Црна Ружа

Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Па ако можете нешто повеќе да кажете за оваа секта,банда или што и да била од кај се нејзините корени,што ритуали правеле,кој биле нејзините цели,кои членувал итн...Ако темава ви е тапа слободно бришете ја:smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Се надевам дека во подфорумот Религија некој ќе ти пише повеќе на оваа - воглавно религиска тема.
 
Член од
23 февруари 2009
Мислења
83
Поени од реакции
6
Во битола на германските гробишта налетавме на слични вакви секти.. За малку не дојдовме до близок контакт бидејки ги срушивме сите свецки рекорди во брзо трчање.. :pos2:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Не знам многу за нив а баш ме интересира. Имам слушано требало не знам од што крв да се пие за да влезеш во неа, па ако станеш член после поздрави се ако некогаш сакаш да се откажеш.... Толку знам, ако знае некој повеќе нека напише.
 
N

navivacka

Гостин
Во моето место на живеење имаше едно дете кое било 7 одделение и било член на таква банда...го лажеле дека ако умре пак ке се роди во некој поубав свет:tapp:,и слични такви глупости,детето наивно верувало и после некој ден го нашле мртво,се верува дека се самоубило.Има различни верзии ама во таа се највеке верува.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Не знам многу за нив а баш ме интересира. Имам слушано требало не знам од што крв да се пие за да влезеш во неа, па ако станеш член после поздрави се ако некогаш сакаш да се откажеш.... Толку знам, ако знае некој повеќе нека напише.
И јас сум слушнал за тоа со крвта ама не знам што точно треба да се напраи,а исто така сум слушнал дека кога ќе влезеш во таа секта треба да го убиеш тој што најмногу го сакаш...:tapp:

Во битола на германските гробишта налетавме на слични вакви секти.. За малку не дојдовме до близок контакт бидејки ги срушивме сите свецки рекорди во брзо трчање.. :pos2:
Па што си барал на германски гробишта???Се спукафте со нив па после киднавте:baeh:???
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Интересна тема. Побарав некои информации па еве нешто поинтересно.

Црна Ружа се појавува во втората половина на ’90-те и зема голем замав во западна и северо-западна македонија.Нејзините корени и идеали водат потекло од сатанистички и пагански култови како и од Wicca-та и Богомислкото движење.Еден од најспецифичните ритуали им е убивањето на некој член од семејството и тоа на некој голем христијански празник(Великден,Божик...).Се смета дека официјално повеке не постојат одкако биле разоткриени во некој стан во центарот на Скопје.

Философија им е Fight fire with fire. На злото со зло. На доброто со добро.
Велат дека кому се падне црната ружа, од сектата, тој треба да си го одземе животот.Принесуваат жртви и прават сатанистички обреди.

Исто така најдов еден стар натпис во Дневник за постоењето на оваа организација и во Виница.


Исто така оваа организација била активна и во Битола.
Збирно место им биле германските гробишта и стадионот на Пелистер "Тумбе кафе".


Информациите ги најдов на некои др форуми...
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
95
Поени од реакции
0
Јас имам читано дека за да станеш член треба да си убиеш член од семејство, а после нема откажување, ако се откажеш мамето ти го расплакале. Порано во 80ти и 90тите ги имало накај 2000, а за сеа нез,викаат дека ги имало во мал број.Ритуали им било принесување на човечки жртви. Од форуми се информацииве...:uvo:
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
А постојат ли ден денес како Црна Ружа или...???
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Црна Ружа е организација од Луциферовата Црква во Америка и по 90те се појавува најпрво во Хрватска,не се знае многу за овие луѓе туку дека името Црна Ружа е добиено од името што секој член на некого секогаш му праќа црна ружа или некое дрво од цреша.До ден денеска никој не дознал кој ги води и што точно учат но се знае дека учат молитви и некакви обичаи.Како и секоја секта тие се најпознати по своите убиства и самоубисва и по нивната таинственост.Секоја секта за една држава значи големо зло исто како терористичка закана и многу Тајни Служби во светот се обиделе да ја откријат и растурат оваа организација но бидејќи никој ништо не знае за нив и тој што знае знае многу малце не успеале :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Црна Ружа се појавува во втората половина на ’90-те и зема голем замав во западна и северо-западна македонија.
Not true. Црна Ружа се појавува уште во '80-тите во СФРЈ и Македонија и тогаш го има својот "голем замав".
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Abe , ako se samoubivaat sto se sekirate ni praat usluga :D :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Abe , ako se samoubivaat sto se sekirate ni praat usluga :D :D
Каква услуга би ти направил на пример ако (не дај боже) некој твој роднина или пријател се самоубие поради погрешното учење на ова движење?
 
Член од
15 април 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Дали знае некој за проширеноста на сектава во Македонија, поточнои ме интересира за Гевгелија и околината (Дојран, Миравци, Богданци и Стојаково)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom