Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Зборат луѓе вакви работи. Проблемот е што немаат појма од економија а гледаат вести. Проблемот е и демократијата секој има право на глас и хаос е. Глеј си вести и нервирај се и верувај во вакви работи. Повторно ќе гласаат за идиоти и секој лесно може да ги манипулира. Мислам дека е проблем необразованиста и ниската интелигенција а се емотивни и самоуверени. Ај тоа што гласаат за идиоти туку и тие срање се чуствуваат. И сами себе се упропастуваат и други зезнуваат. Излезот е да не читаш и гледаш никакви вести зошто не ја отсликуваат вистинската состојба и имаат искривен негативизам. Читај учебници и теорија и ќе ти стане јасно и ќе видиш дека причините се други а и состојбата е многу подобра од што зборуваат на тв и по портали.
Stef ne gledam nitu se zamaram so vesti
OSEKAM po dzeb
SE OSEKA odi do vo market kupi proizvodi za 1000 Sega I pred 2 godini
Se e kaceno hranata tuka e poskapa odkolku vo bilo koja zemja vi Evropa ako zememe kvalitet I red drugi raboti....
I sea nekoj ke mi kazuva dobro bilo
Kazina kladilnici na sekoj cekor I prodavnici za bez kes
Proizvodstvo na nesto domasen proizvod konstatno se namaluva
I koa ke vidam deka drzavni pari davaat 2000 evra za rucek ili spomenik ili lubrikatnti ne e bitno a ne vlozuvaat vo kapitalni proekti da staneme nezavisni
Neka otvorat fabrika Drzavna za Proizvodstvo za bilo sto neka gi vlozat parite od danokot I neka otvorat fabrika Drzavna za Proizvodstvo neso neka staat saglam luge da ne kradat i em ke se vraboti narod em drzavata ke profitira
Ova vodi kon komunizam Ali za se ima resenie ako se saka...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Бензинот отиде скоро 100ка, ама к *ур ве боли... да беше сега за дизелот ќе напишевте 5 страни.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Бензинот отиде скоро 100ка, ама к *ур ве боли... да беше сега за дизелот ќе напишевте 5 страни.
95% од возилата што се возат за комерцијални потреби се дизелаши. Дизелот директно влијае врз цената на сите нешта што можеш да ги купиш. Бензинот, сеуште не толку.

Така да, таа реакција за дизелот на луѓе што можеби трошат по 20тина литри дневно по возило е скроз нормална.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.541
Бензинот отиде скоро 100ка, ама к *ур ве боли... да беше сега за дизелот ќе напишевте 5 страни.
А што корист дека ќе пишуваме на форум? Двете коли ми се на бензин па да земам да се плачам тука, како да ќе ме сожали некој и ќе ми тури илјадарче :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.845
изгледа време е на плин да се префрлуваме полека :D
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.979
А што корист дека ќе пишуваме на форум? Двете коли ми се на бензин па да земам да се плачам тука, како да ќе ме сожали некој и ќе ми тури илјадарче :D
Така еееее
Има се, троши се. Кад је газда био циција итн. итн.

Инаку акцизите спрема државата се

- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 20,00 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 20,00 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 13,50 (денари/литар)

Така да возете на бензин затоа што повеќе придонесувате за плата за администрација, пензии и остали тековни буџетски давачки.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.541
Така еееее
Има се, троши се. Кад је газда био циција итн. итн.

Инаку акцизите спрема државата се

- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 20,00 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 20,00 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 13,50 (денари/литар)

Така да возете на бензин затоа што повеќе придонесувате за плата за администрација, пензии и остали тековни буџетски давачки.
Хаха, срце си.
Сигурно кога ги купував колите мислев на лебарките во администрација. :D
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.979
Хаха, срце си.
Сигурно кога ги купував колите мислев на лебарките во администрација. :D
Па сигурно не си мислел на:
Промена/чистење на дизни, ЕГР Вентил, ДПФ, Турбо, Греачи, Катализатор, Црево за интеркулер... :P
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.885
Поени од реакции
7.264
Така еееее
Има се, троши се. Кад је газда био циција итн. итн.

Инаку акцизите спрема државата се

- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 20,00 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 20,00 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 13,50 (денари/литар)

Така да возете на бензин затоа што повеќе придонесувате за плата за администрација, пензии и остали тековни буџетски давачки.
Овде пишува по 21 денар и 14.50 + други давачки кои ја зголемуваат цената

А 2021 биле + 1 денар повисоки
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
Може ќе намалат акциза не се знае :kuracc:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Денарот страшно губи вредност(заедно со еврото на кое е врзан) спрема доларот. А нафта се купува во долари.
Па и да поефтини на светските берзи нафтата, неповолниот курс прави да плаќаме 100-че, а можда и више во иднина.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Што е финта уште не сум прочитал за нови цени денеска или чекат во 5 до 12 да кажат?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Што е финта уште не сум прочитал за нови цени денеска или чекат во 5 до 12 да кажат?
Кажааа, бензините иста цена... дизелот 1 денар покачување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom