Шеклерите бараат автономија во Романија

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
[video=dailymotion;x55k1]http://www.dailymotion.com/video/x55k1_the-offspring-come-out-and-play_music[/video]
Обединета Европа воопшто не им одговара на американците па праат р’чки нааму-натаму по стариот континент.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Унгарскиот премиер Виктор Орбан сега им вети помош на Унгарците во Србија минатата сабота при посетата на Суботица. Орбан таму се сретна со водачот на Унгарското малцинство, Иштван Пастор. Орбан вети парична помош за Националниот совет на Унгарците во Србија кои бараат културна автономија.
А што немаат Унгарците во Србија? Нели имаат права... кога Македонците имаат права сигурно и тие имаат права во Војводина.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
А што немаат Унгарците во Србија? Нели имаат права... кога Македонците имаат права сигурно и тие имаат права во Војводина.
Нема врска тоа дали имаат права или не.Очигледно некој сака да создава хаос на балканот.Почетокот е Косово.Ете ми кажуваат луѓе што учат Романиа дека тоа племето (Маџари )на дивјаци и кај нив сакало наводно нешто,ама и они самите не знаат што.Битно народот го гледа моделот на косово и си вика па и ја сакам вака ;)
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Албанците во Македонија официјално слават ден на Албанската азбука која што е основана во Битола. Не туку мрчи ако немаш нешто паметно да кажеш.

Што ќе си славам на мој слободен ден, и како ќе си го славам тоа е веќе друго. Ако сакам и 4ти Јули ќе го славам. Иди сопри ме.
$ekaj be masko ke dojde i toj den koga ke ve soprime 4ekaj togas ke molite za milost kako sto molea vasite braka muslimani na kosovo,bosna,4ekaj be malku ne idi toa brzo :(

--- надополнето ---

Тоа воопшто не е безопасна работа.Во Романија има 1.5 милиони Унгарци кои можат да бидат голема закана за романскиот интегритет.Се разбира тоа не може преку ноќ туку тоа на подолг период може да прерасне во вистинска закана за Романија.Јас во никој случај не го посакувам тоа ама романците не треба да ја потценат таа работа да не ми се случи косовското сценарио.

Aaaaaama bratko tamu e druga situacijata na kosovo se ''mavaa'' 2 000 000 sipci protiv 8 000 000 miliona srbi ,a tuka ungarci se 1 500 000 taka pisa knez neli ? a protiv niv ima 22 000 000 romnci i gleas nekoja razlika vo ziva sila ?
 
Член од
18 август 2010
Мислења
0
Поени од реакции
0
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Шеклерите(Секули,Секели) са народ од прабугарски произход.Во Македониjа исто така има заселуване на шеклери во 7 век.Има село во Грциja-Секулово.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Секеи
http://www.bulgarnation.com/Б'лгари в Рум'нија-Страната на секелите,Сибиу,Алба.html


Да,да секако..како можевме да заборавиме на големата Бугарска империја? :tapp:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Шеклерите немаат никаков бугарски производ, туку препирката е политичка бидејќи повеќето од нив се сметаат за дел од Унгарската нација, но некои пак не.

Тоа воопшто не е безопасна работа.Во Романија има 1.5 милиони Унгарци кои можат да бидат голема закана за романскиот интегритет.Се разбира тоа не може преку ноќ туку тоа на подолг период може да прерасне во вистинска закана за Романија.Јас во никој случај не го посакувам тоа ама романците не треба да ја потценат таа работа да не ми се случи косовското сценарио.
На почетокот на месецов (јуни) отворија канцаларија на Шеклерија во Брисел ("дипломатска репрезентација"). Тројцата пратеници што ја избуткаа работата со канцаларијата во Европскиот парламент се од Романија но се Унгарци. На отворањето присуствувал и вице-премиерот на Унгарија! :)

Разбирливо, Романците почнаа со дрва и камења против отварањето на канцаларијата. Апелираат до ЕУ институциите да не ја признаат ниту да и дадат легитимитет.. Го повикале унгарскиот амбасадор во Букурешт да објасни што барал вице-премиерот таму, а Унгарциве почнале да се правдаат.

Некои велат дека канцаларијата има впотребна вредност за Унгарците во самата Романија, за промовирање на нивните политички партии таму. Но истовремено, тоа ја става во многу тешка ситуација партијата на Унгарците која е дел од тројната коалиција на власт.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/features/2011/06/14/feature-04

.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom