Цени на мобилната телефонија во МКД

Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Znachi, me interesira, da mi kazete cenite sto se momentalno za mobilnata telefonija vo MKD i da sporedite cenite i uslugite sto gi dobivate za niv na dvata mobilni operatori vo MKD...

postedete me od davanje web sites na mobimak i kosmofon pa sam da sporedam, veke napraviv, a prichinata sto baram od vas e deka znam deka cenite sto gi imaat staeno se drastichno razlichni od onie sto pretplatnikot gi plaka...

znachi, edno zaokruzuvanje onaka vo kratki crti ...
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
169
Поени од реакции
1
so znam . jas sepak mislam deka se skapi vo razgovorite ! a za poraki plajkanje se epten eftini 5 denari poraka toa e eftino . vo drugite zemji znam deka e mnogu poskapo da se pratit edna poraka . ali so da prajme toa e toa se dodeka ne se zgolemat mobilnite operatori u macedonia
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
jas mislam deka se ok cenite na mobilnata telefonija
jas sum na mobimak i ne mozam bas da se pozalam...loso e samo sto preku den do 20:00 e malku poskapo ama zatoa posle 20:00 e dobro..
za na Cosmofon nemam pojma kolku se i sto se ali znam od muabeti na korisnicite deka se tuka nekade so Mobimak
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Јас сум веќе точно 4 години на Мобимак и сум задоволен од услугите кои се нудат.Ако направам споредба со тоа што се нудеше пред 4 години,кога не функционираа дури ни СМС пораките,сега операторите се на многу повисоко ниво.
Цените се ок на Мобимак . . . не би го сменил операторот.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Јас сум на Космофон веке 2 год, сеа за сеа е добро самошто нема ММС, ГРПС, инаку тарифирање ми е 0,36 денари секунда иначе интервал е 20 сек, минута е 24 ден кон сите мрежи тоа значи кон мобимак/фиксен/космофон иста цена, а евтината тарифа ми е 0,15 ден секунда или 9 денари минута мислам дека е поевтино од мобимак. Мрежа имам секаде немам муќи, и мислам дека космофон дури има подобра мрежа од мобимак ама има помалку услуѓи. Лошо е што немаат ммс,гпрс, и интернет, ама сигурно во брзо време ке го средат и тоа :).
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
a kolku e pripaid od mobimak?
 
Член од
2 март 2005
Мислења
52
Поени од реакции
1
n00b напиша:
Јас сум на Космофон веке 2 год, сеа за сеа е добро самошто нема ММС, ГРПС, инаку тарифирање ми е 0,36 денари секунда иначе интервал е 20 сек, минута е 24 ден кон сите мрежи тоа значи кон мобимак/фиксен/космофон иста цена, а евтината тарифа ми е 0,15 ден секунда или 9 денари минута мислам дека е поевтино од мобимак. Мрежа имам секаде немам муќи, и мислам дека космофон дури има подобра мрежа од мобимак ама има помалку услуѓи. Лошо е што немаат ммс,гпрс, и интернет, ама сигурно во брзо време ке го средат и тоа :).
Imam eden od kosmofon i eden od Mobimak.
Cenata na kosmofon po minuta e pomala ama,ako zemes vo obzir listata na prijateli na mobimak(ne znam tocno kolku e minuta,mislam deka e 6 min. i 2 den.poraka) i moznosta na 5 besplatni poraki po internet(a, gi koristam max.)togas i ne izleguva mnogu poeftino.
Baska prednosta so MMS.
Samo so cenite za kabelcinjata za prenos na sliki na kompjuter mnogu se zanesuvaat
 
A

Anonymous

Гостин
јас сум цел век на мобимак постпаид све ми е ок !!! не знам за другите али мислам дека сега за сега мкд мобимак се ок (али сеа за сеа)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Јас сум на постпејд на Мобимак. Припејдот реално да збориме е скап за наши услови, корисници се оние кои што навистина немаат потреба од секојдневни разговори, па надополнуваат кредит еднаш месечно, или на неколку месеци.
Мислам дека во споредба со другите земји за наши услови сеуште ни е скапа мобилната телефонија.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
dalila напиша:
n00b напиша:
Јас сум на Космофон веке 2 год, сеа за сеа е добро самошто нема ММС, ГРПС, инаку тарифирање ми е 0,36 денари секунда иначе интервал е 20 сек, минута е 24 ден кон сите мрежи тоа значи кон мобимак/фиксен/космофон иста цена, а евтината тарифа ми е 0,15 ден секунда или 9 денари минута мислам дека е поевтино од мобимак. Мрежа имам секаде немам муќи, и мислам дека космофон дури има подобра мрежа од мобимак ама има помалку услуѓи. Лошо е што немаат ммс,гпрс, и интернет, ама сигурно во брзо време ке го средат и тоа :).
Imam eden od kosmofon i eden od Mobimak.
Cenata na kosmofon po minuta e pomala ama,ako zemes vo obzir listata na prijateli na mobimak(ne znam tocno kolku e minuta,mislam deka e 6 min. i 2 den.poraka) i moznosta na 5 besplatni poraki po internet(a, gi koristam max.)togas i ne izleguva mnogu poeftino.
Baska prednosta so MMS.
Samo so cenite za kabelcinjata za prenos na sliki na kompjuter mnogu se zanesuvaat

Во твојот круг ко што знам јас може само 3 броја да ставиш и 6 денари тие минута и 3 денари смс, да тоа што кажа го кажав и јас нема ммс нема гпрс интернет и такви работи тоа е само заебано, и на космофон има група на корисници ама тоа е глупо и 20% ми е поевтин муабетот, до негде и не се исплаќа затоа што плакаш претплата 50 денари или 25 не се сеќавам.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
До некаде се сложувам со тебе Мистичен до некаде не. Зашто? Епа види вака ако ти трошиш повеќе од 500 денари месечно тогаш не ти се исплати припејд, ама ако користиш 500 денари на два месеца тогаш ти се исплати припејд. Него цените на космофон за космофон се следниве

За Космофон 10
Месечна претплата вие 330 денари

Ако зборите 0-60 мин скапа тарифа вие 17 ден мин, 61-120 17 денари мин од 121-180 мин 14 денари минут над 180мин вие 12 ден мин, а во евтина тарифа вие 9 ден мин :) + има 10 мин бесплатен муабет

За Космофон 30
Месечна претплата 690 денари

Од 0-60 мин 15 денари минут, 61-120 13 денари минут и 121-180 и даље 12 ден минут и евтина тарифа вие 7 денари минут кон сите мрежи и + имате 30 минути бесплатен муабет

а за смс пораки вие 4,78 ден + ддв 18%
 
Член од
27 јануари 2005
Мислења
17
Поени од реакции
0
Горе долу цените и кај Мобимак и кај Космофон се исти. Мобимак е во предност поради што е повеќе време на пазарот и веќе ги знае вкусовите на потрошувачите. Тоа што Космофон нема ММС,WAP и слични услуги им е голем минус, но што е тука е. Кај да е треба да влезе трет мобилен оператор (мислам дека тендерот е веќе објавен) но сепак мислам дека владата диктира одредени цени за мобилниве оператори... За наши услови како што кажавте preepaid-от е скап за тој што користи нон стоп мобилен. Затоа па postpaid тарифите се со прифатливи цени. 8)
 
S

Svetovid

Гостин
DonVito напиша:
Batka ti na koj mobimak si be :D Kakvo eftino ne me zaebavaj gorat ko ogin mamicata ajduchka! Da ne recham kachachka :lol: Ne se luti drugarche morav da te chepnam. Sho kje praish takov sum :wink:
 
S

Svetovid

Гостин
MindHunter напиша:
Горе долу цените и кај Мобимак и кај Космофон се исти. Мобимак е во предност поради што е повеќе време на пазарот и веќе ги знае вкусовите на потрошувачите. Тоа што Космофон нема ММС,WAP и слични услуги им е голем минус, но што е тука е. Кај да е треба да влезе трет мобилен оператор (мислам дека тендерот е веќе објавен) но сепак мислам дека владата диктира одредени цени за мобилниве оператори... За наши услови како што кажавте preepaid-от е скап за тој што користи нон стоп мобилен. Затоа па postpaid тарифите се со прифатливи цени. 8)
Kakvo isto be na Kosmofon se zaboravam od zborenje. Plus ako kupish pre-paid od 1000 denari dobivash 100 denari gratis, shto mu doagja skoro platen DDV! I najbitno, kreditot ti ti trae cela godina! Taka shto ako od nekade po nekoja sluchajnost ti dadat sluzhben, ili sho znam kupish nov telefon so kredit i kartichka, ednostavno si go troshish toj kredit u narednite meseci i si nemash gajle dali kje ti isteche kreditot od Kosmofon! A osobeno e pogodno za lugje koi rabotat nadvor od Makedonija, a si doagjaat doma ednash na chetiri-pet meseci. Mobimak se stoka ajduchka i kraj!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom