја вежба која ги користи двете раце одеднаш има шанси да развие лево/десна асиметрија.
Ако си вежбал 2 години знаеш дека има вежби и за гради ,трицепс ,долниот дел од грбот ,јадрото ,стомачните ,за рамото да не зборувам.

Мислам имаш погоре и спомнато за нозе ,листови ,бутови...имаш вежби исто така за нозе со својата тежина ,чучњеви ,гуштеров лет ,за листови исто така имаш.

Има вежби кој се статични ,не се сите вежби само стандард дигање горе доле со широк фат ,имаш front lever ,back lever ,muscle up...како што реков ако си вежбал 2 години мора да ги знаеш BarBrothers и ред други познати фаци во street workout-от...

Еве ти вежба за долните мускули на грбот ,јадрото и стомачните
http://img801.imageshack.us/img801/2817/59975640594232869401898.jpg

Легенда е ,се бави со вежби со својата тежина ,Calisthenics. Нормално повеќе време

http://img835.imageshack.us/img835/5411/57866134925205124071664.jpg

Не ми е цел да се препоцавам за вратило вс теретана пошто неколку пати ме нападнаа на форумов и досадни се. Факт е дека вратилото повеќе дава сила одколку естететика и факт е дека ако сакаш да си НАПУМПАН не ти е место на шипките.

Се бавам 1 година со прекини со вежби со својата тежина и не сум задоволен туку ПРЕЗАДОВОЛЕН!

Не вежбам теретана и ја хејтам пошто телото на вратило и теретана се разликува ,сум се одлучил за вратило бидејќи тоа повеќе ми се допаѓа и ми годи.

А дали некој ги мрази овие што вежбаат на вратило ,по што овие вежби земаа голем замав и што знам можеби некој теретани изгубиле муштерии па сега се лути на шипките. Не зборам за во нашава држава туку Србија ,Полска ,Русија ,Америка...

Уште еднаш нејќам да се препикувам ,ти што си сакаш теретана супер ,твој избор ,можеби сакаш тело какво што на вратилото не можеш да го постигнеш.

Поздрав билдери :D
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако си вежбал 2 години знаеш дека има вежби и за гради ,трицепс ,долниот дел од грбот ,јадрото ,стомачните ,за рамото да не зборувам.

Мислам имаш погоре и спомнато за нозе ,листови ,бутови...имаш вежби исто така за нозе со својата тежина ,чучњеви ,гуштеров лет ,за листови исто така имаш.

Има вежби кој се статични ,не се сите вежби само стандард дигање горе доле со широк фат ,имаш front lever ,back lever ,muscle up...како што реков ако си вежбал 2 години мора да ги знаеш BarBrothers и ред други познати фаци во street workout-от...

Еве ти вежба за долните мускули на грбот ,јадрото и стомачните
http://img801.imageshack.us/img801/2817/59975640594232869401898.jpg

Легенда е ,се бави со вежби со својата тежина ,Calisthenics. Нормално повеќе време

http://img835.imageshack.us/img835/5411/57866134925205124071664.jpg

Не ми е цел да се препоцавам за вратило вс теретана пошто неколку пати ме нападнаа на форумов и досадни се. Факт е дека вратилото повеќе дава сила одколку естететика и факт е дека ако сакаш да си НАПУМПАН не ти е место на шипките.

Се бавам 1 година со прекини со вежби со својата тежина и не сум задоволен туку ПРЕЗАДОВОЛЕН!

Не вежбам теретана и ја хејтам пошто телото на вратило и теретана се разликува ,сум се одлучил за вратило бидејќи тоа повеќе ми се допаѓа и ми годи.

А дали некој ги мрази овие што вежбаат на вратило ,по што овие вежби земаа голем замав и што знам можеби некој теретани изгубиле муштерии па сега се лути на шипките. Не зборам за во нашава држава туку Србија ,Полска ,Русија ,Америка...

Уште еднаш нејќам да се препикувам ,ти што си сакаш теретана супер ,твој избор ,можеби сакаш тело какво што на вратилото не можеш да го постигнеш.

Поздрав билдери :D
Бидејќи е бесплатно нема конкуренција.
Но ако размислиш за времето потрошено,подобро да ги дадеш тие пари во вежабање во теретана.
Како основа 3 месеци е супер ама после што правиме?
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
не е работата за пари, ја лично би плаќал и 500 денари месечно да имам шипки на 100 метра... имам идено у теретана година и нешто, не викам дека сум вежбал правило и не сум пиел такви глупости али сепак година дена... и се тоа е нула во споредба со лани што вежбав ~6 месеци на шипки и малце зимава дома со она од топ шоп... не викам дека ништо не напреднав во теретана секако ми даде некоја цврстина не почнував од почеток ... ама она што се постигнува со шипките е далеку подобро и поелегантно од она во теретана...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ако си вежбал 2 години знаеш дека има вежби и за гради ,трицепс ,долниот дел од грбот ,јадрото ,стомачните ,за рамото да не зборувам.

Мислам имаш погоре и спомнато за нозе ,листови ,бутови...имаш вежби исто така за нозе со својата тежина ,чучњеви ,гуштеров лет ,за листови исто така имаш.

Има вежби кој се статични ,не се сите вежби само стандард дигање горе доле со широк фат ,имаш front lever ,back lever ,muscle up...како што реков ако си вежбал 2 години мора да ги знаеш BarBrothers и ред други познати фаци во street workout-от...

Еве ти вежба за долните мускули на грбот ,јадрото и стомачните
http://img801.imageshack.us/img801/2817/59975640594232869401898.jpg

Легенда е ,се бави со вежби со својата тежина ,Calisthenics. Нормално повеќе време

http://img835.imageshack.us/img835/5411/57866134925205124071664.jpg

Не ми е цел да се препоцавам за вратило вс теретана пошто неколку пати ме нападнаа на форумов и досадни се. Факт е дека вратилото повеќе дава сила одколку естететика и факт е дека ако сакаш да си НАПУМПАН не ти е место на шипките.

Се бавам 1 година со прекини со вежби со својата тежина и не сум задоволен туку ПРЕЗАДОВОЛЕН!

Не вежбам теретана и ја хејтам пошто телото на вратило и теретана се разликува ,сум се одлучил за вратило бидејќи тоа повеќе ми се допаѓа и ми годи.

А дали некој ги мрази овие што вежбаат на вратило ,по што овие вежби земаа голем замав и што знам можеби некој теретани изгубиле муштерии па сега се лути на шипките. Не зборам за во нашава држава туку Србија ,Полска ,Русија ,Америка...

Уште еднаш нејќам да се препикувам ,ти што си сакаш теретана супер ,твој избор ,можеби сакаш тело какво што на вратилото не можеш да го постигнеш.

Поздрав билдери :D
Не се препукувам ни јас. Секако има предности и едното и другото. Едноставно на кој му одговараат шипки нека вежба на нив на кој му одговара теретана, бујрум изборот е голем. Јас се одлучив да ги заменам шипките со теретана од неколку причини:

1. Сите вежби што ги правам на шипки можам да ги правам и во тертана така да излегува дека само имам бонус опции сега

2. Нозе нема шанси да ти пораснат со правење вежби со сопствена тежина. Знаеш ли листовите колку инатлив мускул се, несакаат да пораснат дури ни со огромни тежини, перфектна форма и висока фреквенција. Два пати неделно буклвано ГИ УНИШТУВАМ со 140-150кг на справа и за 6 месеци едвај 2цм додадов на нив, а нешто најмалку што сакам е да имам нескладно развиено тело, ако веќе вежбам сакам и да изгледам складно.

3. Планирам долго време да се занимавам со спортов т.е. секогаш бирам вежби кои ги штедат згобовите за да не развијам хронични повреди, нешто што 99% ќе го добиеш на вратило ако вежбаш со години поради специфичната кинетика на таквите вежби. Всушност имам навлечено тендинитис баш од таквите вежби на вратило кој ме мачи и ден денес. Среќа со помал интензитет бидејќи ги сменив тие вежби со движења по пријателски расположени према зголбовите.

4. Сакам да направам функционално тело, односно тело со кое ќе можам да гурнам нешто, повлечам, подигнам или удрам. Сите овие движења влечат "сила" и стаблиност од нозете и куковите односно ако овие делови од телото ти се слаби точки никогаш нема да си силен. Проблем со вратилото и вежбите со сопствена тежина е што слабо ги активираат стабилирачките мускули на колковите и општо слабо ги ојачуваат нозете како темелот на телото.

5. Телото почна да ми се развива во нескладна насока од шипките. Бидејќи кога почав бев ептен слаб (бев велосипедист), едвај 55кг сите делови од телото ми беа неразвиени. Од шипките почнаа да ми се пумпа грбот, бицепсот, трапезите и стомачните ги направив добо. Но рамењата,трицепсот и нозете и покрај вежбите не нарпедуваа како остатокот од телото, затоа се решив дека мора да се одлучам за некои по директни вежби за овие делови од телото што единствено беше можно во теретана
 

Kajgana Shop

На врв Bottom