Чија е „ ракијата„ ?

Член од
1 октомври 2010
Мислења
35
Поени од реакции
1
ти зборуваш за бактеријата Lactobakterium Bulgaricum Grigoroff или за киселото млеко?
киселото млеко не може да биде ВАШЕ национално наследство и традиционален бугарски производ.
и fmi уште нешто ,ама ич не ми е гајле веќе , има кој да води или неводи грижа - што сакате прајте, патентирајте ..... - ова го стаив чисто како вест за споменикот на млекото :tv: -
I zashto ne moje da bide NASHE nacionalno nasledstvo i tradizionen proizvod???
Ke mi dadesh li dovodi?
Naverno ke mi napravish analiza na imeto pod koe e izvesno kiseloto mleko - JOGURT?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
kiselo mleko i jogurt ne e isto, abdal.. :) voda i kisela voda isto taka.. :)
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
смешки,сега И текна на Бугарија дека Ракијата е нејзин национален бренд ???? абеееееееее арамишта
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.890
Поени од реакции
7.284
Чија е „ ракијата„ ?

На тој што си ја сварил :cug:
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Јас не вервам дека дедоти правел ракија ?!
дај еден литар да пробам ќе ти повервам се разбира ако имаш уште ако не ништо само лажиш:vozbud:
ima uste, tradicijata prodolzuva vo familijata,ama rakijata si samo nasa, ni bugarska, gejska, srpska, itlianska ............da ne gi redam site, ima mnogu sto pravaat rakija.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
305
Поени од реакции
50
Абе будали, наша,ваша. Това е трговиа. Грците регистрираа Фета дека се знае по цел свет. Губре, боклук, ништо општо нема со нашето бело саламурено сирене, верувам и со вашето ама си извезуват и се знае. Кои свари ке натовари. На кои тие дека ручат државни пари са по работливи он ке го регистрира.
Така беше и за водката. Полска, Русиа, Украина
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
I zashto ne moje da bide NASHE nacionalno nasledstvo i tradizionen proizvod???
Ke mi dadesh li dovodi?
Naverno ke mi napravish analiza na imeto pod koe e izvesno kiseloto mleko - JOGURT?
Ваше е бе- еве ти доклади (докази) рецепт јогурта принесли на Балканы предки современных болгар, которые жили в волжских степјах и практиковали приготовление јогурта.
:pos2:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ваше е бе- еве ти доклади (докази) рецепт јогурта принесли на Балканы предки современных болгар, которые жили в волжских степјах и практиковали приготовление јогурта.
:pos2:
Тогава каj е проблема?!
То предпоставувам,дека е станал от кумиса.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Нигде другаде во светот не се пече и пие толку ракиjа колку што каj Бугарите, уште е мошне популарна, а Бога ми, навистина добра.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Ова е најверојатно новата тактика на Бугарите,кога ке сме "загреани" од ракијата да мислиме дека сме бугари :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Македонски прозивод е ракијата бидејќи е постара од мастиката, а ја знаеме легендата за швалерката на Ѕевс во Астрајон која се викала Маслина и што станала на крај. Предпоставувам не давала добар blowjob (заебанции)

Уствари, каде се прави најдобра ракија, од таму потекнува.
Значи Македонија.
Е сега дека најубото вино се прај во Франција, испаѓа дека Французите го измислиле виното?
Ракијата си е нешто што се готвело во националните кујни и казани на Срби, Бугари, Македонци... И ниеден од нив нема да може да го монополизира истото... Ракијата е на оние кои што си ја готвеле, вареле, пиеле, и кој што децении и векови ја држат како свој идентитетски хабитус.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ракија е глобално име за алкохолни пијалоци кој се добиваат според одреден физичко хемиски процес.

Исто ко некоја будала да сака да го заштити производот Сок.

Бугарска работа. :toe:

Иначе годинава на лагер ми е ракиица произведена 2002 година, негде околу 50 литра што е малце за цела година и ќе мора да црпнам од реколта 2003 та. Така лани, пиејќи ја 2001 ( ратна година, много љута ракија) сам се оженио, чељад сам добио, и идемо даље. :tv:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Иначе годинава на лагер ми е ракиица произведена 2002 година, негде околу 50 литра што е малце за цела година и ќе мора да црпнам од реколта 2003 та. Така лани, пиејќи ја 2001 ( ратна година, много љута ракија) сам се оженио, чељад сам добио, и идемо даље. :tv:
Милојко ,за дуговјечност умјесто инјекције чашица ракије , а уз ракију као „мезенце„ иду сланина,суво месо , кобасице, чварци, кајмак, сир , проја ,кавурма :vozbud::icon_bigg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom