Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    129
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Како тоа ужасни за колената? Ако се со добра форма нема разлика од обичен чучањ.
Инаку допираш малце и hamstring со нив, не изолираш ама сепак цела нога се активира, плус на Орбитрекот вртам наназад кога сакам за задна ложа. Ќе воведам и изометрични стоења, и тоа е, пуца све :D
џабе ти е добра форма, на чучњеви тежината се балансира на двате нозе подеднакво, кога стоиш на една нога тежината никогаш неможе да биде точно на центарот секогаш ке страда коленото, сега е релативно некој може да ги трпи некој не. Да на шипки е тешко нозе да избежбаш, пробај со спринтови може да ти помогнат
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.585
Поени од реакции
1.874
џабе ти е добра форма, на чучњеви тежината се балансира на двате нозе подеднакво, кога стоиш на една нога тежината никогаш неможе да биде точно на центарот секогаш ке страда коленото, сега е релативно некој може да ги трпи некој не. Да на шипки е тешко нозе да избежбаш, пробај со спринтови може да ти помогнат
Јас лично не осеќам ништо во колената, барем до сега не.
Иначе реално што се однесува до нозе единствената амбиција ми е да имам добро дефинирани и во границите на нормалата развиени нозе, што и сега веќе го имам така да останува само да ја одржувам таа форма, што дефинитивно е и повеќе од возможно без класични чучњеви или преса..
На спринтови баш вчера помислив кога бев на шипките, ама ќе почекам да затопли малце. Со дуксер/јакна на мене ќе ме нервира да трчам.
 
На врв Bottom