Црквата е мафија или навистина религиозна организација?

Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
Crkvata e mafija bidejki ne se znae kolku pari se perat minuvajki od racete na vernicite vo racete na popovite.Plati ko ke se rodis plati ko ke se mazis/zenis plati ko ke umres. Pa sea vidi ti.:pop: :pos2:
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Друштво на хоштаплери, преваранти и перверзњаци.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Самиот наслов не ми дозволува да коментирам сериозно, затоа што и насловот е несериозен, затоа ќе си молчам. И јас и Трилијан.
Конечно и јас и Трилчо ист став за нешто.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Mac)) напиша:
Хмммм....темава е интересна...ме интересира дали имате докази за тие шверцови со дрога и другите работи???
П.С. И за скапите автомобили на поповите???

Мац види сега ова е вистинит случај.Еден млад поп тек енус една год. дојде кај нас за порачка на гарнитура со фиќо и му се допаднала и секоја год. иде веке 5 год. под ред да зима гарнитура и првата год ти викам дојде со фиќо после една год со застава 101 па после две год со BMV а после една год си купи и џип.И сега кажи ми дека немат добри коли.....?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
црквата ти е најлоповска организација у цела држава.сите попови шо ги знам имат огромни куќи,коли; пливат у пари,и не ги е ногу гајле за господ,вери...само нивниот џеб да е полн
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Crkvata e hram Bozji. Ne mozete da imate cuvstva kon crkvata, taa pretstavuva mesto kade se doblizuvame do Bog!
Potrebno e da gi razgranicite poimite Crkva i Svestenici, popovi, vladiki, kardinali, papa...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
eci^^^ напиша:
Crkvata e hram Bozji. Ne mozete da imate cuvstva kon crkvata, taa pretstavuva mesto kade se doblizuvame do Bog!
Potrebno e da gi razgranicite poimite Crkva i Svestenici, popovi, vladiki, kardinali, papa...
Дефинирај - Храм Божји!!

Каде твојот златен Исус рекол дека треба да се градат цркви, храмови и да се институционализира неговата реч?
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
eci^^^ напиша:
Crkvata e hram Bozji. Ne mozete da imate cuvstva kon crkvata, taa pretstavuva mesto kade se doblizuvame do Bog!
Potrebno e da gi razgranicite poimite Crkva i Svestenici, popovi, vladiki, kardinali, papa...
Crkvata vo svoeto sustinsko znacenje, iako ova go napisav nekade ama pak ke go napisam, e sobir na hristijani. Da na zaboravame deka Hristos najcesto poucuvase pod otvoreno nebo, najverojatno tokmu zaradi toa sto ne saka Bog da se identifikuva so nekoja zgrada.
A toa za popovite i popadikite e veke izlisna tema, na koja e dosadno da se diskutira.
Ako sakame podobra nemafijaska crkva treba nesto da storime, da se pobunime protiv paganskite obicai, da se iznesat vo javnost dokazite, normalno ako postojat a valjda postojat stom site zborat za toa, za droga, prostitucija vo crkovnite objekti i toa da se sankcionira.
A ne namesto toa nemo da nabljuduvame i da se pomiruvame samo zasto ete se rabotelo za popovi.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
...Pogledni zad drvoto, pod kamenot, naokolu, tuka sum, ne mi gradete zdanija, tuku nosete me vo srceto, toa neka vi bide hram...

Nesto vaka da ne bese??
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Аман до кога со малаграѓански муабети околу тоа каква кола вози некој поп, дали место да пости се прејадува, бла, бла и остали чаршиски паламудења. Ако е некој стварно верник, онда треба да ја сфаќа црквата само како место во кое у заедништво со другите ја искажува својата вера, и да се дистанцира од малициозни оговарања.
Не може да се изедначи црквата како институција со неколку особи кои подлегнуваат на замката на моќ и кои верата ја користат како параван позади кој го кријат своето лицемерие и неморал, затоа што во црквата има инволвирано многу индивидуи кои се однесуваат баш како што им доликува и треба верникот да се фокусира на нив, а не на некои девијантни исклучоци.
А ако некој не сака да верува онда ок..Али нека не ја користи наводната апсолутна корумпираност на црквата како изговор. Нормално е во секоја институција да има "слаби карики".Ни црквата не е имуна на тоа.Но неколку исклучоци не прават правило.
Така да црквата е далеку од мафија...А богами ни религиозна организација не е соодветен термин.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Da de, zatoa papata clement sitkal indulgencii za pari (indulgencija = spasenie na dusite,ako platis, ke klatis u raj, ako ne platis, tesko tebe).

Cesno, neli, od onoj koj mu e desna raka na Dzizs, a?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Garfield напиша:
Da de, zatoa papata clement sitkal indulgencii za pari (indulgencija = spasenie na dusite,ako platis, ke klatis u raj, ako ne platis, tesko tebe).

Cesno, neli, od onoj koj mu e desna raka na Dzizs, a?
Никој не ги негира таквите малверзации кои се случувале у црквата, особено у средниот век. Како што сега владите продаваат демократија, а практицираат тоталиристичко владеење, така и црквата тогаш играла игри за превласт и моќ, криејки се зад маската на вера.
Но тоа нема апсолутно никаква врска со самата христијанска религија, него со човечката алчност. И у буквално секој систем и институција има девијантни елементи, па така и у црквата, али не може ради неколку "фалични" индивидуи целокупната институција да ја етикетираме ко мафија.
Затоа и претходно реков, оној кој е верник, нема многу да се замара со тоа дали еден од 50-ет попови краде или што ти ја знам друго, него ќе се фокусира на свештенството кое се однесува баш како што треба(а факт е дека има луѓе инволвирани во црквата кои се вредни за почит) и ќе си ја сфаќа црквата единствено како Божји Дом во кој со другите верници ја слави верата.
А ако некој не сака да верува, онда сасвим ок, негово право и избор кој треба да се почитува.Али нека не иде у лов на вештерки таму кај што ги нема, за да си оправда некои свои лични сомнежи.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Garfield напиша:
Дефинирај - Храм Божји!!

Каде твојот златен Исус рекол дека треба да се градат цркви, храмови и да се институционализира неговата реч?
Crkvata ne e mesto kade se institucionalizira Bozjata rec ili Svetoto pismo! Vo zivotot na sekoj sto veruva, Bog i Biblijata go imaat zacvrsteno svoeto mesto! Megutoa, crkvata e hram, kade sto onoj koj veruva, soocuvajki se so crkovnata zaednica, gi soocuva svoite stravovi, sto mu pomaga da gi nadmine dusevnite i telesnite napreganja! Ako odis vo crkva i ako barem ednas si ucestvuval vo propovedta so svoeto rezoniranje, peejki pesni vo Negovo ime, povrzuvajki gi sopstvenite teskotii so Bog, ke sfatis deka ne e se vo palenjeto sveki i baknuvanjeto ikoni kako sto site pravat oti ne znaat so da pravat vo crkva, ami ima vnatresna silna povrzanost na coveckata dusa so Bozjoto slovo!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nitu palam sveki, nitu baknuvam ikoni.

I follow the true path, I follow the Force.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Rofl follow the Force. Use the Force Garfield. Inaku Crkvata vo Sredniot Vek gi ubivala i macela site sto imale razlicno mislenje od crkvenoto mislenje. Eresite vo sredniot vek bile ugnetuvani od crkvata bidejci Eresite bile religiski divzenja cija glavna osnova im bila da se sledi prvobitnoto sveto pismo koga site lugje bile ednakvi. Pa sega zaklucite dali crkvata koja macela i ubivala e sveta-religiozna organizacija ili MAFIA. Duri i vo denesnicava ima slucaevi koga svestenicite seksualno maltretiraat deca
 

Kajgana Shop

На врв Bottom