Часовници

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.660
Поени од реакции
38.845
Festina ne e swiss companija plus koristat Citizen movements taka da Casio anytime! Asteticki mozebi podobri na izgled ...kvalietet definitivno Casio.
Имам фестина 4 години, часовникот е произведен во Шпанија, еднаш батерија само му имам сменето само. Саатот сум го споредил со тон касио часовници поефтини и поскапи и сите делуваат ефтино, лесни во рака, ремчињата им имаат тон луфта и се клатат, куќиштето исто така делува ефтино. Фестината е тежок, нема никакви движења на ремчињата, квалитетот на изработка е небо земја, плус естетски дизајнот е врв, и нареден саат кога би земал пак фестина би зел.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Имам фестина 4 години, часовникот е произведен во Шпанија, еднаш батерија само му имам сменето само. Саатот сум го споредил со тон касио часовници поефтини и поскапи и сите делуваат ефтино, лесни во рака, ремчињата им имаат тон луфта и се клатат, куќиштето исто така делува ефтино. Фестината е тежок, нема никакви движења на ремчињата, квалитетот на изработка е небо земја, плус естетски дизајнот е врв, и нареден саат кога би земал пак фестина би зел.
Ok da sporedis 2 casovinka prvin treba da se vo ista kategorija ili barem cena.Pisav deka dizajnot na Festina mozebi izlgeda podobro (subjektvno) ama kvalitetot e na strana na Casio.
Casio ima inhouse movments,nivna solarna tehnologija,GPS..etc. Festina generalno ima eftini quartzni saati( miyota movement) i tagira cena spored moda a ne inventivonst ili kvalitet.
Bilo koj Festina casovnik u sporeda so ovoj e smesen.

http://www.casio-intl.com/asia/en/wat/watch_detail/OCW-G1200-1A/

PS: 11 godini Casio (titanium remce) so edna baterija na 8ta godina 24/7 nenormalno abused.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Долги години користам G-Shock каде што едниот секогаш ми стои на рака другиот обично е закачен на теренскиот ранец и сега имам проблем со едниот модел DW5600E надворешната маска сонцето ја изеде и се скина.
Прашањето е каде може кај нас да се најде замена ? Немора да е точно DW5600E нека е DW5600 (х) само битна ми е димензијата,а бојата помалце.
27485446_10212528619704531_598892035_o.jpg

Тој што ми стои на рака не се ни познава дека е користен бидејќи го чувам многу повеќе модел
Ga100l-1A во глобала задовлен сум со часовниците.
Проблемот со првиот часовник по моја вина настрада и би сакал да го решам проблемот за побрзо време него да порачувам од интернет и да чекам незнам колку време.
27535979_10212528646585203_1411200599_o.jpg
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Dali ima nekoj naracuvano od www.creationwatches. i kakvo iskustvo imate so niv?Sakam da naracam seiko5 military i cini okolu 89 evra,pa me interesira dali moze da se plati so VISA ,i deli po isporakata vo RM treba da se plati carina i DDV?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Ok da sporedis 2 casovinka prvin treba da se vo ista kategorija ili barem cena.Pisav deka dizajnot na Festina mozebi izlgeda podobro (subjektvno) ama kvalitetot e na strana na Casio.
Casio ima inhouse movments,nivna solarna tehnologija,GPS..etc. Festina generalno ima eftini quartzni saati( miyota movement) i tagira cena spored moda a ne inventivonst ili kvalitet.
Bilo koj Festina casovnik u sporeda so ovoj e smesen.

http://www.casio-intl.com/asia/en/wat/watch_detail/OCW-G1200-1A/

PS: 11 godini Casio (titanium remce) so edna baterija na 8ta godina 24/7 nenormalno abused.
Би требало фестината да е мијота мувмент (што не е лошо пошто се на исто ниво со кварцните швајцарски), али еден сериозен производител на часовници обично декларира во долниот дел кај бројот 6 со ситни букви за каков механизам се работи.

Пошто нема декларација на фестината, тие часовници за мене се со кинески механизам и треба да е човек сноб да даде за таков часовник такви пари.[DOUBLEPOST=1517741229][/DOUBLEPOST]
Имам фестина 4 години, часовникот е произведен во Шпанија, еднаш батерија само му имам сменето само. Саатот сум го споредил со тон касио часовници поефтини и поскапи и сите делуваат ефтино, лесни во рака, ремчињата им имаат тон луфта и се клатат, куќиштето исто така делува ефтино. Фестината е тежок, нема никакви движења на ремчињата, квалитетот на изработка е небо земја, плус естетски дизајнот е врв, и нареден саат кога би земал пак фестина би зел.
Квалитетот на часовникот зависи од цената на истиот, марките сами по себе не значат многу. е сега има часовници кои се преценети и подценети.

јас никад не би дал 300 евра за часовник ако нема сафирно стакло, но кај оние анонимните марки како фестина може за тие пари и минерално да ти пробутаат. :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Имам фестина 4 години, часовникот е произведен во Шпанија, еднаш батерија само му имам сменето само. Саатот сум го споредил со тон касио часовници поефтини и поскапи и сите делуваат ефтино, лесни во рака, ремчињата им имаат тон луфта и се клатат, куќиштето исто така делува ефтино. Фестината е тежок, нема никакви движења на ремчињата, квалитетот на изработка е небо земја, плус естетски дизајнот е врв, и нареден саат кога би земал пак фестина би зел.
И ја имам Едифајс 5 години и до сеа само еднаш му имам сменето батерија. Не изглеа воопшто ефтино, ако сакаш и слика ќе ти пуштам. Не знам колку пати удиран од метал (несакајќи), сум се бањал во море и во езеро со него и саатот си е уште коска.
И да, лесен е ама баш ради тоа го обожавам, што е лесен.
Сеа тебе ако ти е целта преку саатот ти да вежбаш бицепс, е друга работа, ама за 24/7 носење на рака мене ми е идеален лесен саат.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Dali ima nekoj naracuvano od www.creationwatches. i kakvo iskustvo imate so niv?Sakam da naracam seiko5 military i cini okolu 89 evra,pa me interesira dali moze da se plati so VISA ,i deli po isporakata vo RM treba da se plati carina i DDV?
Не сум нарачувал, но место тебе јас се измачив да ти ги побарам одговорите :)
Носат со VISA;
Имаш две опции за достава:
Да ти го донесат во рок од 24 саата, со тоа што ќе платиш околу триесетина долари шипинг;
Да чекаш 10-14 дена, да не добиеш кутија за часовникот, туку место кутија ќе добиеш Watch Pouch(ако не знаеш штое провери на Гугл), со тоа што доставата ќе ти биде џабе.
Ќе платиш 18% ДДВ и 5% царина, што ќе те чини околу 20$.

Така да, ако ја одбереш првата опција со доставата вкупно ќе платиш околу 140$, а ако ја одбереш втората ќе те чини околу 110$ :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.660
Поени од реакции
38.845
Би требало фестината да е мијота мувмент (што не е лошо пошто се на исто ниво со кварцните швајцарски), али еден сериозен производител на часовници обично декларира во долниот дел кај бројот 6 со ситни букви за каков механизам се работи.

Пошто нема декларација на фестината, тие часовници за мене се со кинески механизам и треба да е човек сноб да даде за таков часовник такви пари.[DOUBLEPOST=1517741229][/DOUBLEPOST]
Квалитетот на часовникот зависи од цената на истиот, марките сами по себе не значат многу. е сега има часовници кои се преценети и подценети.

јас никад не би дал 300 евра за часовник ако нема сафирно стакло, но кај оние анонимните марки како фестина може за тие пари и минерално да ти пробутаат. :D
види го колку е убаф:love: кога касио ќе направи некој ваков саат?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Festina немаат нивен moovment, thuss отпаѓаат од паметен и квалитетен избор на часовници.
Edifice серијата е блинг блинг малку, мо casio си ги прават своите мувмнтс.
Од casio имам g shock ga-1100-1a gravitymaster
www.casio-intl.com/asia/en/wat/watch_detail/GA-1100-1A/
И outdoor SGW-600H-1B
http://www.casio-intl.com/in/en/wat/watch_detail/SGW-600H-1B/
Од seiko го имам моделот sng 045 arctura kinetic https://www.jacobtime.com/Seiko-Arctura-Kinetic-Auto-Relay-Mens-Watch-SNG045-p-1367.html

Од Tissot имам tissot tradition
https://us.tissotshop.com/tissot-mens-tradition-quartz.html

Имам еден fossil кој издржа дооолго но не знам шо модел е.

И секако желба ми е omega seamaster planet ocean


И некој од nomos ногу ми се типски.
https://www.nomos-store.com/en/Watches/Model-series/


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Festina немаат нивен moovment, thuss отпаѓаат од паметен и квалитетен избор на часовници.
Edifice серијата е блинг блинг малку, мо casio си ги прават своите мувмнтс.
Од casio имам g shock ga-1100-1a gravitymaster
www.casio-intl.com/asia/en/wat/watch_detail/GA-1100-1A/
И outdoor SGW-600H-1B
http://www.casio-intl.com/in/en/wat/watch_detail/SGW-600H-1B/
Од seiko го имам моделот sng 045 arctura kinetic https://www.jacobtime.com/Seiko-Arctura-Kinetic-Auto-Relay-Mens-Watch-SNG045-p-1367.html

Од Tissot имам tissot tradition
https://us.tissotshop.com/tissot-mens-tradition-quartz.html

Имам еден fossil кој издржа дооолго но не знам шо модел е.

И секако желба ми е omega seamaster planet ocean


И некој од nomos ногу ми се типски.
https://www.nomos-store.com/en/Watches/Model-series/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nomos и други марки кои потекнуваат од Германското градчте Glashütte во Саксониа имаат долга историја. Тој град е познат по долгата историја и одличните мануфактури. Затоа и се гордеат и во името го носат Glashütte/SA како додавка. Тоа е нешто како заштитен знак. Имам ја еден од времето на ДДР (Источна Германија) околу 50 години стар и сеуште сјајно работи.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Не сум нарачувал, но место тебе јас се измачив да ти ги побарам одговорите :)
Носат со VISA;
Имаш две опции за достава:
Да ти го донесат во рок од 24 саата, со тоа што ќе платиш околу триесетина долари шипинг;
Да чекаш 10-14 дена, да не добиеш кутија за часовникот, туку место кутија ќе добиеш Watch Pouch(ако не знаеш штое провери на Гугл), со тоа што доставата ќе ти биде џабе.
Ќе платиш 18% ДДВ и 5% царина, што ќе те чини околу 20$.

Така да, ако ја одбереш првата опција со доставата вкупно ќе платиш околу 140$, а ако ја одбереш втората ќе те чини околу 110$ :)
OMG ti blagodaram za iscrpniot odgovor i trudot sto go vlozi za dami odgovoris(y)
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
предлог за добар часовник овде од мк од 10к до 12к денари
од проверена продавница и квалитетна марка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom