Црна Гора следна членка на ЕУ

Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Во врска со тоа што Македонија зошто неможи да влези во ЕУ е првата причина името да не беа грците во ЕУ и Нато подруго ќе беше ама сега ситуацијата е во полза на грците и јас мислам дека името треба да се смени бидејќи Македонија под уставното име не ќе може да влезе во никоја друга меѓународна организација јас секако дека несакам да се смени името ама ова е морално нема друго чаре а ако дојди за храброста на власта која што ќе покуша да го смени името во Македонија нема ниту една власт храброст тоа нешто да го направи ниту вмро ниту сдсм бидејќи ако го направат тоа знаат дека на следните избори нема да се на власт или ќе има предвремени избори и ќе паднат на тие избори и не дека народот не знае за името дека треба да се смени туку дека нив ќе им треба некоја жртва а подршка народот ќе има и од опозицијата. Е тоа е вистината на Македончето дали ќе прифати Северна Македонија или некој друг предлог тоа зависи од нас односно од владејачката власт колку и да се противи гркот е посилен од македонецот без разлика на сегашната економска криза што ја има во Грција
Утре и бугарот ќе ти побара, задутре и албанецот. Спремен си да даваш и удоволиш секому? Башка што не се грците и само грците во прашање.
А Цг што ќе влезе во ЕУ, слабо работа. И нас ни ветуваа уште пред војната, и на хрватите уште 95-96та.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во врска со тоа што Македонија зошто неможи да влези во ЕУ е првата причина името да не беа грците во ЕУ и Нато подруго ќе беше ама сега ситуацијата е во полза на грците и јас мислам дека името треба да се смени бидејќи Македонија под уставното име не ќе може да влезе во никоја друга меѓународна организација јас секако дека несакам да се смени името ама ова е морално нема друго чаре а ако дојди за храброста на власта која што ќе покуша да го смени името во Македонија нема ниту една власт храброст тоа нешто да го направи ниту вмро ниту сдсм бидејќи ако го направат тоа знаат дека на следните избори нема да се на власт или ќе има предвремени избори и ќе паднат на тие избори и не дека народот не знае за името дека треба да се смени туку дека нив ќе им треба некоја жртва а подршка народот ќе има и од опозицијата. Е тоа е вистината на Македончето дали ќе прифати Северна Македонија или некој друг предлог тоа зависи од нас односно од владејачката власт колку и да се противи гркот е посилен од македонецот без разлика на сегашната економска криза што ја има во Грција
Oва што ти го мислиш, не верувам дека ќе најдеш уште 10 истомисленици.
Зошто да го смениме името?
Каква корист ќе имаат тие, ако ние се прекрстиме?
Тие тоа го праваат само да не понижат.
Како можам јас да го сменам името, кое нашите претци со милениуми наназад го користеле? Јас не сум го ставил тоа име
И зошто да го сторам тоа?
Само за да неколку грчки политиканти се наситуваат како успеале да не поножат
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да бе, зејтинот 20 ЕУР :icon_mrgr: Санки без субвенции нема кој да произведе а во голем дел вишокот се фрла, ете колку се битни субвенциите. Мојот став е со тек на време да се намалат на минимум и да има само субвенции за најпотребните производи. За компири, зелка, млеко, домати и шеќер нема потреба од субвенции. Иначе ќе си цитираш релевантни неутрални извори за твојте ставови ;)
А за буџетот на комисијата ептем ми е смешно. Значи има 30мрд. ЕУР. Колку даде за Хаити и Јапонија? По некоје милионче. Не ме зафркавај дека 30 мрд. годишно одат за плати и за оддржавајне на згради?! Со тие пари Македонија слатни патишта ќе изгради :icon_mrgr:

Иначе ја немам ништо против тоа да купувам домати од Јорднија ако се конкурентни, па немора ни од тука туку од Македонија каде што пола се фрлаат од немајне пазар. Тие ќе си влезат, кратко и јасно. Слободна економија, не социалистичка како досега.
Аграрот не произведува iPhone 4,а произведува храна. Ако храната не е наjпотребна,не знам што е. За тебе за тиja производи може да нема потреба, но во држави каде никоj не сака да ги одгледува и не са традициони - мора да има. От 3 милиарда како стасаха 30, jaс не знам, почнуваш да си измислуваш числа вака, дадов ти линкчета, убаво е да ги користиш со точните податоци.
Ок, копуваj си домати от Jорданиja, трови си тебе и децата,jaс немам намера да jaдам вакви. Фрлат не заштото немат пазар,а заштото не са конкурентни ;) Пазар има,субвенциите са малце,заштото компирите от Полска влегуват на 0,025 евро цента.Иди ти да ги произведеш за таа цена без субвенции да те видам.
--- надополнето: 11 септември 2012 во 12:54 ---
Со ова твое тврдење ме изненади
Дали ти знаеш дека една германска или француска крава прима секој ден поголеми субвенции одколку што за живот секој ден имаат Луѓето од многу неразвиени земји.
Ова што ти го зборуваш, цел свет го осудува - крава vs луѓе
Тоа е проблем на владите каде лугето им се третират вака,а не на тиja,што субвенционират храната си.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Е аман една 0 додадов несакаќи, се дешава. Иначе од доматите од Јордан никој не умрел а знам тогаш крстајците Германски и Шшански ко ги фрлаа поради опасноста да се поболи човек од ними. Значи потеклото нема врска со квалитетот. Предпоставувам живееш во Бугарија па не си јал крстајци и домати од Холандија зреани во вештачки услови. Е тие се продаваат во западна Европа а вкусот им е ист како гума.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Тоа е проблем на владите каде лугето им се третират вака,а не на тиja,што субвенционират храната си.
Напротив, виновни се тие што субвенционираат храна.
Да не субвенцираа, земјоделието повеќе ќе се развива во сиромашните земји и таа храна ќе ја извезуваа во богатите земји. И сиромашните ќе можеа да увезат индустриска роба од богатите и така сите ќе напредуваа
А вака, сиромашните не произведуваат храна, а немаат ниту индустрија, а богатите немаат кому да ги продадат индустиските производи. И тоа е се поради субвенциите
Во Скопје моментално цена на убавите патлиџани е 60 денари за кило, а има увозно мелено пилешко месо ( со субвенции ), за 73 денари исто кило. Тоа се парадокси...
Затоа Светската трговска организација бара укинување на субвенциите
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
И не само тоа, симболите на Советот на Европа - знамето и химната се украдени од страна на ЕУ
Има и една друга работа, тоа е OБСЕ
http://mk.wikipedia.org/wiki/Организација_за_безбедност_и_соработка_на_Европа
Советот на Европа и ОБСЕ, според мене беа подобар начин за соработка во Европа
--- надополнето: 11 септември 2012 во 07:18 ---

Со ова твое тврдење ме изненади
Дали ти знаеш дека една германска или француска крава прима секој ден поголеми субвенции одколку што за живот секој ден имаат Луѓето од многу неразвиени земји.
Ова што ти го зборуваш, цел свет го осудува - крава vs луѓе
--- надополнето: 11 септември 2012 во 07:34 ---

Ова нема врска со стварноста
Отоманската империја во 16, 17, век била нај напредна држава во Европа. Погледни какви прекрасни градби се останати од периодот на Отоманската империја
Таа не ни била турска држава туку космополитска... Турција како национална држава е од времето на Кемал Ататурк
bullshit :) И како тоа космополитска кога имало ограничени права за не-муслиманите и не-турците понекогаш и нивните поданици на кавказот и балканот биле исмејавани ради тоа што не биле турци. Како за време на Самуиловото царство немало 1 џамија еве пример во Прилеп а после доаѓањето на отоманците имало 3-4 а може и повеќе. Тоа е реалноста примитивизмот е донесен од нив па башка и денес зависиме од нив бидејќи во регионот се најмоќна држава .... ах како не се граничевме со италија , германија итн...
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Што ќе ми е ЕУ бре? Ма ајјт брее гони ги, Македонија економски треба да се фокусира кон Русија,Кина,Индија,Јапонија,Турција,Бразил итн, јас искрено сум против ЕУ, во НАТО може да влеземе не сум против,ама во ЕУ не сакам во никој случај..
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Што ќе ми е ЕУ бре? Ма ајјт брее гони ги, Македонија економски треба да се фокусира кон Русија,Кина,Индија,Јапонија,Турција,Бразил итн, јас искрено сум против ЕУ, во НАТО може да влеземе не сум против,ама во ЕУ не сакам во никој случај..
Сите овие што ги наброја имаат раст во економиите а у ЕУ и најаките членки се поише пропаѓаат ,ако влеземе сами ке си се уништиме
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Сите овие што ги наброја имаат раст во економиите а у ЕУ и најаките членки се поише пропаѓаат ,ако влеземе сами ке си се уништиме
Да, ама и тука не е толку сјајно. Не е само до економскиот раст, нели. Зависит од нивото кое го имаш. ЕУ има предности и слабости па треба ние да прецениме дали влез ќе ни биде од корист или не.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Ако Македонија се интегрира уште утре во ЕУ дали тоа ќе нѐ спаси од можен економски колапс? Како што покажува Грција интегрирана уште пред 30 години во унијата – не. Дали тоа ќе нѐ чува од корупција? Како што покажуваат Бугарија и Романија – исто така не. Дали тоа ќе ги унапреди демократските процеси во државава? Повторно, пример е Грција за негативниот одговор и на тоа прашање. Дали државата ќе ни стане правна држава со влезот во ЕУ? Ако се суди според секојдневниот мајтап што eкс италијанскиот премиер Силвио Берлускони си го играше со судовите во неговата земја – и тоа нема да се случи.
По таа логика, дали навистина нашето интегрирање во ЕУ ќе има било какво влијание врз подобрувањето на квалитетот на живот на македонските граѓани, доколку сите наши проблеми претходно не ги решиме самите?
А ако ги решиме нашите внатрешни проблеми зошто да влегуваме во ЕУ, каде што ќе мораме на грб да ги носиме оние флегматични држави – (PIGS) членки потонати во финансиски долгови, корупција и дефицит на човекови права?

ЕУ служи за нашите политичари да најдат изговор за нивната неспособност!
Демек не сме биле во ЕУ затоа немаме напредок.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Francuskiot pretsedatel Oland: Prosiruvanjeto na EU zasega e zavrseno!

Po vleguvanjeto na Hrvatska vo EU vo juli 2013 god., Oland veli deka EU dolgo vreme ke ostane zatvorena za novi clenki i dodava deka EU ke se fokusira na svoeto vnatresno ureduvanje.

http://www.vecernji.hr/vijesti/francuski-predsjednik-hollande-proširenje-eu-zasad-je-zavrseno-clanak-45321

.
супер
нека се затворат засекогаш- важното е што Македонија нема да мења име за влез у пишана ЕУ
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
супер
нека се затворат засекогаш- важното е што Македонија нема да мења име за влез у пишана ЕУ
и нема да пропаднеме финансиски сто тоа што ке ни ги земаат парите да спасуваме некоја членка
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
и нема да пропаднеме финансиски сто тоа што ке ни ги земаат парите да спасуваме некоја членка
поготово не онаа јужната караконџула:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom