Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
znae li nekoj zosto dizelot e 102 a benzinot 89 denari?
Оти обично иде од Русија, а знаеш има санкции на Русија, па мора да иде од подалеку или да се прекупи од трета страна или шпекулативно да се дигне цената и така натака и навака и сите среќни освен крајниот купувач.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Оти обично иде од Русија, а знаеш има санкции на Русија, па мора да иде од подалеку или да се прекупи од трета страна или шпекулативно да се дигне цената и така натака и навака и сите среќни освен крајниот купувач.
Оилко не знам дали ги снабдува само Макпетрол ама често ги гледам во индустриската зона кај Солун пред грчката нафтена компанија
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Оилко не знам дали ги снабдува само Макпетрол ама често ги гледам во индустриската зона кај Солун пред грчката нафтена компанија
Претпоставувам дека главно е руска нафта, ме мрзе подетално да тражам еве една статија од 20 јули
https://www.reuters.com/business/energy/european-diesel-imports-spike-july-vortexa-data-shows-2022-07-20/

најинтересниот дел, во Август % можеби е и поголем
Overall, European imports in July are set to reach 1.41 million bpd, their highest since April and about 14% higher than June levels.

The European Union in May agreed to cut 90% of its oil imports from Russia by the end of this year.
Russia accounted for 40% of Europe's imports of refined product, reaching 800,000 bpd in 2020, 55% of which was diesel and gasoil, Eurostat figures show.


 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Вчера или во саботата ми стигна нотификација од апликацијата гориво.мк као да не ги полнеме резорвоарите зашто нафтата бил со пад на берзата од средата и као ке поефтинела, денес гледам ја качуваат за 1 денар, незнаат кај тераат напиве од ракав си маваат цени
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Utre ocekuvam poskapuvanje na naftata na berzata, Eu/USA ja ogranicija cenata a Rusija vozvrati so neprodavanje na nafta za EU. Ke ima dobra sema Rusija>Kina>Eu
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Utre ocekuvam poskapuvanje na naftata na berzata, Eu/USA ja ogranicija cenata a Rusija vozvrati so neprodavanje na nafta za EU. Ke ima dobra sema Rusija>Kina>Eu
плус утре ОПЕК+ ќе ја разгледува опцијата за драстично кратњее на производството поради ограничувањњето на цената на руската нафта. Сакаат да го амортизираат ударот
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Од утре цената на нафтата за 5 денари помалце, бензинот за 3.5 и 4денари помалце
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Цениве ида надоле, а Руле Турс ебените ратни профитери уште држат цени кога дизелот беше над 100 ден.

Само кај нас изгледа превознициве и прехрабената индустрија е слепа кога се намалуваат цените на све, ама кога треба да се покачи у секунд дигаат цени.

МАМЕТО ПРОФИТЕРСКО!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
*само бојкот општонародно на производители кои качиле цена како им текнало, а не качуваат плата на вработените ниту ја подобриле услугата и квалитетот
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
*само бојкот општонародно на производители кои качиле цена како им текнало, а не качуваат плата на вработените ниту ја подобриле услугата и квалитетот
Посебно сум гневен на Руле идиотите, немаат грижа за корисници или прашања - не ти дигаа слушалка.

Цени плафон, Тетово-Скопје 5500 месечна карта или 200 ден за правец. Натаму-наваму 400 ден.

Цената беше 3000, па 3500 па скок за 1000 односно 4500 дојде цената. Не пројде долго време, уште еднаш кренаја за 1000.

Кај има бе толкаво покачуање еве и у светски размери?

Брука, идиотизам тежок.

И тоа зборам за линија што е 45км значи за нецели 30мин си у Скопје.

У Германија поевтин е транспортот ебаго, услуга 0, цена трагедија.

А за прехрамбенава индустрија неам коментар. Једина проклета држава што за Велигден ги дига цените на јајцата. По маркетиве низ Лидл се исти цениве со копилињава овде а стандардот благе везе си нема.

Ама важно у влада ќе намалат конзумирање на морска храна и егзотични риби и ајкули.

Абе овде треба систематски ресет алла Мајдан у Украина шо беше па да знаа наследниците шо ке ги чека на олку ебавање матер на држава
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Абе овде треба систематски ресет алла Мајдан у Украина шо беше па да знаа наследниците шо ке ги чека на олку ебавање матер на држава
Каде ја најде споредбава секоја чест :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom