Шах

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Море мајката пак успеа stockfish14 да го победи на Leela zero chess и тоа пак со убедлива победа со 2 кралици...

Јас пак очекував дека Leela zero chess е непобедлив ама не било тоа така...

stock.jpg

Ништо чудно за некоја година да излезе скроз нов шаховски компјутерски програм што ќе е појак од овие две...
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Прегледај го приврзокот 314006
Тактика како може да направи пресврт :D
Пробај го Hillbilly attack против Caro-Kann. Јас откога почнав да го играм, ем ми е интересно, ем добар winrate вадам. Исто така Advanced варијанта е добра со х4 на четврти потег, Fantasy варијанта итн... Ако ти требаат материјали за Hillbilly-то слободно пиши бидејќи е доста ретка појава. :)
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
699
Поени од реакции
975
Следи некој што се дешава со шампионскиот меч Карлсен - Непо ?

Брутален распад му се деси на предизвикувачот, жал ми е дури, првите 6 рунди добро се држеше.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Следи некој што се дешава со шампионскиот меч Карлсен - Непо ?

Брутален распад му се деси на предизвикувачот, жал ми е дури, првите 6 рунди добро се држеше.
Последнава партија, што ја гледав, тапа, по 40ти потег се сложија на нерешено. Мислам дека ја гледав 6тата партија, не сум сигурен.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Тежок дебакл после после 6тата партија. Распад систем. Тежок срам е на вака битни мечеви да ти ги факаат ламферите живи. Аматерски.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
До психа мислам е проблемот, до 6та партија Непо играше квалитетно ептен, ама многу стегнато, играше за реми, не сакаше ништо да пробува надвор од комфор зона, што и е океј да се очекува бидејќи огромна е тежината на мечот. Ама после тој пораз после 8 саати, ептен распад систем му се деси во психа, далеку игра од неговите можности. Реално Карлсен не може да се победи со Руј лопез, до 30ти потег сите варијации на потези ги има во глава, мора нешто поразлично да се проба, понесекојдневно, и тоа нема да упали најверојатно, ама играње со сигурни отварања нема шанси да донесе ништо. Дубов само за Карлсен, барем да има лудории малку, поинтересен да се направи мечот. Мислам следен предизвикувач ќе е Фирузија и тоа ќе е бајги зезнат меч, ама прејјак е упм Магнус, доминантен ептен.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Firuzija ke bide ponezgoden. Mislam deka toj ke bide shahistot sto ke go simne od tronot.
btv voopsto ne mi e atraktiven Carlsen. Da ne recam duri i monoton e
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Не очекував вака да се распадне концептот и целата припрема на Непо. Фирузја ќе биде далеку потврд орев. Плус е доста млад, 18 год, има перспективна иднина. Мислам дека ќе го симне Магнус од тронот.

Кога сме на темата атрактивност:

Инаку, кој сака нека ја ѕирне:
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Заборавив за ја постирам, иако направи неколку грешки, и за 70 години Карпов е машина.

Видеото е на шпански:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Ова ми е трет пут како губам вака фигура последнава година дена, среќа не разбира овој....како и да е, добра геометрија на крај, за тоа и го постирам тука.
Супер. Дури и без една фигура се игра. Коњите и ловците се жртвуваат за позиција и отворање на противникот. За мене поважна е позицијата отколку фигурите.
Автоматски споено мислење:

И јас овде навидум губев но ми се створи прилика. Бранејќи се победив ;) Check out this #chess game: naremroel vs Tome980 - https://chess.com/live/game/34312210969
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Многу често се случува кај мене да победам некој со повисок рејтинг а да изгубам од некој со понизок рејтинг :D ... Прееска одиграв интересна партија...
Check out this #chess game: Tome980 vs Ebscer - https://chess.com/live/game/34552254461
 

Kajgana Shop

На врв Bottom