Цитати, изреки, мисли за животни

N

NikolaMKD91

Гостин
1. Дом без газда , како куче без сопственик
2. Сите пудли се кучиња, но не сите кучиња се пудли
3.Гладен волк е посилен од сито куче
4.Ако кучето те гризнало не значи дека неможеш да му вратиш со иста мера
5.Не ги учи рибите да плукаат и кучето да лае
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
14
Поени од реакции
10
Мачето ме сака онолку колку е вкусна храната што му ја давам
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Ovie misli mene mi teknuvaat od moeto iskustvo so zivotni
'' Bez razlika dali kuceto e gladno ili ne daj mu meso pak ke jade''
'' Tigarite se kako macki, posto tie se slicni''
'' vo zooloska ima mnogu zivotni''
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Ја отворам темата со цел да напишеме некои цитати кои се убави, поучни, а се однесуваат на животните.
Еден од легендарните цитати е на Ганди: The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated.

Јас ќе напишам некои кои мене ми се допаѓаат, се надевам дека ќе ме дополните.
Доколку дозволи модераторот, не би било лошо во истава тема да се спојат и некои интересни приказни, за лојалноста, верноста, и пред се храброста на милениците.

Јас ќе поставам една што ми остави силен впечаток, па ако ми ја нејќат, ќе ја бришат :)

~ Објаснување на едно шест годишно детенце зошто кучињата живеат пократко од луѓето: Кога луѓето се раѓаат тие треба да научат како да живеат добро, како да ги сакаат другите и да бидат љубезни со другите, нели? Епа, кучињата веќе го знаат тоа, затоа и не мораат да останат на Земјата толку долго. ~приказната~

~ We give dogs time we can spare, space we can spare and love we can spare. And in return, dogs give us their all. It's the best deal man has ever made. - M. Facklam

~ Dogs love their friends and bite their enemies, quite unlike people, who are incapable of pure love and always have to mix love and hate. - S. Freud

~ Man is a dog's idea of what God should be. - H. Jackson

~ Anybody who doesn't know what soap tastes like never washed a dog. - F.P. Jones

~ If there is no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went. - W. Rogers

~ The average dog is a nicer person than the average person. A.A. Rooney

~ I wonder if other dogs think poodles are members of a weird religious cult. - R. Runder

~ If you pick up a starving dog and make him prosperous, he will not bite you; that is the principal difference between a dog and a man. - M. Twain

~ There is no psychiatrist in the world like a puppy licking your face. - B. Williams

~ He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last breath of his heart. You owe him to be worthy of such devotion. - Unknown
We all love animals. Why do we call some pets and others dinner? :свиркам:

Затоа до сите месојадци на темава: Доста со лицемерието!!! :coffee:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Џорџ Клуни имаше миленик свиња едно време :D
Многу луѓе имаат свињи како миленици.
Воглавно, попаметни се од кучињата, а нивната когнитивна свест е проценета дека е како на 2-3 годишно дете.
Сепак, да не ја троламе темава ;)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Ке паса -бела коза :P
--- надополнето: 18 ноември 2012 во 02:32 ---
Единствено на овој свет само кучето може да ги сослуша моите тајни и никогаш да не ме предаде;)
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Oh you have a dog....No I haven't .....dog...aaa it's family- White chicks , the movie :sneaky:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
A dog has no use for fancy cars, big homes, or designer clothes. A water log stick will do just fine. A dog doesn't care if your rich or poor, clever or dull, smart or dumb. Give him your heart and he'll give you his. How many people can you say that about? How many people can make you feel rare and pure and special? How many people can make you feel extraordinary? - John Grogan
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Сакам којотот да ја фати конечно брзата птица итрица :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom