Шеклерите бараат автономија во Романија

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Шеклерите се малцинство во Романија кое себе си се идентификува со Унгарците, а живее на територијата на три општини. Бараат територијална автономија, официјален јазик и ден на Шеклерија (кој истовремено е националниот ден на Унгарија).

A convention of nearly 300 mayors and local councilors in Szeklerland -- 300km north of Bucharest -- decided last month to give the Magyar language a status equal to official Romanian.

Szeklerland sits in three Romanian counties -- Harghita, Covasna and Mures -- the first two of which have majority Hungarian populations.

The representatives are grouped politically around the Civic Hungarian (Magyar) Party. They declared that March 15th -- the national day of Hungary -- also become the official day for the Szeklerland region.

Moreover, they agreed to submit a proposal to the Romanian parliament calling for Szeklerland's territorial autonomy and ask the European Parliament to appoint a rapporteur.

All the decisions taken during the Szeklers' March 13th convention must be approved by parliament to become law.

The Civic Forum of Romanians in the three counties immediately condemned the decision and called for authorities to take a firm stand against such "separatist, revisionist and irredentist moves".

Prime Minister Emil Boc said that "any discussion on [making] the Magyar language official lacks constitutional grounds," while the Romanian constitution "is not subject to negotiations".

The Szeklers are historically known as fierce warriors whose origins are disputed. Hungarian monarchs sent them to the southeast corner of Transylvania to protect it from the Ottomans. Though now accepted as Hungarians, the Szeklers are characterised by a number of cultural differences preserved in their centuries-long mountain isolation. Yet in Romania's 2000 census, only 150 people declared themselves as Szeklers.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2010/04/02/blog-03


 
M

Mario Gómez

Гостин
Ахх америве беља напрае со Косоо, само за беља родени мајката.:nenene:
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Шеклерите се малцинство во Романија кое себе си се идентификува со Унгарците, а живее на територијата на три општини. Бараат територијална автономија, официјален јазик и ден на Шеклерија (кој истовремено е националниот ден на Унгарија).

A convention of nearly 300 mayors and local councilors in Szeklerland -- 300km north of Bucharest -- decided last month to give the Magyar language a status equal to official Romanian.

Szeklerland sits in three Romanian counties -- Harghita, Covasna and Mures -- the first two of which have majority Hungarian populations.

The representatives are grouped politically around the Civic Hungarian (Magyar) Party. They declared that March 15th -- the national day of Hungary -- also become the official day for the Szeklerland region.

Moreover, they agreed to submit a proposal to the Romanian parliament calling for Szeklerland's territorial autonomy and ask the European Parliament to appoint a rapporteur.

All the decisions taken during the Szeklers' March 13th convention must be approved by parliament to become law.

The Civic Forum of Romanians in the three counties immediately condemned the decision and called for authorities to take a firm stand against such "separatist, revisionist and irredentist moves".

Prime Minister Emil Boc said that "any discussion on [making] the Magyar language official lacks constitutional grounds," while the Romanian constitution "is not subject to negotiations".

The Szeklers are historically known as fierce warriors whose origins are disputed. Hungarian monarchs sent them to the southeast corner of Transylvania to protect it from the Ottomans. Though now accepted as Hungarians, the Szeklers are characterised by a number of cultural differences preserved in their centuries-long mountain isolation. Yet in Romania's 2000 census, only 150 people declared themselves as Szeklers.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2010/04/02/blog-03



Истава ситуација е и со Македонија и албаницте. Слават празници во туѓа држава од туѓа држава
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Албанците во Македонија официјално слават ден на Албанската азбука која што е основана во Битола. Не туку мрчи ако немаш нешто паметно да кажеш.

Што ќе си славам на мој слободен ден, и како ќе си го славам тоа е веќе друго. Ако сакам и 4ти Јули ќе го славам. Иди сопри ме.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Албанците во Македонија официјално слават ден на Албанската азбука која што е основана во Битола. Не туку мрчи ако немаш нешто паметно да кажеш.

Што ќе си славам на мој слободен ден, и како ќе си го славам тоа е веќе друго. Ако сакам и 4ти Јули ќе го славам. Иди сопри ме.
А удри си ја ти малку главата и потсети се за Денот на Албанското знаме. Тоа во Македонија е основано, а???????
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
А удри си ја ти малку главата и потсети се за Денот на Албанското знаме. Тоа во Македонија е основано, а???????

Денот на Албанското знаме, како прво се слави поради битката на Круја кога Скендербег ја победи Турската армија, ја ослободи Круја и го завеа албанското знаме. 28ми ноември, 1400 некоја си година да не барам во записи точен податок.

Историски, тој ден се слави. Денот кога се завеа албанското знаме.

Е сега...тоа што тебе те мачи од незнаење, е дека тој ден, официјално не се слави во Македонија. Јас си го славам тој ден на свој трошок, на свој грб, на своја иницијатива. Зарем ти сакаш да кажеш дека можеш да ми забраниш што да правам со мојот живот и што да славам?? Бреј...чудо.

Официјален празник на албанците во Р. Македонија е 22ми Ноември, ден на албанската азбука основана во Р. Македонија - Битола. Каде гледаш проблем?
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Тоа воопшто не е безопасна работа.Во Романија има 1.5 милиони Унгарци кои можат да бидат голема закана за романскиот интегритет.Се разбира тоа не може преку ноќ туку тоа на подолг период може да прерасне во вистинска закана за Романија.Јас во никој случај не го посакувам тоа ама романците не треба да ја потценат таа работа да не ми се случи косовското сценарио.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Денот на Албанското знаме, како прво се слави поради битката на Круја кога Скендербег ја победи Турската армија, ја ослободи Круја и го завеа албанското знаме. 28ми ноември, 1400 некоја си година да не барам во записи точен податок.

Историски, тој ден се слави. Денот кога се завеа албанското знаме.

Е сега...тоа што тебе те мачи од незнаење, е дека тој ден, официјално не се слави во Македонија. Јас си го славам тој ден на свој трошок, на свој грб, на своја иницијатива. Зарем ти сакаш да кажеш дека можеш да ми забраниш што да правам со мојот живот и што да славам?? Бреј...чудо.

Официјален празник на албанците во Р. Македонија е 22ми Ноември, ден на албанската азбука основана во Р. Македонија - Битола. Каде гледаш проблем?
Добро не се возбудувај многу

Јас не ти забранувам ништо да славиш, зошто сум обичен граѓанин и немам никаква висока функција да ти забранам, мисли малце што збориш
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Немате појма колку румуниве ги мрзат унгарците.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Можеби, но додела сите развиваа националистички активности, вкл. ги и Австријците, Унгарците беа мирни. Сега ни тие не се.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Подолго време сум слушал одУнгарци за Унгарци во Централна Романија-Трансилванија. Географски регионот не е поврзан со Унгарија ама не е толку мал.
Многу држави ги разбираат правата на етничките малцинства како закана за територијаниот интегритет. Но, ако се постапува правилно во смисла баланс меѓу индивидуланите права и државата тој проблем може едноставно да се реши и надмине.
Тука многу држави грешаат многу се рестиктивни и реактивни на барањата на малцинствата и добиваат контрареакција во смисла на граѓански немири па дури и воружени сепаратискитчи движења.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Убедливо победија конзервативците (партијата Фидес) на изборите во Унгарија.

Е дури сега ќе биде интересно.

Најмногу ме интересира дали ќе направат економски “реформи’’ во Унгарија -- може да им се дигнат комуњарите на штрајкови и да настане грчко сценарио. Замислете цел систем од Бранковци и Геровци, само пософистицирани, да прават опструкции.


Hungary's conservative opposition party Fidesz has won a two-thirds general election victory, second round results have confirmed.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8642456.stm


.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Унгарскиот премиер Виктор Орбан сега им вети помош на Унгарците во Србија минатата сабота при посетата на Суботица. Орбан таму се сретна со водачот на Унгарското малцинство, Иштван Пастор. Орбан вети парична помош за Националниот совет на Унгарците во Србија кои бараат културна автономија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom