Шенгенскиот ѕид е срушен - честито Македонијо!

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Не можев да најдам соодветна тема за новите пасоши па тука да прашам, има ли некој што има нов пасош со новиот грб значи без петокраката?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
убаво шо падна шенгенскиот ѕид за македонија... ке може да се шетаме кај сакаме и кога сакаме... сепак чекор понапред за Македонија кон европа и европската унија... Мене цело ова ми изгледа колку да замачкаат очи на народ.. не не примија у нато за ЕУ не дупат со името и ова му доаѓа како утешна награда на некој начин да речам... Да имаш 500 евра минимум за 10 дена во Грција или па 700 евра за во Словенија... да не правам муабет за месец дена... Сепак убаво е нема збор за тоа кој има пари ке шета кој нема пари останува у Македонија и тоа му е се... едино шо гледам така по позитивно во целава работа е шо ке може младинава да искочи и да најде УБАВО ПЛАТЕНА РАБОТА во европа...
 
Член од
19 март 2007
Мислења
372
Поени од реакции
1
убаво шо падна шенгенскиот ѕид за македонија... ке може да се шетаме кај сакаме и кога сакаме... сепак чекор понапред за Македонија кон европа и европската унија... Мене цело ова ми изгледа колку да замачкаат очи на народ.. не не примија у нато за ЕУ не дупат со името и ова му доаѓа како утешна награда на некој начин да речам... Да имаш 500 евра минимум за 10 дена во Грција или па 700 евра за во Словенија... да не правам муабет за месец дена... Сепак убаво е нема збор за тоа кој има пари ке шета кој нема пари останува у Македонија и тоа му е се... едино шо гледам така по позитивно во целава работа е шо ке може младинава да искочи и да најде УБАВО ПЛАТЕНА РАБОТА во европа...
Бате мора прво визите да се укинат па да се влегува во ЕУ тоа е стандард.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Бате мора прво визите да се укинат па да се влегува во ЕУ тоа е стандард.
да бе брат не реков јас дека не е така.. само целата работа е мачкање очи... ете немаме визи ај сеа за максимум година дена да влеземе у ЕУ.. ОСТВАРЛИВО???:nenene: ја мислам не...
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Не можев да најдам соодветна тема за новите пасоши па тука да прашам, има ли некој што има нов пасош со новиот грб значи без петокраката?

Има залихи на пасоши, па дури не се потрошат старите (со петокрака) нема да има нови, што отприлика би значело најрано до јуни (по моја слободна проценка)

убаво шо падна шенгенскиот ѕид за македонија... ке може да се шетаме кај сакаме и кога сакаме... сепак чекор понапред за Македонија кон европа и европската унија... Мене цело ова ми изгледа колку да замачкаат очи на народ.. не не примија у нато за ЕУ не дупат со името и ова му доаѓа како утешна награда на некој начин да речам... Да имаш 500 евра минимум за 10 дена во Грција или па 700 евра за во Словенија... да не правам муабет за месец дена... Сепак убаво е нема збор за тоа кој има пари ке шета кој нема пари останува у Македонија и тоа му е се... едино шо гледам така по позитивно во целава работа е шо ке може младинава да искочи и да најде УБАВО ПЛАТЕНА РАБОТА во европа...
Џабе, не можеш да работиш во ЕУ без работна виза. Секако тука е опцијата „работа на црно“, само што со таа работа тешко дека ќе спечалиш онолку колку што си планирал да спечалиш, а и ризикуваш да те фатат да те „пишат в компјутер“ (како што велеше еден мој другар) па после на секој влез во ЕУ да те малтретираат како да си од африка, дури некаде и да не те пуштат.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Која мизерија беше на граница на Бугарија сечат лента:tapp::tapp: Ејј ние дочекавме за безвизен режим за во Бугарија да се радувамее:tapp::tapp:
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Едно прашање имам : личност која поседува македонски пасош и доаѓа во европска држава која припага на европската унија откако ќе истечат тие три месеци треба ли три месеци да седи во Македонија пред пак да дојде или само ја мини границата во Македонија и може во најбрз можен период да дојде пак?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Едно прашање имам : личност која поседува македонски пасош и доаѓа во европска држава која припага на европската унија откако ќе истечат тие три месеци треба ли три месеци да седи во Македонија пред пак да дојде или само ја мини границата во Македонија и може во најбрз можен период да дојде пак?
Само 3 месеца смее да претстојува во ЕУ во текот на една календарска година. Да се радуваат додека не ги вратат визите.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.737
Поени од реакции
9.863
Само 3 месеца смее да претстојува во ЕУ во текот на една календарска година. Да се радуваат додека не ги вратат визите.
Не е тачно. 3 па 3 тука па па може да иде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom