ШУМАРСКИ ФАКУЛТЕТ

Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Дали некој уопште е знае каков хаосс се случува таму, да идите ккако фаултет се претварра у бизнис и каде умре академскиот живот и каде се проетира ентериер на клупи за прво одделение, глупата програма ...
се инервиррав:vozbud:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Хаха, баш вчера дебатирав со моите, само за на шумарски сум бил :pos::pos::pos:

Воопшто не ме влече шумарството, така да никад не би отишол на факултетов ...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Па ако сакаш да дизајнирам мебел и ентериер исто така можеш да се запишеш таму.
Не знам како е сега, ама у мое време дури таму 3та и 4та се дизајнираше по нешто.
Прва, најтиња година, учиш две хемии за на крај да имаш предмет бои и лакови... барем како што памтам. Одамна се отпишаф од таму.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Имат некој на форумов шо е на Шумарски факултет? :)
4та сум гимназија и си реков да ги разгледам факултетиве зш не сум сигурна кај да одам.
Ме бендиса еден смер шо беше за дизајн на ентериер ова она,ама имаше хемија,физика...
Па ако имат некој да ми кажит шо се учит поточно,како е лесно,тешко :icon_lol:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Имат некој на форумов шо е на Шумарски факултет? :)
4та сум гимназија и си реков да ги разгледам факултетиве зш не сум сигурна кај да одам.
Ме бендиса еден смер шо беше за дизајн на ентериер ова она,ама имаше хемија,физика...
Па ако имат некој да ми кажит шо се учит поточно,како е лесно,тешко :icon_lol:

Од оваа година насоката Проектирање и технологија на мебел и ентериер - ПТМЕ, делува како посебен факултет наречен Факултет за дизајн и технологии на мебел и ентериер. Се наоѓа во склоп на Шумарски Факултет како и порано но сега за сега само официјално е како посебен факултет и толку. Според студенти на 3та година (мои поранешни колеги зашто студирав и јас таму 1 година) предметите се останати како и порано. Во прва година имаш ептен општи предмети како Хемија, Физика, Математика, Англиски и непотребни предмети како Анатомија на дрво, Технички својства на дрво. Но и битни предмети како Нацртна геометрија и техничко цртање и Перспектива. Потоа продолжува во стилот битни и небитни предмети, слично и кај многу технички факултети каде што исполнуваат кредити само со некои предмети. За тешко-лесно не можам да ти кажам. Има тешки предмети а има и лесни. Но факултет како секој факултет. Треба да се учи и пред се да се вежба за да направиш нешто.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
747
Поени од реакции
505
Имат некој на форумов шо е на Шумарски факултет? :)
4та сум гимназија и си реков да ги разгледам факултетиве зш не сум сигурна кај да одам.
Ме бендиса еден смер шо беше за дизајн на ентериер ова она,ама имаше хемија,физика...
Па ако имат некој да ми кажит шо се учит поточно,како е лесно,тешко :icon_lol:
Јас сум :salut:
Значи хемијата и физиката се учат само во прв семестар (ако од тоа се плашиш најмногу). Е сеа за тешко, па и не е многу тешко освен по некој предмет (анатомија, технички својства).
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Јас сум :salut:
Значи хемијата и физиката се учат само во прв семестар (ако од тоа се плашиш најмногу). Е сеа за тешко, па и не е многу тешко освен по некој предмет (анатомија, технички својства).
Ахам....
А имате задачи нешо или теорија е само?
Мене појќе ме плашит ова нацртна геометрија и техничко цртање....
Физика и хемија сум учела со години и убо сум поминвела,ама ова другово....
 
Член од
28 април 2009
Мислења
747
Поени од реакции
505
Паа претежно е теорија (освен математиката нели). Чим до сега си поминува со хемија и физика, со малце повеќе труд од средно би поминала и на факултет. А за нацртна, немај гајле не е ништо страшно, доколку си редовна на предавања ке немаш проблеми за полагање (нема теорија, само цртање)
 
Член од
21 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Ако уште некој ја прати темава , може да ми кажете како полагаат вонредните студенти ??
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Fakultetot si e super a za tie shto ne nemaat pojma shto se slucuva tamu i zashto se uci anatomija na drvo bojle neka si kjutat...
 
Член од
21 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
IMAM PROBLEM MI TREBA COVEK SO SE RAZBIRA U DRVA NE TUPAGJIJA IAM CEMPRESI GI ODGLEDUVAM 15 GOD DRVORED OVA LETO POCNAA NAGLO DA SE SUSAT OD DOLE NAGORE I OD VNATRE NA NADVOR NA NEKOJ SE POJAVIJA BELI PEGI NA KRAEVITE OD GRANKTE 5 MI SE ISUSIJA IAM USTE NEKOJ KAKO DA GI SPASAM POMOS:(
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Ако некој има потреба од часови по хемија од овој факултет, знам човек што може за брзо време да ви помогне околу спремање на испит. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom